"Trzy Łapskie Krzyże - tak rodził się patriotyzm lokalny w mrocznych czasach stanu wojennego"
"Trzy Łapskie Krzyże - tak rodził się patriotyzm lokalny w mrocznych czasach stanu wojennego" to wydarzenie kulturalne, które odbyło się w Domu Kultury dnia 10 listopada 2024 roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości i drugą rocznicę śmierci Ks. Prałata Józefa Wyznera.
Jednym z jego elementów jest okolicznościowa wystawa która w tym dniu, wśród licznie zgromadzonych Mieszkańców, Rodziny i Przyjaciół Ks. Prałata Józefa Wyznera została uroczyście otwarta w Galerii Pod Zegarem Domu Kultury w Łapach. Wystawę otworzyła pani Justyna Miszczuk – dyrektor Domu Kultury w Łapach.
Celem wystawy jest utrwalenie, ale też uświadomienie młodemu pokoleniu lokalnego wymiaru Święta Niepodległości. Zwłaszcza w kontekście stwierdzenia, że niepodległość jest nam tylko i aż zadana. I że mamy obowiązek o nią walczyć i pielęgnować tak jak to robiły kolejne pokolenia po 1918 roku.
Mroczne czasy stanu wojennego były niewątpliwie takim okresem - żywym świadectwem walki o wolność. W tych trudnych dla ludzi i dla wiary katolickiej czasach powstawał kościół Św. Krzyża w Łapach, a wraz z nim wspólnota, którą budował Ks. Prałat Józef Wyzner - pierwszy proboszcz tej parafii i jej budowniczy. Te przeżycia wielu Łapian pamięta, bo ich osobiście doświadczało. Ale obowiązkiem nas, starszych, jest przekazywać tę pamięć młodemu pokoleniu, które również nie może o tym zapomnieć. Bo absolutnie wszystko zaczyna się od nas samych i od naszej Małej Ojczyzny.
Taki właśnie przekaz płynie z okolicznościowej wystawy - ma ona ukazywać nie tylko historie budowy świątyni, ale głównie budowę nowej wspólnoty ludzkiej, która łącząc się ponad politycznymi podziałami i przekonaniami, budując mury świątyni tworzyła międzyludzkie więzi, solidaryzowała się wokół wspólnej idei, pokonując trudy mrocznego czasu stanu wojennego. A tym który wznosił mury z cegieł a kruszył mury w sercach był niewątpliwie Ks. Prałat Józef Wyzner budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz Parafii Św. Krzyża w Łapach.
I to właśnie Jemu została poświęcona druga część tego wydarzenia – wieczornica. Była ona odpowiedzią na oddolną inicjatywę dość sporej grupy osób, która czując się spadkobiercami duchowego dorobku Ks. Wyznera pragnęła utrwalić o nim pamięć ale też przypominać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, wyznawane przez tego człowieka uniwersalne i ponadczasowe prawdy i zasady.
W dniu 10.11.2024 r. przypadała bowiem druga rocznica śmierci Ks. Prałata Józefa Wyznera. Chociaż był on przede wszystkim człowiekiem kościoła - kapłanem, budowniczym kościoła p.w. Św. Krzyża w Łapach, twórcą parafii oraz jej pierwszy proboszczem, został zapamiętany przez wielu Łapian jako twórca wspólnoty, który był zawsze blisko ludzi. Za swoje działania na rzecz lokalnej społeczności oraz wkład w budowę lokalnego patriotyzmu został on mianowany Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Łapy.
Wieczornicę otworzyła pani Kamila Klim, która w imieniu twórców inicjatywy – Komitetu Społecznego Pamięci Ks. Prałata Józefa Wyznera oraz Stowarzyszenia Kreatywni Łapy – powitała licznie zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał pan Burmistrz Krzysztof Gołaszewski. Swoimi osobistymi wspomnieniami z czasów stanu wojennego podzielił się Przewodniczący Komitetu Społecznego pan Andrzej Rogowski. Krótki rys historyczny dotyczący funkcjonowania kościoła w tamtym okresie przedstawił Ks. Prof. Józef Łupiński. Świadectwem długoletniej przyjaźni z Ks.Prałatem Józefem Wyznerem podzieliła się pani Dorota Kondratiuk Prezes Łapskiego Towarzystwa Regionalnego. Bardzo osobistymi wspomnieniami podzielił się także wieloletni sąsiad i przyjaciel Kapłana oraz były Burmistrz pan Wiktor Brzosko. Podziękowania za pamięć o zmarłym wujku złożył w imieniu rodziny bratanek Ks. Józefa, Andrzej Wyzner a w imieniu organizatorów pani Barbara Tomaszewska.
