Narodowe Święto Niepodległości
„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…) – tak o odzyskaniu niepodległości przez Polskę mówił Jędrzej Moraczewski, polski premier w latach 1918-1919.
101 lat później na Placu Niepodległości w Łapach do tych emocji, które towarzyszyły wtedy naszym rodakom odniósł się w swoim przemówieniu burmistrz Krzysztof Gołaszewski. - Przez ten czas w naszej historii wydarzyło się wiele tragicznych wydarzeń, które znów uzmysławiają nam, jak cenny jest dar wolności, często wywalczony krwią. Pamiętamy o ofiarach II wojny światowej, o ofiarach powojennego systemu, o zbrodniach niemieckich, sowieckich, komunistycznych. Czerpiemy z doświadczeń poprzednich pokoleń. Staramy się wyciągać wnioski z historii. Nawet, jeśli idziemy różnymi drogami, niech prowadzą nas do wspólnego celu, jakim jest dobro Polski – mówił burmistrz, dziękując uczestnikom uroczystości za wspólne świętowanie tej niezwykle ważnej rocznicy w naszej historii.
- Dziś spotykamy się w 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Ale tak naprawdę spotykamy się, dlatego, że kochamy Ojczyznę. Czcimy niepodległość i okazujemy wdzięczność tym, którzy za tę niepodległość walczyli – podkreślał w swoim wystąpieniu Roman Czepe, wicestarosta powiatu białostockiego.
Z kolei Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej mówił o tym, że o niepodległość trzeba dbać i ją pielęgnować: - Musimy pamiętać o tym, o czym mówił wielki Polak Roman Dmowski, że „my Polacy mamy polskie obowiązki”(…). Te polskie obowiązki to bycie patriotą, to bycie Polakiem na co dzień (…) Nie tylko domaganie się, żeby Polska nam coś dała. Ojczyzna też czegoś od nas wymaga (…). Dlatego chętnie przyjeżdżam do Łap, bo widzę, że tutaj łapiacy pamiętają o tych polskich obowiązkach. Tu naprawdę czuję się w pełni Polakiem! Tu czuję, że myślicie podobnie jak ja…
Modlitwę w intencji Ojczyzny na Placu Niepodległości poprowadził ks. Waldemar Krzywiński. Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele Św. Krzyża.
Inscenizacja „Przekazanie władzy Marszałkowi”
Na Placu Niepodległości można było również obejrzeć inscenizację historyczną w wykonaniu aktorów Teatru Kaprys z Domu Kultury w Łapach i Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich. Spektakl wyreżyserował Adam Karasiewicz. W roli Marszałka Józefa Piłsudskiego wystąpił Zdzisław Pruszyński.
Uroczystość uświetniły m.in. poczty sztandarowe. Wartę honorową przy Pomniku Niepodległości oraz przy pomniku ppłk. St. Nilskiego-Łapińskiego wystawili żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i strażacy ochotnicy z OSP Łapy-Dębowina.
W uroczystościach poza wyżej wymienionymi osobami wzięli udział także radni powiatowi i radni miejscy z przewodniczącym Rady Miejskiej Sławomirem Maciejewskim, sekretarz gminy Joanna Micota, zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Pietraszko, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej mł. brygadier Dariusz Koc oraz dowódca Jednostki Gaśniczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Łapach brygadier Robert Dzierżek wraz ze strażakami z OSP z Łap-Dębowiny i OSP z Płonki Kościelnej. Obecni byli także kombatanci, a wśród nich prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Łapach kpt. Jan Krassowski, członkowie Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku na czele z Prezesem Zenonem Perkowskim, Prezes Dorota Kondratiuk wraz z członkami Łapskiego Towarzystwa Regionalnego, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarządu w Łapach Elżbieta Rajtarska i jej zastępca Izabela Lewicka, zuchy oraz dyrektorzy i delegacje szkół i przedszkoli z terenu gminy Łapy, jak również licznie zgromadzeni mieszkańcy.
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
Na zakończenie uroczystości wspólnie ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaśpiewano pieśni patriotyczne.
Gorącą grochówką częstowali Strażacy Ochotnicy z OSP Łapy-Dębowina. Dodatkowe oświetlenie Placu Niepodległości zapewnili Strażacy Ochotnicy z OSP Płonka Kościelna i OSP Łapy.
Złożono kwiaty na cmentarzu
Wcześniej, o godz. 12.00 na cmentarzu w Łapach na symbolicznym nagrobku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza z inicjatywy Łapskiego Towarzystwa Regionalnego złożono kwiaty i zapalono znicze. W ramach akcji „Niepodległa do hymnu” uczestnicy uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza zaśpiewali także hymn narodowy.
Rozstrzygnięto konkurs „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2019”
Podczas uroczystości burmistrz Krzysztof Gołaszewski wspólnie z ministrem edukacji narodowej Dariuszem Piontkowskim oraz wicestarostą powiatu białostockiego Romanem Czepe wręczyli nagrody i dyplomy dzieciom, które wykonały kotyliony niepodległościowe w konkursie „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2019”. Listy gratulacyjne trafiły także do dyrektorów placówek oświatowych.
Nagrodami w konkursie były karnety do kina „Helios” do wykorzystania w ciągu pół roku. Dzieci za zajęcie I miejsca otrzymały 8 karnetów, za zajęcie II miejsca 6 karnetów, za zajęcie III miejsca 4 karnety. Z kolei dzieci wyróżnione otrzymały po 2 karnety do kina.
Nagrody otrzymali:
I miejsce: Przedszkole Nr 1 w Łapach - Blanka Klim
II miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łapach - Franciszek Łukasiuk
III miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łapach - Ola Lewandowska
Wyróżnienia otrzymali:
- Szkoła Podstawowa w Płonce Kościelnej - Wiktor Roszkowski
- Przedszkole Nr 2 w Łapach - Antonina Zusman
- Szkoła Podstawowa w Łupiance Starej - Julia Narewska
- Szkoła Podstawowa Nr 3 w Łapach - Agnieszka Brzozowska
- Szkoła Podstawowa w Uhowie – Krystian Kozub
Niepodległościowe Biegi Przełajowe
We wtorek (5 listopada) blisko 200 młodych biegaczy na łapskim stadionie uczciło Święto Niepodległości na sportowo.
W zawodach pn. „Niepodległościowe Biegi Przełajowe” wzięły udział reprezentacje siedmiu szkół z gminy Łapy oraz dwóch szkół średnich (LO Łapy i ZSM Łapy).
Listy okazjonalne
Na ręce burmistrza Łap Krzysztofa Gołaszewskiego listy okazjonalne przesłali: Poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.
Listy publikujemy poniżej:
List Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Jurgiela
List Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego