Noszenie odblasków może uratować życie
Od początku roku na podlaskich drogach doszło do 71 wypadków z udziałem pieszych. W tych zdarzeniach 9 osób zginęło, a 65 zostało rannych (w tym 11 wypadków z 6 ofiarami śmiertelnymi i 5 osobami rannymi, do których doszło poza obszarem zabudowanym). Tak wyglądają statystyki podlaskiej Policji.
O tym, że noszenie odblasków może uratować życie przypominają policjanci. Akcję od lat wspiera burmistrz Krzysztof Gołaszewski. Również w tym roku przekazał na ręce komendanta komisariatu Policji w Łapach mł. insp. Tomasza Organka odblaski, które trafią do niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby piesi byli widoczni, a tym samym bezpieczni.
Gmina w tym celu zakupiła drobne elementy odblaskowe m.in. breloczki, maskotki z herbem Łap i odblaskowe torby. Odblaski podczas spotkań z naszymi mieszkańcami będą przekazywać policjanci z Komisariatu Policji w Łapach, którzy od lat prowadzą działania profilaktyczne, ukierunkowane na szeroko rozumiane bezpieczeństwo.
Przypominamy, że nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadziła od dnia 31 sierpnia 2014 roku zmiany, polegające na tym, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych.
Po zmroku ubrani w ciemną odzież piesi są słabo widoczni dla kierowców. Po założeniu odblasków stajemy się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Jadący pojazdami kierowcy widzą nas szybciej i mogą ominąć z bezpieczną odległością.
Pamiętajmy !
- Odblaski nośmy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek. Upewnijmy się czy nie są zasłonięte np. przez plecak, torbę czy szalik.
- Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców, najlepiej tak by były widoczne z każdego kierunku.
-
Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.