Zapraszamy na dwa koncerty: "Kiepuriada na WYNOS!" i "Szalone lata 50-70 na WYNOS!"

poniedziałek, 22 lipiec 2024

"Koncerty na WYNOS! - II edycha" to kontynuacja niezwykle udanej inicjatywy kulturalnej, organizowanej przez Stowarzyszenie "Operetka Wrocławska" i dofinansowanej z budżetu Gminy Łapy.

Są rozwinięciem "Operetki na WYNOS!", "Lat 20., lat 30. na WYNOS!" oraz "Koncertów na WYNOS!" - projketów kulturalnych, które realizowane były w Łapach w latach 2021-2023, cieszących się wówczas bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. To także unikalny projekt artystyczny mający na celu udostępnienie kultury wysokiej społeczności lokalnej.

Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny.

Nazwa "na wynos" nawiązuje do wędrownych trup teatralnych z końca XVIII wieku (commedia dell'arte). Inspirowana jest także słynnym przedwojennym "Galicyjskim Teatrem Prowincjonalnym", który rozpowszechniał dorobek polskiej i światowej literatury muzycznej na terenach znajdującymi się niegdyś pod okupacją zaborców. Dominującym w zadaniu aspektem jest aktywizacja kulturalna i zachęcenie do odbioru kultury wysokiej bezpośrednio pod miejscem zamieszkania.

Wydarzenia zostały zaplanowane w terminie 10 sierpnia 2024 (sobota) w następujących lokalizacjach gminy Łapy:
1. Plac Solidarności - koncert plenerowy
2. Dom Kultury w Łapach - koncert galowy

Na Placu Solidarności odbędzie się koncert pt. "Kiepuriada na WYNOS!" - 10 sierpnia 2024 r. godz. 16.00

Jedno z najbardziej znanych małżeństw w historii Polski, pozostawiło po sobie prócz wielu miłych wspomnień i zasług dla kultury polskiej, także wiele już dziś zapomnianych i niezwykłych muzycznych przebojów. Marta Egghert była wielką divą węgierskiej operetki, która w późniejszym etapie kariery sięgała wspólnie z Janem Kiepurą po pieśni dwudziestolecia międzywojennego, nierzadko pisane specjalnie dla nich. Podczas Koncertu Kiepurowskiego, usłyszymy takie utwory, jak: "Brunetki, blondynki", "Mów do mnie jeszcze", "Pokochaj mnie", "Jaśminowy walc", "Lata 20 miał mój dziad" "Ninon" i wiele innych. Pochodzą one z pierwszych polskich filmów, musicali, wodewili, a często samodzielne utwory pisane były z dedykacją dla naszego wybitnego artysty. Koncert wypełniony będzie anegdotami i wspomnieniami z życia Eggerth i Kiepury.

Wykonawcy:
Mariola Augustyn - sopran (Martha Egghert)
Tomasz Maleszewski - tenor (Jan Kiepura)
Damian Domalewski - tenor (Władysław Ladis)
Tancerze Teatru Scena Kamienica
Maciej Michałkowski - prowadzenie koncertu

W wydarzeniu weźmie udział 3 solistów śpiewaków i konferansjer. W fazie przygotowawczej projektu zostaną dokonane przez pianistę Ivana Zhukova (muzyka solistę i korepetytora śpiewaków Opery Wrocławskiej) nagrania instrumentalne dla solistów. Wszystkie utwory będą wykonywane na żywo.

W przypadku nadzwyczajnych warunków atmosferycznych, całkowicie uniemożliwiających prezentację koncertu, zostanie on przeniesiony do Domu Kultury lub na inny termin zgodnie z przyjętym okresem trwania zadania.

