Łapy świętują setne urodziny
Mnóstwo dobrych życzeń, ciepłych słów wyrażających uznanie dla mieszkańców Łap, gratulacji pod adresem władz samorządowych wszystkich kadencji, znakomici goście i wspaniały koncert symfoniczny uświetniły uroczystości zorganizowane z okazji 100. rocznicy nadania Łapom praw miejskich.
Ze względu na ogromne zainteresowanie gala odbyła się 19 stycznia w Domu Kultury w dwóch osłonach i była transmitowana „na żywo”. Galę o godz. 13.00 poprowadził redaktor naczelny Radia Białystok pochodzący z Łap Marcin Tomkiel, a galę o 18.00 Justyna Przygórska z Domu Kultury.
- Patrząc na dokonania naszych poprzedników możemy być dumni, bo mieszkańcy Łap zawsze tworzyli wyjątkową wspólnotę. Jesteśmy społeczeństwem bardzo ambitnym, pracowitym, zaangażowanym, potrafimy sobie poradzić z przeciwnościami losu. Mamy też szczęście do przyjaciół, którzy tę naszą determinację w dążeniu do celu wspierają i oferują pomoc. Jest takie powiedzenie: „cierpliwością i pracą narody się bogacą". Myślę, że niewiele jest takich miejsc w Polsce, które wbrew ogromnym przeciwnościom losu musiały wielokrotnie walczyć o swoją małą Ojczyznę (…). Chciałbym wszystkim mieszkańcom i każdemu Łapińskiemu z osobna, podziękować za codzienny wkład i pracę dla naszego miasta, a naszym przyjaciołom za każdą pomoc i dobrą dla Łap decyzję – mówił burmistrz Krzysztof Gołaszewski. W swoim wystąpieniu pan burmistrz nawiązał też do budowy dworca kolejowego w Łapach. Pozytywną dla Łap decyzję w tej sprawie ogłoszono bowiem dzień wcześniej. – Od początku mojej służby jako burmistrza mówiłem, że w Łapach nie widzę żadnych drużyn politycznych ani partyjnych. Radnym i mieszkańcom powtarzałem, że my wspólnie razem musimy tworzyć jedną rodzinę – łapską drużynę, bo nie da się iść do przodu i być silnym na zewnątrz, jeżeli jest się skłóconym i podzielonym wewnątrz (…) Budowa dworca w Łapach powinna być pokazana jako najlepszy przykład odpowiedzialnej polityki nowoczesnego państwa i mądrości klasy politycznej – mówił burmistrz, dziękując zarówno poprzednim, jak i obecnym władzom za „ten wymarzony prezent dla Łap na stulecie”, jakim jest nowy dworzec.
Wystąpienie historyczne
Bardzo ciekawie o historii Łap opowiedział historyk Piotr Sobieszczak, wiceprzewodniczący Łapskiego Towarzystwa Regionalnego im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego. Przygotował też krótki film z archiwalnymi, niepublikowanymi wcześniej fotografiami dawnych Łap.
Film promocyjny
Goście gali mogli też obejrzeć film promocyjny o Łapach przygotowany na jubileusz i wyprodukowany przez Patryka Dawidowicza z Black Film z Białej Podlaskiej.
Film „Łapy. Miasto z duszą”
Premierę miał też film pt. „Łapy. Miasto z duszą”, w którym pojawiły się wspomnienia kilku osób o najważniejszych wydarzeniach z historii miasta. Wywiady przeprowadzili Stanisław Kosicki i Joanna Micota, a sfilmował je i zmontował w spójne dzieło Piotr Januszewicz.
Okolicznościowe medale
Jednym z ważniejszych punktów uroczystości o godz. 13.00 było wręczenie okolicznościowych medali osobom zasłużonym dla miasta. Sto medali na stulecie przyznano osobom z różnych środowisk, które miały swój wkład w rozwój i promocję Łap.
Rówieśniczka miasta Łapy, urodzona 1 stycznia 1925 r.
