Przedszkole nr 2 po rozbudowie zapewni dodatkowych 70 miejsc dla przedszkolaków

piątek, 08 październik 2021

Rozbudowa łapskiej „Dwójeczki” staje się faktem. Umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą inwestycji firmą Remont-Bud Andrzej Gosk z Szepietowa podpisał w piątek (8.10) burmistrz Krzysztof Gołaszewski w obecności dyrektor przedszkola pani Anety Perkowskiej.

Tego samego dnia Gmina przekazała wykonawcy plac budowy. Prace rozpoczną się niezwłocznie. Zgodnie z umową rozbudowane przedszkole ma być gotowe na początku sierpnia 2022 r.

Rozbudowa możliwa dzięki dofinansowaniu

Gmina Łapy na ten cel pozyskała blisko 2 mln 500 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020. W sierpniu br. burmistrz Krzysztof Gołaszewski podpisał umowę z Zarządem Województwa o dofinansowanie.

W chwili składania (w listopadzie 2020 r.) wniosku o dofinansowanie kosztorys opiewał na kwotę na 3 mln 816 zł. W związku ze wzrostem cen po przetargu okazało się, że brakuje ponad 500 tys. zł do najtańszej złożonej oferty. Dlatego burmistrz Krzysztof Gołaszewski na wrześniowej sesji wnioskował o zmianę w budżecie i zapewnienie brakującej kwoty, aby w pierwszym terminie móc wyłonić wykonawcę i podpisać umowę na wykonanie rozbudowy. Decyzją radnych zabezpieczono dodatkowe środki, które będą pochodzić z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ostatecznie, wartość tej inwestycji wynosi ponad 4 mln 322 tys. zł.

70 dodatkowych miejsc dla przedszkolaków w „Dwójeczce”

- To jedna z bardziej wyczekiwanych i pożądanych inwestycji w mieście. Problem braku miejsc przedszkolnych jest szczególnie bliski rodzicom. Dodatkowe cztery sale dla 70 „nowych” przedszkolaków z pewnością rozwiążą ten problem szczególnie w południowej części Łap – mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

Z rozpoczęcia inwestycji zadowolone jest także dyrektor przedszkola Aneta Perkowska. - Cieszę się bardzo, że zwiększy się liczba miejsc w naszym przedszkolu, ponieważ zawsze po skończonej rekrutacji zostawały dzieci, które nie zostały przyjęte do naszej placówki z powodu braku miejsc. Rozbudowa pozwoli na zapewnienie miejsc dla wszystkich chętnych dzieci – podkreśla pani dyrektor.

Rozbudowany zostanie  istniejący budynek przedszkola od strony południowej o część dwukondygnacyjną bez podpiwniczenia. Rozbudowę poprzedzi rozbiórka istniejącego tarasu i schodów zewnętrznych. Budynek zostanie wyposażony w windę. Rozbudowana część przedszkola pomieści cztery sale przedszkolne z zapleczem sanitarnym i magazynowym. Na parterze zaplanowano lokalizację szatni dla przedszkolaków i pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze zaprojektowano pokój nauczycielski, pokój terapii zajęciowej oraz pomieszczenia zmywalni i wydawania naczyń. Na obu kondygnacjach zaprojektowano wc personelu oraz sanitariaty, których gabaryty i wyposażenie umożliwią swobodne użytkowanie przez osoby niepełnosprawne. Powstanie dodatkowa powierzchnia całkowita – 862,46 m kw. , powierzchnia zabudowy – 431,23 m kw., powierzchnia użytkowa 711,41 m kw. Zostaną wykonane prace z branży budowlanej, drogowej, elektrycznej, sanitarnej: instalacja wodno-kanalizacyjna, instalacja c.o., instalacja wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, instalacja doziemnej kanalizacji sanitarnej.

Zintegrowany projekt „Bo w przedszkolu fajnie jest!”

Dofinansowanie na rozbudowę przedszkola to tylko część zintegrowanego projektu gminy Łapy „Bo w przedszkolu fajnie jest!”. Przedsięwzięcie przewiduje ponadto realizację specjalnego programu zwiększającego szanse edukacyjne przedszkolaków – w zakresie kompetencji językowych, matematycznych, kształtujących postawę przedsiębiorczą oraz kreatywną u dzieci.

Szczegóły dot. projektu "Bo w przedszkolu fajnie jest!": tutaj