Wirus HPV nie wybiera płci. Po co szczepić chłopców?

  • Szczepienia przeciw HPV zaleca się wszystkim nastolatkom, zarówno dziewczętom jak i chłopcom.
  • Chłopcy, mężczyźni są tak samo narażeni na zakażenie i jego poważne konsekwencje, takie jak choroby nowotworowe.
  • Nastolatki w przedziale wiekowym od 9 r.ż. a przed ukończeniem 14 lat mogą skorzystać z programu szczepień przeciw HPV i przyjmują dwie dawki szczepionki, starsza młodzież z refundowanej szczepionki, w cyklu 3-dawkowym.
  • Jeśli masz pytania, wątpliwości dotyczące szczepień swojego dziecka, zobacz film Narodowego Funduszu Zdrowia pt.: Wirus HPV: Cała prawda o szczepieniach.

Czytaj więcej...

Szczepienie przeciw HPV w szkołach

W trosce o dobrostan oraz zdrowie uczniów i uczennic  Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia, aby uchronić dzieci przed zagrożeniami – także ciężkimi chorobami powodowanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV) – rozpoczynają akcję umożliwiającą szczepienie przeciw temu wirusowi w szkołach.

Czytaj więcej...

Gdzie w województwie podlaskim pacjenci mogą skorzystać z rehabilitacji kardiologicznej realizowanej w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego?

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ poszerzył zakres świadczeń opieki zdrowotnej oferowanych mieszkańcom powiatu augustowskiego i powiatów sąsiadujących. Pacjenci z północnego regionu województwa podlaskiego zyskali lepszy i szybszy dostęp do świadczeń w zakresie rehabilitacji kardiologicznej lub kardiologicznej telerehabilitacji hybrydowej w ośrodku/oddziale dziennym, który funkcjonuje w Augustowie. To już trzecie takie miejsce w naszym regionie.

Czytaj więcej...

Wytyczne farmakoterapii geriatrycznej. Polska wersja kryteriów Beers i STOPP/START

Zachęcamy do zapoznania się z opracowanym w ramach projektu “Audyt obywatelski procesu leczenia farmakologicznego seniorów w Polsce” przez prof. dr hab. n. med. Barbarę Bień i dr n. med. Ewelinę Łukaszyk opracowaniem pod nazwą: „Kryteria Poprawności Farmakoterapii Geriatrycznej w praktyce klinicznej na podstawie kryteriów 2019 AGS BEERS®, 2015 STOPP/ START I 2021 STOPPFALL: Jak leczyć, żeby najmniej szkodzić?”.

Czytaj więcej...

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał 3 kolejne umowy na realizację programu badań przesiewowych raka jelita grubego w regionie

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ finansuje od listopada br. program badań przesiewowych raka jelita grubego, z którego pacjenci mogą skorzystać już w 6 placówkach medycznych położonych w: Białymstoku, Łomży i w Łapach.

Czytaj więcej...

Światowy Dzień AIDS - 1 grudnia

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku dzień 1 grudnia jest uroczyście obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym oraz osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS. Ma także na celu uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich rodzinie i bliskim.

Czytaj więcej...

„Powrót do zdrowia – powrót do pracy” po kryzysie psychicznym

Doświadczyłeś kryzysu psychicznego i nie możesz wrócić do dotychczasowej pracy?

Czytaj więcej...

18 listopada będziemy obchodzić Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi i poprzez prowadzone działania podniesienie świadomości społeczeństwa, polityków oraz specjalistów medycznych na temat zjawiska narastania i rozprzestrzeniania się oporności na antybiotyki wśród drobnoustrojów wywołujących zakażenia u człowieka.

Czytaj więcej...

Badania przesiewowe raka jelita grubego w SP ZOZ w Łapach

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał pierwsze umowy na realizację programu badań przesiewowych raka jelita grubego w województwie podlaskim. Od 1 listopada Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ finansuje program badań przesiewowych raka jelita grubego, który realizują 3 placówki medyczne zlokalizowane w Białymstoku i w Łapach.

Czytaj więcej...

Movember - zapuść wąsy i umów się na badania profilaktyczne!

Mężczyźni częściej niż kobiety, zaniedbują swoje zdrowie. Zgłaszają się do lekarza dopiero, kiedy wystąpią dolegliwości bólowe. ​ Wielu panów nie przeprowadza regularnych badań profilaktycznych. A warto pamiętać, że wczesne wykrycie nowotworu daje szansę pełnego wyleczenia.

Czytaj więcej...