- Anna Wnorowska
Honorowi obywatele miasta i gminy Łapy, wyjątkowe osobowości i autorytety moralne
- Doktor Tadeusz Beszta Borowski
- Ksiądz kanonik Piotr Faltyn
Duchowni
- Ks. Kan. Zbigniew Gołubowski
- Ks. Infułat Karol Łapiński
- Ks. prof.Józef Stanisław Łupiński
- O. prof. dr hab. Piotr Skonieczny
- Ks. kan. Krzysztof Jurczak
Historycy, działacze społeczni i świadkowie historii, osoby, które pielęgnują pamięć o przeszłości
- Marian Jurkin
- Marianna Kapitan
- Dorota Kondratiuk
- Halina Kosicka
- Stanisław Kosicki
- Janusz Kurzyna
- Hanna Lecyk
- Teresa Mojsa
- Halina Okuniewska
- Adam Okuniewski
- Zbigniew Płoński
- Piotr Sobieszczak
- Bogdan Aleksy Zarzecki
Byli dyrektorzy szkół, łapskiego szpitala, przedszkoli, żłobka, jednostek gminnych i innych instytucji
- Danuta Bojczuk
- Małgorzata Borowska
- Barbara Halina Gogolewska
- Krystyna Grabowska
- Irena Hryncewicz
- Irena Kosicka
- Hanna Łapińska
- Jadwiga Maciejewska
- Jadwiga Majerowska
- Krystyna Nowak
- Fryderyk Nowicki
- Marian Perkowski
- Stanisława Piotrowska
- Jacek Płoński
- Stefania Roman
- Stanisław Zaręba
- Jerzy Zawadzki
Samorządowcy, politycy, posłowie, ministrowie, wojewoda, burmistrzowie, członkowie zarządu Powiatu Białostockiego, przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach, przewodniczące Gminnej Rady Seniorów, wiceburmistrzowie, Sekretarze i Skarbnicy Gminy
- Jacek Brzozowski
- Roman Czepe
- Jerzy Mojkowski
- Tadeusz Wróblewski
- Wiktor Brzosko
- Urszula Jabłońska
- Krzysztof Gołaszewski
- Jerzy Łuba
- Mirosław Wincenciak
- Sławomir Gołaszewski
- Zdzisław Penza
- Andrzej Witold Mojkowski
- Sławomir Jan Maciejewski
- Dariusz Wincenciak
- Leszek Paweł Gulewicz
- Wiesław Zawistowski
- Stanisław Ryszard Roszkowski
- Zdzisław Jabłoński
- Wiesław Kamieński
- Krzysztof Dudziński
- Janina Czajkowska
- Joanna Micota
- Janina Maleszko
- Adela Maria Zarzecka
- Teresa Ponińska
- Anna Marta Sokół
- Wanda Modzelewska
- Stanisława Grzybowska
- Stanisław Łapiński
- Ewa Zaręba
- Jarosław Brysiewicz
- Zygmunt Łapiński
Komendanci wojewódzcy, miejscy i powiatowi Państwowej Straży Pożarnej
- Starszy brygadier w stanie spoczynku Piotr Pietraszko
- Starszy brygadier w stanie spoczynku Robert Dzierżek
- Starszy Brygadier Dariusz Koc
- Młodszy brygadier Wojciech Kusznerko
Przedstawiciele biznesu, przedsiębiorstw i biznesów rodzinnych, z którymi od lat w bardzo pozytywny sposób kojarzą się Łapy
- Wojciech Grodzki
- Jan Klewinowski
- Wiesław Łapiński
- Jacek Łupiński
- Tomasz Popławski
- Zofia Ryś
- Lech Truskolawski
Wybitni sportowcy, którzy reprezentując barwy Łap na arenach międzynarodowych sięgnęli po mistrzostwo oraz zasłużeni trenerzy
- Julia Choińska
- Wiktoria Grochowska
- Rafał Jaroszewski
- Leszek Nowacki
- Inga Kołodziej
- Łukasz Pułkośnik
- Piotr Pułkośnik
- Katarzyna Soroczyńska
- Jacek Łapiński
- Dariusz Rydzewski
- Dariusz Artur Strychalski
- Grzegorz Kiełsa
- Henryk Kamiński
Artyści, przedstawiciele kultury, ambasadorzy Łap promujący Łapy
- Jerzy Barańczuk
- Dariusz Gumowski
- Iwona Jaźwińska
- Maciej Mikołajczyk
- Barbara Piekut
- Marcin Tomkiel
Laureaci konkursów
Z kolei podczas gali o godz. 18.00 uhonorowano laureatów konkursu „Łapy miasto na 100… miejsca, ludzie, wydarzenia”. Temat prac konkursowych miał nawiązywać do 100-letniej historii miasta, przedstawiać historyczne miejsca, krajobrazy Łap, szczególne wydarzenia z historii bądź postać uznaną przez autora za ważną lub zasłużoną dla miasta. Jedną z nagród było ukazanie się pracy w kalendarzu na 2025 rok. Kalendarze jako upominki wręczono uczestnikom obu uroczystości.
Laureaci to:
Gabriela Kiełkucka
Kseniya Kliautserich
Blanka Klim
Izabela Kulesza
Julia Perkowska
Maria Płońska
Julia Płońska
Aleksandra Sawicka
Oliwia Sawicka
Maja Skrobek
Kalina Zatyka
Nagroda trafiła też do laureata konkursu na znaczek pocztowy. Otrzymał ją Mariusz Walczuk, którego praca została wydrukowana na okazjonalnym znaczku pocztowym.
Życzenia dla mieszkańców
Serdeczne życzenia pełne osobistych wspomnień związanych z Łapami oraz okolicznościowe upominki na ręce burmistrza Krzysztofa Gołaszewskiego przekazali posłowie na Sejm RP: Jacek Bogucki, Alicję Łepkowską-Gołaś, Barbarę Okułę, Dariusza Piontkowskiego, Jacka Sasina oraz senatorowie: Annę Bogucką i Marka Komorowskiego.
Bardzo osobistym wystąpieniem podzielił się ze zgromadzonymi wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, który pochodzi z Łap. Pan wojewoda powiedział m.in. o tym, że to Łapy go ukształtowały jako człowieka. W podobnym tonie wypowiedział się radny Województwa Podlaskiego Robert Jabłoński oraz wicestarosta Powiatu Podlaskiego Roman Czepe. List od sekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Stefana Krajewskiego odczytał zastępca prezesa ARMiR –u dr Andrzej Borusiewicz.
Z kolei list od posła na Sejm RP Adama Andruszkiewicza odczytał Kamil Raciborski, a list posła na Sejm RP Krzysztofa Truskolaskiego odczytał dyrektor jego biura poselskiego Marcin Piętka. Życzenia od marszałka województwa podlaskiego Łukasza Prokoryma przekazał uczestnikom gali jego społeczny doradca ds. samorządu Piotr Łapszo. Wspaniałego jubileuszu gratulowali także burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych gmin.
Nie zabrakło także pysznych tortów, który na obie uroczystości przygotowała cukiernia „U Lecha”.
Wystawa w Galerii „Pod Zegarem”
W Galerii „Pod Zegarem” można tez obejrzeć wystawę starych fotografii dawnych Łap.
Koncert symfoniczny
Obie gale uświetnił koncert „Wodecki Symfonicznie”, który wykonała Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pod batutą Rafała Krauze. Dla łapskiej publiczności zaśpiewał Kamil Bijoś.
Podziękowania
- Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie jubileuszowych gali, a przede wszystkim dyrekcji i pracownikom Domu Kultury w Łapach oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Łapach za obsługę organizacyjno-techniczną uroczystości. Dziękuję seniorom z Domu Senior + za przygotowanie okolicznościowych przypinek, Cukierni „U Lecha” za pyszne torty, wspaniałym prowadzącym Panu Marcinowi Tomkielowi i Pani Justynie Przygórskiej, naszemu wybitnemu historykowi Piotrowi Sobieszczakowi, osobom, które udzieliły wywiadów i wystąpiły w obydwu filmach, Piotrowi Januszewiczowi za filmowanie i montaż filmu „Łapy. Miasto z duszą”, laureatom konkursów i osobom wyróżnionym medalami, redaktor naczelnej Gazety Łapskiej Magdalenie Perkowskiej-Szymanowicz za okolicznościowe wydanie Gazety Łapskiej, Panu Dariuszowi Gumowskiemu za piękną wystawą oraz mediom. Przede wszystkim zaś mieszkańcom i gościom za obecność podczas uroczystości zarówno w sali w Domu Kultury, jak i oglądającym galę w internecie – dziękuje Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap.
Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski serdecznie dziękuje za przygotowanie obchodów jubileuszu Komitetowi organizacyjnemu obchodów 100-lecia Łap w składzie:
Joanna Micota – Przewodnicząca Komitetu
Barbara Bajda
Jerzy Barańczuk
Anna Demianiuk
Krzysztof Dudziński
Mieczysław Gołębiewski
Stanisława Grzybowska
Klaudia Janowik
Piotr Januszewicz
Emilia Januszyk
Przemysław Jaroszewski
Adam Karasiewicz
Ryszard Łapiński
Szymon Łapiński
Piotr Łapszo
Sławomir Jan Maciejewski
Marta Mierzwińska
Justyna Miszczuk
Adam Okuniewski
Magdalena Perkowska-Szymanowicz
Urszula Romualdowska
Małgorzata Roszkowska
Piotr Sobieszczak
Oliwia Wyszyńska
Katarzyna Żukowska-Koc