Laureaci Nagrody Burmistrza Łap „Kryształowa Podkowa – Wyróżnienie Roku” 2024

wtorek, 18 czerwiec 2024

Podczas imprezy plenerowej „Dni Łap” w niedzielę (16 czerwca) poznaliśmy laureatów Nagrody Burmistrza Łap „Kryształowa Podkowa – Wyróżnienie Roku” 2024. Nagrody przyznawane są firmom, osobom i instytucjom, które poprzez swoje działania przyczyniają się do promocji i budowania pozytywnego wizerunku Gminy Łapy oraz w istotny sposób wspierają jej rozwój.

Wśród uhonorowanych „Kryształową Podkową” w 2024 r. znaleźli się:

- w kategorii „Osoba”: Ks. kan. prof. dr hab. Józef Łupiński

- w kategorii „Firma/instytucja”: Wspólnota Gruntowa Binduga w Łapach

- w Kategorii „Organizator przedsięwzięcia/wydarzenia”: Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach za organizację gali boksu „Łapy Boxing Night”

Gratulacje, statuetki, dyplomy, kwiaty wręczyli laureatom: burmistrz Krzysztof Gołaszewski,  przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Paweł Gulewicz, wicestarosta Roman Czepe  oraz sekretarz gminy Joanna Micota, która pełniła funkcję Przewodniczącej Kapituły Nagrody.

Burmistrz Krzysztof Gołaszewski przed wręczeniem Nagród powiedział, że bardzo docenia wkład wszystkich laureatów w to, aby Gmina Łapy rozwijała się, była silna, by dobrze się o niej mówiło i dobrze się w niej mieszkało oraz podziękował laureatom za dobrą współpracę.

Wiesław Łapiński, prezes Wspólnoty Gruntowej „Binduga” w Łapach podziękował w imieniu całej Wspólnoty za Nagrodę oraz zaapelował do mieszkańców, aby dbali o porządek na terenach Bindugi, ponieważ to nasze wspólne dobro.

Dyrektor Ośrodka Kultury Fizycznej w Łapach Przemysław Jaroszewski, dziękując za przyznanie nagrody podkreślił, że gala boksu „Łapy Boxing Night” nie byłaby tak udaną imprezą sportową, gdyby nie wspaniała publiczność i kibice oraz zaangażowanie Klubu Bokserskiego „Team Top Łapy” współorganizatora  gali. Prezesowi i trenerowi Klubu Damianowi Łapińskiemu podziękował również burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

Z kolei ksiądz profesor Józef Łupiński zadedykował swoją nagrodę harcerzom 7 Łapskiej Wodnej Drużyny Wielopoziomowej „Szara Szekla” w Łapach, w której jest drużynowym.

Nagroda Burmistrza Łap „Kryształowa Podkowa – Wyróżnienie Roku” przyznawana jest w trzech kategoriach:

  • OSOBA,
  • FIRMA/INSTYTUCJA,
  • ORGANIZATOR PRZEDSIĘWZIĘCIA/WYDARZENIA.

 

W 2024 r. w skład Kapituły Nagrody weszli:

1) Joanna Micota - Sekretarz Gminy Łapy - Przewodnicząca Kapituły Nagrody

oraz członkowie Kapituły:

2) Leszek Paweł Gulewicz- Przewodniczący Rady Miejskiej

3) Wanda Modzelewska - Przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów

4) Małgorzata Roszkowska - