Projekt „Cudze chwalicie, swego nie znacie” rozpoczęty
Pogoda we wrześniu zaskoczyła dużą ilością słońca i wysokimi temperaturami, dlatego zaplanowana wycieczka trasą Krainy Otwartych Okiennic tym bardziej cieszyła. Było to pierwsze działanie w ramach skierowanego do seniorów gminy Łapy projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, który uzyskał dofinansowanie z budżetu gminy Łapy.
Wycieczkę rozpoczęliśmy wizytą w Drohiczynie. Sp
acer po tym urokliwym miasteczku zapoczątkowała wizyta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie podziwialiśmy jego wnętrza i poznaliśmy burzliwą przeszłość. Następnie wspięliśmy się na Górę Zamkową, z której szczytu rozpościera się niezwykły widok na dolinę Bugu. Zwiedzając Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II, oglądaliśmy przepiękne i unikatowe eksponaty stanowiące pod względem historycznym najbogatszy zbiór w tej części Polski.
Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki była Święta Góra Grabarka, miejsce pielgrzymek wyznawców prawosławia. Ludzie przychodzą tu z prośbą i modlitwą, zostawiając swoje krzyże, przychodzą, aby znaleźć ukojenie i pociechę. Będąc na Świętej Górze, poznaliśmy jej historię i obejrzeliśmy cerkiew Przemienienia Pańskiego, która znajduje się w centralnym miejscu wzniesienia.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Skit w Odrynkach oraz Krainę Otwartych Okiennic. Skit w Odrynkach zachwycił nas już od wejścia. To umiejscowiona pośród podlaskich łąk i rozlewisk Narwi prawosławna pustelnia. Poznaliśmy historię życia ojca Gabriela, inicjatora powstania tego urokliwego i niezwykłego miejsca, a także ciekawostki związane z drewnianą cerkwią pod wezwaniem Opieki Matki Bożej, która znajduje się na terenie Skitu. Krainę Otwartych Okiennic i jej starą, oryginalną oraz unikatową architekturę podziwialiśmy z okien autokaru, zmierzając już w stronę domu.
Wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych w bardzo dobrych nastrojach, zadowoleni z wycieczki, bogatsi w zdobytą wiedzę. Mimo upływu lat znane polskie przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie” nie straciło na aktualności i znakomicie pokazuje, jak wielu rzeczy nie doceniamy wokół nas. Bardzo często, zachwycamy się wszystkim co dalekie i obce, a nie znamy ciekawych i unikatowych miejsc, które są blisko i zachwycają architekturą, pięknem przyrody czy ukształtowaniem terenu. Dlatego warto je odnajdywać i popularyzować. Wyjazd był doskonałą okazją do integracji lokalnej społeczności seniorów, jak również do promocji naszego regionu, jego piękna, walorów i wspaniałej historii.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach
Projekt dofinansowany z budżetu gminy Łapy.
Więcej zdjęć: TUTAJ