Dożynki gminne w Płonce Kościelnej 2019

poniedziałek, 16 wrzesień 2019

Mnóstwo atrakcji, kolorowych stoisk sołectw, przepięknych wieńców dożynkowych, pysznych produktów lokalnych, rodzinna atmosfera, dobra muzyka, do tego słoneczna, chociaż wietrzna pogoda zgromadziły tłumy gości na XIII „Dożynkach z produktem lokalnym gminy Łapy” w Płonce Kościelnej. 

Dziękczynienie za plony

Święto Dziękczynienia za zebrane plony rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła, której przewodniczył ks. infułat Jan Sołowianiuk. Ksiądz infułat wygłosił także Słowo Boże. W kazaniu podkreślał jak niezwykle ważna, chociaż bardzo ciężka jest praca rolników.

Z kolei ksiądz kanonik Józef Ogórkis, proboszcz parafii w Płonce Kościelnej, udzielając zgromadzonym na placu dożynkowym błogosławieństwa przypominał: - Dożynki trzeba wiązać z Panem Bogiem, bo On jest sprawcą tego wszystkiego. On daje nam i słońce, i deszcz, i wiatr. I tak jak było na początku chrześcijaństwa, gdy chcieli nam wyrwać z serc Pana Boga, tak teraz nie dajmy się, niech on będzie w centrum naszego życia. Nieustannie dziękujmy. Niech dziękczynienie zawsze płynie z naszego serca. Całe nasze życie łączmy z Bogiem - mówił ksiądz proboszcz.

Wystąpienia gości

Dożynki otworzył burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, który w swoim wystąpieniu odniósł się do staropolskiej tradycji:  - Święto dziękczynienia to w polskiej tradycji czas podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud i ciężką pracę na roli. W tym wyjątkowym dniu w imieniu swoim i wszystkich, którzy korzystają z owoców Waszej całorocznej pracy szczególne podziękowania i wyrazy najwyższego szacunku kieruję do wszystkich rolników i ich rodzin z gminy Łapy oraz parafii Płonka Kościelna. Chylę czoła przed Waszym codziennym trudem – mówił burmistrz, dziękując jednocześnie wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w organizację dożynek. Szczególnie serdecznie za osobiste zaangażowanie podziękował dyrektor Domu Kultury w Łapach Wiktorii Łapińskiej.

Po wystąpieniu pana burmistrza głos zabrał także m.in. minister edukacji Dariusz Piontkowski, który zachwycał się kunsztem wykonania wieńców i stoiskami sołectw.

- Liczba wieńców dożynkowych robi wrażenie, bo w coraz mniejszej liczbie gmin i parafii widać podtrzymywanie tej tradycji, przynajmniej na taką skalę. Czymś wyjątkowym są również te stoiska przygotowywane przez poszczególne sołectwa. Zawsze, gdy tu jesteśmy chętnie je odwiedzamy i smakujemy te produkty, którymi mili Państwo nas częstujecie. Wtedy naprawdę przypomina się dzieciństwo, to są te smaki, których na pewno nie zapomnimy – mówił minister Dariusz Piontkowski.

Swoją obecnością zaszczycił tegoroczne dożynki minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który z wielkim szacunkiem odniósł się do pracy na roli.

- Tradycyjnie wszyscy zawsze życzą rolnikom, by plony przyszłoroczne były jeszcze lepsze, by ten przysłowiowy bochen chleba, zawsze trafiał na nasze polskie stoły. Ja bym jeszcze dodał, że chciałbym życzyć, aby polski rząd jeszcze bardziej mógł skutecznie pomagać Wam rolnikom w wielkim trudzie pracy wymagającej ogromnego poświęcenia – mówił Zbigniew Ziobro, przypominając o dotychczasowym wsparciu udzielonym rolnikom przez państwo, m.in. o 2 miliardach złotych zapewnionych przez rząd na wsparcie rolników poszkodowanych przez suszę, czy o obecnie funkcjonujących programach pomocowych dla rolników.

Z dożynkowej sceny rolnicy mogli usłyszeć wiele dobrych życzeń i podziękowań za trud pracy na roli.

Podziękowania do rolników skierował ze sceny dożynkowej także poseł na sejm RP profesor Henryk Wnorowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa podlaskiego Aleksandra Szczudło oraz wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe, który swoje krótkie wystąpienie zakończył słowami: „Niech Bóg błogosławi polskich rolników!”. Okolicznościowe listy na ręce burmistrza przesłali wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Listy publikujemy poniżej.

