Profilaktyka chorób pasożytniczych

Pasożyty – relikt przeszłości? Nic bardziej mylnego! Choroby pasożytnicze mogą zdarzyć się każdemu. Co czwarta osoba jest zakażona pasożytem. Podlaski Oddział NFZ podpowiada: Jak z nimi walczyć i jak uniknąć zakażenia?

Do najczęstszych chorób pasożytniczych zaliczamy:

owsicę
wszawicę
świerzb

Owsica:

Owsica to choroba przewodu pokarmowego, która występuje tylko u ludzi. Najbardziej narażone są dzieci, zwłaszcza małe, które nie mają jeszcze utrwalonych nawyków higienicznych. Chętnie, bawią się w piasku, jedzą niemyte owoce. Objawy choroby to:

świąd w okolicach odbytu
podkrążone oczy
niepokój i brak koncentracji
bóle głowy i brzucha
zaburzenia odżywiania.

Świerzb:

Świerzb jest wywoływany przez mikroskopijne roztocza, niewidoczne gołym okiem. Pasożyty toczą korytarze w naskórku człowieka, powodując nasilony świąd skóry. Choroba przenosi się przez kontakt z osobą zakażoną, przez używanie wspólnych ręczników, przedmiotów, odzieży. Jest spotykana najczęściej
u osób mieszkających wspólnie. Nie przenosi się przez podanie ręki.

Wszawica:

Wszawica to choroba wywołana przez wesz głowową. Wszy przenoszą się przez kontakt bezpośredni. Łatwo się nimi zarazić w dużych skupiskach ludzi – w przedszkolach, szkołach, na obozach wakacyjnych, koloniach, w internatach. Objawem jest uporczywe swędzenie głowy.

Kto jest najbardziej narażony na zarażenia pasożytami? W jaki sposób wyleczyć owsicę, świerzb i wszawicę oraz jak zadziałać profilaktycznie, aby zapobiec tym zakażeniom?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w wideo z ekspertami – lekarką medycyny rodzinnej oraz dermatologiem:

Metody zwalczania chorób pasożytniczych i zapobiegania im:

dokładne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem, po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami lub w piaskownicy, po pracy w ogrodzie
utrzymywanie krótkich, czystych paznokci
osobne ręczniki i szczotki do włosów
częsta zmiana bielizny, pościeli, ręczników
utrzymywanie czystości w toalecie i kuchni
dokładne mycie warzyw i owoców
systematyczne mycie zabawek
unikanie zabaw w zanieczyszczonej piaskownicy
przeglądanie włosów dziecka i codzienne ich czesanie.