Dwie nowe placówki w programie kompleksowej opieki po zawale serca KOS zawał
Od lipca 2024 r. Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku oraz Szpital Wojewódzki w Łomży dołączyły do grona realizatorów Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca KOS-zawał. To program specjalistycznej opieki obejmujący leczenie szpitalne, ambulatoryjne i rehabilitację kardiologiczną, przeznaczony dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego.
Pacjent zakwalifikowany do programu KOS-zawał ma zagwarantowaną skoordynowaną opiekę kardiologiczną: szpitalną, ambulatoryjną i rehabilitacyjną w warunkach ośrodka dziennego lub oddziału stacjonarnego.
Program zapewnia pacjentowi: leczenie ostrej fazy zawału, a po zakończeniu hospitalizacji przez 12 miesięcy specjalistyczną opieką kardiologiczną w poradni. W powrocie do zdrowia towarzyszy zespół specjalistów składający się z lekarza, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyka. Wspierają zarówno w leczeniu, jak i zachęcają do zmiany nawyków życiowych, regularnej aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych możliwości pacjenta.
Program KOS-zawał funkcjonuje w województwie podlaskim od 2018 r. Obecnie w regionie realizuje go sześć placówek:
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku
- Szpital Ogólny w Grajewie
- Grupa American Heart of Poland, realizująca program w dwóch miejscach udzielania świadczeń w: Augustowie i Suwałkach
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku
- Szpital Wojewódzki w Łomży
Dane NFZ pokazują, że śmiertelność pacjentów, którzy skorzystali z Programu KOS-zawał jest niższa niż w przypadku pacjentów, którzy nie otrzymali tych świadczeń, niezależnie od wieku pacjenta czy przebytych chorób. Raport Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczący funkcjonowania Programu Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-zawał) dostępny jest w portalu Zdrowe Dane:
https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/kos-zawal
***
1,6 mln osób w Polsce cierpi z powodu choroby niedokrwiennej serca.
Choroba niedokrwienna serca, znana również jako choroba wieńcowa, polega na niewystarczającym dopływie tlenu i krwi do mięśnia sercowego. Jest to skutek zwężenia tętnic wieńcowych, ściśle związany z miażdżycą naczyń krwionośnych. Jednym z powikłań niedokrwiennej choroby serca jest zawał serca.