Zasłużeni dla rolnictwa

W trakcie dożynek uhonorowano odznaczeniem, przyznawanym przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, zasłużonych rolników z terenu gminy Łapy.  Wśród odznaczonych znaleźli się: Wiesław Malecki, Marek Olędzki, Bogusław Roszkowski oraz ks. kan. Józef Ogórkis, proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła w Płonce Kościelnej.

Tegorocznymi starostami dożynek byli Państwo Wioletta i Wojciech Łupińscy z Łupianki Starej.

Dożynkowe atrakcje

Po tradycyjnym podzieleniu się chlebem amatorzy regionalnej kuchni mogli skosztować tradycyjnych lokalnych przysmaków. Na gości dożynek czekała także słodka niespodzianka - tort dożynkowy.  

Publiczność bawiła się m.in. przy muzyce zespołów folklorystycznych: „Płonkowianie” i „Łupinianki” oraz chóru „Łapskie Nutki”.  Można też było podziwiać występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli, występ podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej w Łapach czy domowników Domu Senior Wigor. Tradycyjną inscenizację dożynkową przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Płonce Kościelnej. Do tańca zagrał zespół „Bracia Lewkowscy i zespół FOCUS z liderem grupy „pięknym i boskim” Zbyszkiem Perkowskim. Było mnóstwo stoisk promocyjnych, gdzie można było zadbać o własne zdrowie, zasięgnąć porady czy kupić regionalne specjały.

Dożynkowi goście

Wśród gości obecnych na dożynkach byli m.in.: minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, poseł na Sejm profesor Henryk Wnorowski, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa podlaskiego Aleksandra Szczudło, radny sejmiku województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz oraz wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe. Na dożynki przybyli również samorządowcy, przedstawiciele instytucji samorządowych i państwowych oraz służb mundurowych, jak również duchowieństwa. Na specjalne zaproszenie burmistrza Krzysztofa Gołaszewskiego przyjechali także goście z  miasta partnerskiego Łap na Białorusi – Wołkowyska.

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski

składa serdeczne podziękowania za zaangażowanie, ogromną pomoc i współpracę przy organizacji dożynek

Serdecznie dziękuję  Księdzu Infułatowi Janowi Sołowianiukowi za przewodniczenie Mszy Świętej i za wygłoszone Słowo Boże, które głęboko zapadło w nasze serca. Podziękowania kieruję również w stronę Kustosza tutejszego Sanktuarium w Płonce Kościelnej księdza Proboszcza Józefa Ogórkisa. Dziękuję za uroczystą Mszę Świętą dziękczynną za zebrane plony, za życzliwość i otwarte serce. Dziękuje również wszystkim księżom, którzy na co dzień sprawują duszpasterską opiekę nad mieszkańcami naszej gminy.

Dziękuję Pani Katechetce Agnieszce Stypułkowskiej, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej z Suchowoli pod dyrekcją Pana Jarosława Szczerby i chórowi pod przewodnictwem Pana Dariusza Stypułkowskiego Organisty - za piękne przygotowanie oprawy liturgii.

Szczególne podziękowania kieruję do Państwa Sołtysów, Rad Sołeckich i naszych sołectw za ogromne zaangażowanie w przygotowanie dożynek, wykonanie kunsztownych wieńców i wystawienie swoich reprezentacji. Dziękuję również naszym starostom dożynkowym Państwu Wioletcie i Wojciechowi Łupińskim z Łupianki Starej.

Za ogromną pomoc i współpracę przy organizacji dożynek gminnych dziękuję serdecznie  strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Płonce Kościelnej oraz Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Płonce Kościelnej Mariuszowi Gołaszewskiemu, pracownikom szkoły, Pani Sołtys Renacie Jabłonowskiej oraz całej społeczności Płonki Kościelnej. Serdeczne podziękowania za organizację dożynek  kieruję do pracowników Domu Kultury w Łapach na czele z Panią Dyrektor Wiktorią Łapińską.

Szczególne podziękowania kieruję do sponsorów, którymi byli: Totalizator Sportowy Oddział w Białymstoku, Bank PKO BP, Warsztaty Wagonów Kolejowych w Łapach, Firma KRUPIAK Wojno sp jawna, Cukiernia „u Lecha”, Firma Trans-Rol, Sala bankietowa „Wersal”, Bank Spółdzielczy w Łapach, Firma Km Budownictwo Łapy Tomasz Kozicz, Firma Leszek Gromadzki i Wspólnicy spółka jawna.