Wystąpienia przeplatane były pięknymi piosenkami w wykonaniu Wioletty Mirosławskiej.
Podczas wieczornicy miała też miejsce projekcja filmu, ze wspomnieniami z czasów budowy świątyni. Wystąpili w nim Ks. Józef Ogórkis – przyjaciel Ks. Prała Józefa Wyznera, oraz jego budowniczy: Stanisław Jaszczuk, Tadeusz Andrzejewski oraz Władysław Komar.
Na koniec, w klimat mrocznych czasów stanu wojennego wprowadził obecnych duet gitarowy Robert Jankowski i Jacek Dębicki, który wykonał program artystyczny zatytułowany ,,Modlitwa o wschodzie słońca”. Imprezę zakończyły wspólne rozmowy przy kawie i słodkim poczęstunku.
To był piękny i bardzo wzruszający czas. Pełen wspomnień, osobistych świadectw, chwil wzruszenia i opowieści o trudnej historii tych mrocznych czasów. Jako organizatorzy jesteśmy wzruszeni, że tak wiele osób przybyło na wydarzenie, że tak wiele osób chce pamiętać Ks. Prałata Józefa Wyznera i tę pamięć pielęgnować.
Gorąco zachęcamy do oglądania wystawy. Będzie ona otwarta dla wszystkich mieszkańców do końca listopada 2024 r. Odnajdujcie siebie i swoich bliskich na fotografiach i dzielcie się swoimi, czy to w komentarzach, czy też w wiadomościach prywatnych. Niech ta wystawa będzie jedynie zaczątkiem długiej historii nas samych, którą będziemy tworzyć ku pamięci potomnym.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Łapy.
W imieniu organizatorów, Komitetu Społecznego Pamięci Ks. Prałata Józefa Wyznera oraz Stowarzyszenia Kreatywni Łapy ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wydarzenia.
Współorganizatorom:
Krzysztofowi Gołaszewskiemu Burmistrzowi Łap
Justynie Miszczuk, Kamili Klim, Piotrowi Januszewiczowi (autorowi filmu), Rajmundowi Brzozowskiemu, Jerzemu Barańczukowi, Dariuszowi Gumowskiemu (twórcy wystawy) – pracownikom Domu Kultury w Łapach
Marcie Mierzwińskiej i Alicji Zgajewskiej – członkom zarządu Stowarzyszenia Kreatywni Łapy
Kapłanom:
Józefowi Łupińskiemu
Józefowi Ogórkisowi
Mirosławowi Orłowskiemu
Darczyńcom:
Annie Zakrzewskiej – Prezes Banku Spółdzielczego w Łapach
Marcie Truskolawskiej -Plichcińskiej i Lechowi Truskolawskiemu - Cukiernia u Lecha
Artystom:
Wioletcie Mirosławskiej
Jackowi Dębickiemu & Robertowi Jankowskiemu
Prelegentom:
Ks. Prof Józefowi Łupińskiemu
Dorocie Kondratiuk
Wiktorowi Brzosko
Budowniczym:
Stanisławowi Jaszczukowi
Tadeuszowi Andrzejewskiemu
Władysławowi Komar
oraz tym, którzy już nie żyją ale wznosili naszą wspaniała Świątynię
oraz:
Andrzejowi Wyznerowi
Tadeuszowi Wróblewskiemu
Maciejowi Zduńczyk
za nieocenioną pomoc w skompletowaniu zbiorów archiwalnych.
Komitet Społeczny Pamięci Ks. Prałata Józefa Wyznera
Stowarzyszenie Kreatywni Łapy
Film ze wspomnieniami z czasów budowy świątyni