Wirus HPV nie wybiera płci. Po co szczepić chłopców?
- Szczepienia przeciw HPV zaleca się wszystkim nastolatkom, zarówno dziewczętom jak i chłopcom.
- Chłopcy, mężczyźni są tak samo narażeni na zakażenie i jego poważne konsekwencje, takie jak choroby nowotworowe.
- Nastolatki w przedziale wiekowym od 9 r.ż. a przed ukończeniem 14 lat mogą skorzystać z programu szczepień przeciw HPV i przyjmują dwie dawki szczepionki, starsza młodzież z refundowanej szczepionki, w cyklu 3-dawkowym.
- Jeśli masz pytania, wątpliwości dotyczące szczepień swojego dziecka, zobacz film Narodowego Funduszu Zdrowia pt.: Wirus HPV: Cała prawda o szczepieniach.
Wiedza to klucz do podejmowania świadomych decyzji. Zadbaj o zdrowie swoich dzieci w przyszłości, już dziś obejrzyj film pt. „Wirus HPV: Cała prawda o szczepieniach”! Jedna decyzja, a ochrona na całe życie. Lekarz rodzinny Michał Domaszewski odpowiada w nim między innymi na pytania:
- • Dlaczego istotne jest szczepienie chłopców?
- • Czy szczepienia przeciw wirusowi HPV są bezpieczne?
- • Jakie są przeciwskazania do przyjęcia szczepionki?
Film dostępny jest na kanale YouTube Akademia NFZ w cyklu edukacyjnym „Zdrowie na pierwszym planie”. W projekcie odpowiadamy na ważne pytania, które zadają pacjenci. To zarówno proste, podstawowe kwestie, które nasuwają się wielu osobom, ale także trudne, dotykające wrażliwych aspektów zdrowia.
Wirus HPV nie wybiera płci!
To nie tylko problem raka szyjki macicy u kobiet – chłopcy/mężczyźni są tak samo narażeni na zakażenie i jego poważne konsekwencje, takie jak: rak prącia, odbytu, gardła czy rozwój brodawek narządów płciowych, zwanych kłykcinami kończystymi.
- Transmisja HPV odbywa się głównie przez kontakty seksualne. – zaznacza Michał Domaszewski, lekarz rodzinny. Szczepienia chłopców chronią także kobiety, ponieważ zaszczepieni mężczyźni nie zarażają ich HPV. Przerywając łańcuch zakażeń pomagają zmniejszyć liczbę przypadków raka szyjki macicy i innych nowotworów wywołanych przez wirus.
W Polsce program szczepień bezpłatnych szczepień obejmuje dziewczynki i chłopców, którzy mieli już dziewiąte urodziny i nie skończyli jeszcze czternastu lat. nie po ukończeniu 9 r.ż. a do ukończenia 14 roku życia. Dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje szczepionkę 2-walentną Cervarix dla osób w wieku 9 – 18 lat.
W województwie podlaskim od 1.06.2023 r. do 15.09.2024 r. zaszczepiło się blisko 8 tys. osób w wieku 9-18 lat. Jest to 6,27% populacji. Najwięcej jest zaszczepionych czternastolatków – 20 % i trzynastolatków – prawie 14%.
Uchroń dziecko przed rakiem! Sprawdź, jak ważne są szczepienia przeciwko wirusowi HPV
Zakażenie HPV należy do najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową. Aż 80% ludzi zetknie się z nim w ciągu swojego życia. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj już u młodych osób, po rozpoczęciu aktywności seksualnej.
Szczepienia przeciw HPV to inwestycja w zdrowie przyszłych pokoleń. Kraje, które realizują szczepienia, odnotowały nawet 90% spadek zakażeń.