Wszystkim Dostojnym Gościom i mieszkańcom naszej gminy dziękuję za przybycie.

Z wyrazami szacunku,

Burmistrz Łap, Krzysztof Gołaszewski

Patronat Honorowy nad XIII Dożynkami z produktem lokalnym gminy Łapy w Płonce Kościelnej sprawowali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Biskup Łomżyński Ksiądz Janusz Stepnowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, Starosta Powiatu Białostockiego Jan Bolesław Perkowski.

Wyniki konkursów dożynkowych

Wyniki konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Gminy Łapy – 2019”

Sołectwa nagrodzone w grupie I do 200 mieszkańców:

I miejsce sołectwo Łapy-Pluśniaki

II miejsce sołectwa: Gąsówka-Oleksin i Płonka-Kozły 

III miejsce sołectwa: Roszki-Wodźki i Wólka Waniewska

Sołectwa nagrodzone w grupie II powyżej 200 mieszkańców: 

I miejsce sołectwo Łapy-Dębowina

II miejsce sołectwa: Gąsówka-Skwarki i Płonka Kościelna

III miejsce sołectwa: Bokiny i Łapy-Szołajdy

Sołectwa wyróżnione: Łupianka Stara, Płonka Kościelna, Uhowo I i Uhowo II 

Wyniki konkursu „Najładniejszy wieniec dożynkowy – 2019”

Nagroda specjalna: wieniec sołectwa Łapy-Szołajdy

Wszystkie pozostałe wieńce wystawione na dożynkach wieńce zostały docenione i otrzymały równorzędna nagrodę w wysokości 500 zł.  

Wyniki konkursu „Najładniejsze stoisko promocyjne Gminy Łapy – 2019”

 I miejsce Roszki-Wodźki

II miejsce sołectwa:  Łupianka Stara i Płonka Strumianka

III miejsce sołectwa: Daniłowo i Płonka Kościelna

 Wyróżnienia otrzymały sołectwa: Bokiny, Łapy-Dębowina, Łapy-Pluśniaki, Łapy-Szołajdy, Płonka-Kozły, Gąsówka-Skwarki, Uhowo I, Uhowo II oraz Płonka Kościelna „Płonkowianki”.

Wyniki konkursu „Najlepszy produkt lokalny gminy Łapy - 2019”

 Kategoria: Kulinaria

 I miejsce „Zupa dyniowa krem” Koło Gospodyń wiejskich „Szeroka Struga” Łapy-Pluśniaki

 II miejsce „Suszona polędwica Płonkowianek Seniorek” Koło Gospodyń Wiejskich „Płonkowianki” Płonka Kościelna

 II miejsce „Kociołek farmera” sołectwo Płonka Kościelna

III miejsce „Pączek z różą” sołectwo Bokiny

III miejsce „Wiśniak” sołectwo Łapy-Szołajdy

Wyróżnienie: „Żeberka ziołowe na miodzie” sołectwo Uhowo I

Kategoria: Rękodzieło i artystyczna twórczość lokalna

I miejsce „Rzeźba ludowa” sołectwo Gąsówka-Skwarki

 II miejsce „Haft krzyżykowy” sołectwo Roszki-Wodźki

III miejsce „Wiklina papierowa” Świetlica Socjoterapeutyczna w Łapach

 Wyróżnienie: „Serwetki robione szydełkiem” Uhowo II

 Kategoria: Inne

 I miejsce „Biała glinka” Płonka-Kozły

 II miejsce „Przyśpiewki ludowe, biesiadne” Koło Gospodyń Wiejskich „Szeroka Struga” Łapy-Pluśniaki

Wyróżnienie: wiersze Jarosława Kuleszy

NAGRODA PUBLICZNOŚCI: „Haft krzyżykowy” sołectwo Roszki-Wodźki

 

Wyniki zawodów sportowych:

I miejsce sołectwo Płonka Kościelna

II miejsce sołectwo Roszki-Wodźki

III miejsce sołectwo Łapy-Dębowina

IV miejsce sołectwo Łupianka Stara

V miejsce sołectwo Łapy-Szołajdy

VI miejsce sołectwo Daniłowo

VII miejsce sołectwo Łapy-Pluśniaki