W Domu Kultury w Łapach odbędzie się koncert pt. "Szalone lata 50-70 na WYNOS!" - 10 sierpnia 2024 r. godz. 19.00

Gdy powojenna Polska budziła się do nowego życia i obudowywano kraj, na nowo rodziła się rodzima piosenka z niezwykle ambitnymi tekstami ówcześnie najlepszych autorów. Powstawało wiele ambitnych utworów muzycznych, które z czasem zaczęły szturmem podbijać całą Europę, a ich kreatorzy zyskiwali wielką karierę. W piosenkach tych przejawiał się artystyczny manifest przeciwko stalinizmowi, ale także kreowano nowe style i modę wykonawczą. Polska muzyka lat 50. to także przesiąknięte nostalgią orkiestry radiowe i pierwsze utwory rockandrollowe. Stały się one prawdziwymi hitami i pamiętane są do dziś.

Program koncertów poświęcony będzie największym polskim przebojom z lat 50., 60. i 70. XX wieku: Violetty Villas, Nataszy Rylskiej, Marka Grechuty, Jerzego Połomskiego, Anny German, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Czesława Niemena, Ady Rusowicz i innych. Zabrzmią szlagiery Skaldów, Czerwonych Gitar, czy Trubadurów. Całość w oryginalnych aranżacjach i oryginalnych operetkowych wykonaniach solistów śpiewaków i brawurowych tańcach stylizowanych na dawne lata. Dodatkowo prezentowane utwory będą omawiane przez konferansjera wraz z ciekawostkami o ich autorach.

Wykonawcy:
Mariola Augustyn – wokal
Magdalena Buczkowska - wokal
Sybilla Michałek - wokal
Damian Domalewski – wokal
Tomasz Maleszewski – wokal
Tancerze Teatru Scena Kamienica
Maciej Michałkowski - prowadzenie


Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zostało założone w roku 65-lecia sztuki operetkowej we Wrocławiu (2020). W swoich działaniach skupia się na krzewieniu tego gatunku muzycznego, poprzez organizację oryginalnych i niestandardowych projektów społeczno-kulturalnych: koncertów, spektakli, recitali i widowisk. Ze względu na obserwowany zanik tej dziedziny sztuki muzycznej, postawiliśmy sobie za cel przypomnienie najważniejszych dzieł operetkowych polskich i zagranicznych kompozytorów w atrakcyjnej wokalnie i instrumentalnej formie wyrazu. Założyciele stowarzyszenia to uznani w środowisku artystycznym działacze, animatorzy kultury i artyści z powodzeniem realizujący wiele projektów artystycznych i edukacyjnych skupiających się na gatunku operetkowym. Dlatego też działalność organizacji czerpie z ich dokonań i doświadczenia na polu krzewienia sztuki wysokiej oraz organizacji wydarzeń na najwyższym poziomie. Cele regulaminowe Stowarzyszenia Operetka Wrocławska zakładają odbudowę tradycji tego gatunku muzyki na terenie całej Polski.  Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest pomysłodawcą i realizatorem unikalnego w skali kraju projektu „Koncertów na WYNOS!”. Wydarzenie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i stanowi przystępność możliwość oglądania i słuchania koncertów w miejscach zupełnie nieoczywistych do prezentacji tego typu wydarzeń. Dotychczas wydarzenia w ramach teatru objazdowego odbyły się na podwórkach, rynkach, skwerkach i placach oraz w instytucjach kultury. Od 2020 roku Stowarzyszenie Operetka Wrocławska przygotowuje ogólnopolskie trasy koncertowe, które przekładają się na ponad 100 wydarzeń w sezonie. Plasuje to organizację, jako jedną z najaktywniejszych w Polsce. "Koncerty na WYNOS!" dostarczyły sztukę operetkową dla kilkudziesięciu tysięcy odbiorców. W ramach projektów kulturalnych, odbywają się koncerty plenerowe: "Operetka na WYNOS!, "Lata 20., lata 30. na WYNOS!", „Operetka dla Dzieci na WYNOS!”, „OPERA na WYNOS!” „Opera&Musical na WYNOS!”, "Śpiewnik Domowy na WYNOS!".