STREFA KUBUSIA – kreatywnie twórczo i sportowo
Wakacje właśnie się skończyły, ale my wspominamy jeszcze sierpniowe warsztaty, które organizowane były przez Fundację Wspierania Przedsiębiorczości OPTIMA w ramach projektu STREFA KUBUSIA – kreatywnie twórczo i sportowo.
Już trzeci rok były one współfinansowane ze środków z budżetu gminy Łapy, a miejscem realizacji tegorocznych warsztatów była:
- sala zabaw STRFA KUBUSIA,
- siłownia MPower Gym&Fitness, Łapy ul. Nilskiego-Łapińskiego 29
- odkryte baseny w Płonce Kościelnej
- Skate Park Łapy-Szołajdy
- Garncarnia i Plaża w Uhowie
- Muzeum Kapliczek w Surażu.
W okresie od dnia 01.07.2019 do dnia 30.08.2019 dzieci w wieku 13-17 lat mogły uczestniczyć w organizowanych systematycznie zajęciach p.n. „Wakacyjny cross” - czyli trening ogólnorozwojowy dla nastolatków. Zajęcia kierowane były zarówno do dziewcząt jak i chłopców. Były one bezpłatne i odbywały się na obiekcie siłowni Power Gym & Fitness w Łapach, przy ul. Nilskiego-Łapińskiego 29 w każdy wtorek i czwartek o godz. 12.00. Ponieważ grupa miała charakter otwarty, w zajęciach mógł wziąć udział każdy i uczestniczyć w nich mniej lub bardziej systematycznie. Przez okres trwania projektu z propozycji zajęć skorzystała grupa około 24 osób.
W ramach projektu pojawiła się także zupełnie nowa propozycja zajęć dla młodzieży w wieku 13-17 lat – treningi strzeleckie. To zupełnie nowa propozycja zajęć integracyjno-sportowych, podczas której nastolatkowie mogli nabyć podstawowe umiejętności strzeleckie. Celem zajęć było pokazanie, że uprawianie strzelectwa to jak uprawianie każdego innego sportu, w którym liczą się sprawność i element rywalizacji, nawet jeśli rywalizuje się tylko ze sobą. Podczas zajęć młodzież mogła potrenować typowe strzelanie sportowe do rzutków – skeet, trap oraz double trap (konkurencje olimpijskie), strzelanie praktyczne, szybkie, precyzyjne, biathlon. Zajęcia były prowadzone na sali przy użyciu mobilnego laserowego trenażera strzeleckiego, który był do dyspozycji chętnych w okresie 01.07.2019 – 31.08.2019 w każdą środę i piątek. Kto chciał, od 13.00 mógł potrenować także pod okiem instruktorki.
W okresie od dnia 29.07.2019 do dnia 16.08.2019, w ramach projektu, zorganizowano również warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat. W tym roku tematem dominującym były tradycje Podlasia oraz ekologia, a dokładniej segregacja i recykling śmieci. Nie zabrakło też sportu, zabaw na sali zabaw oraz na świeżym powietrzu.
W tym roku oferta warsztatów dla dzieci była szczególnie bogata z uwagi na fakt, iż równolegle, w ramach Podlaskiego Inkubatora Aktywności Społecznej, realizowano projekt p.n. „Od ziarenka do bochenka” – czyli tradycje Podlasia sposobem na wakacyjną nudę. Projekt, współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, uzupełniał ofertę zajęć proponowanych przez Fundację, co spowodowało, że dzieci mogły zagospodarować swój czas wolny codziennie od godz. 9.00 do godz. 15.00.
Podczas warsztatów dzieci piekły sękacza, tradycyjne ciasto weselne – korowaj i chleb. Poznawały tradycje związane z ich pieczeniem. Uczestniczyły w grze terenowej „Od ziarenka do bochenka”. Poznawały zioła, robiły z nich mydełka oraz zapachowe woreczki. Były z wizytą w muzeum kapliczek w Surażu, uczestniczyły w plenerze plastycznym, malując ikony lokalnych artystów. Tworzyły dom z dziada pradziada i poznawały podlaskie tradycje. Były też z wizytą w garncarni pani Joanny Manoś i uczestniczyły w warsztatach lepienia w glinie.
Dzieciom nie zabrakło także propozycji aktywności ruchowej: cross kids, zumba kids, zajęcia sportowo taneczne ale także wycieczka rowerowa na baseny w Płonce Kościelnej , wizyta w Skate Parku w Łapach Szołajdach i na plaży w Uhowie.
Dziękujemy pani Edycie Łapińskiej, Marcie Łapińskiej i Kołu Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach”, Dziennemu Domowi Senior + , panu Ryszardowi Niedzielskiemu z muzeum kapliczek za pomoc w przekazywaniu podlaskich tradycji oraz pomoc w organizacji warsztatów.
Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości OPTIMA