Projekt „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – seniorzy spacerują ulicami miasta Łapy

czwartek, 21 listopad 2024

Modernizacja miejskiej infrastruktury edukacyjnej, rekreacyjnej czy sportowej zauważalna jest już w naszym mieście od jakiegoś czasu. Powstaje coraz więcej terenów zielonych, a zaniedbane okolice stają się ciekawymi miejscami do rekreacji i wypoczynku.

Wprowadzenie nowych elementów w przestrzeń miejską znacząco wpływa na jego wygląd i estetykę dlatego spacery, podczas których odwiedziliśmy nowe miejsca, to kolejne działania w ramach realizowanego projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Podczas dwóch spacerów pn. „Łapy nam pięknieją”, których przewodnikiem był pan Zbigniew Płoński, odwiedziliśmy nowe lub zrewitalizowane miejsca strony północnej i południowej miasta oraz przypomnieliśmy ich historię.

Strona północna – 05 listopada – spacer rozpoczęliśmy od nowych terenów rekreacyjnych przy stadionie. Następnie ulicą Polną, z przystankiem przy pomniku św. Jana Pawła II, udaliśmy się na plac NSZZ Solidarność przed bibliotekę. Po krótkiej „lekcji historii” przypomnianej przez pana Zbigniewa, przemieściliśmy się na Plac Niepodległości, gdzie zatrzymaliśmy się przed Pomnikiem Niepodległości oraz pomnikiem ppłk. St. Nilskiego-Łapińskiego. Przypatrując się nowoczesnej infrastrukturze powstałej w centrum miasta, wspominaliśmy czasy naszej młodości oglądając zdjęcia odwiedzanych miejsc sprzed kilkudziesięciu lat. Kolejnym punktem spaceru był „stary ogólniak”, nowo oddana kryta pływalnia i Skwer im. Ks. Prałata Józefa Wyznera, gdzie zakończyliśmy spacer.

Strona południowa – 19 listopada - spotkaliśmy się „pod wierzbą”, na zrewitalizowanym skwerku widocznym po wyjściu z przejścia podziemnego w centrum miasta. Po przechadzce ulicą Ks. Bagińskiego obejrzeliśmy kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła i powstającą plebanię. Garść ciekawostek przekazał nam pan Zbigniew o architekcie kościoła, Kazimierzu Skórewiczu (jednocześnie projektancie budynku Sejmu RP). Ulicami Cmentarną i Długą doszliśmy na nowy, niewielki ale uroczy skwerek, gdzie chwilę odpoczęliśmy rozmawiając o zmianach jakie dokonują się w naszym mieście. Przechadzkę zakończyliśmy na boisku „Orlik”, do którego doszliśmy ulicami Sybiraków, Cmentarną oraz Żwirki i Wigury.

Spacery pn. „Łapy nam pięknieją” skoncentrowały się wokół terenów rewitalizowanych, wzbogacających estetykę wizualną naszego miasta. Każdy z nich był wyjątkowy i każdy zgromadził wielu łapiaków. Nasze przechadzki umożliwiły nam także poznanie nieznanej historii i odwiedzenie ciekawych miejsc.

Dziękujemy panu Zbigniewowi, że swoją wiedzą i pasją podzielił się z nami kolejny już raz, a spacerowiczom za uczestnictwo i zaangażowanie.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach

Projekt dofinansowany z budżetu gminy Łapy