W hołdzie Sybirakom w 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
W hołdzie Sybirakom
W hołdzie bohaterom 17 września 1939 r., ofiarom sowieckiej agresji oraz wszystkich mieszkańców Łap, którzy w czasach okupacji sowieckiej zostali deportowani w głąb Związku Radzieckiego, przedstawiciele władz samorządowych - Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, sekretarz Gminy Joanna Micota, radny Piotr Łapszo wraz z Panią Jolantą Roszkowską z łapskiego Koła Sybiraków złożyli symboliczne wiązanki kwiatów i zapalili znicze przy Pomniku Niepodległości, Krzyżu Sybiraków oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza w Łapach.
Pani Jolanta Roszkowska, która urodziła się w Kazachstanie a wróciła do Polski w wieku trzech lat podkreślała, że łapski pomnik Krzyż Sybiraków stoi w symbolicznym miejscu - dokładnie na przeciwko są tory i bocznica, na której stały bydlęce wagony, do których ładowano całe rodziny, uznawane przez sowiecki reżim za niepokorne. Właśnie w tym miejscu ładowano zesłańców do wagonów, wywożono ich głównie do Kazachstanu i innych miejsc na Syberii, z której bardzo wielu nie wróciło.
Historycy szacują, że z Łap i okolic w głąb Związku Radzieckiego zostało wywiezionych kilkaset osób. Masowe transporty były cztery. Pierwsza wywózka w lutym 1940 roku. Kolejna w kwietniu.
Cześć Ich pamięci.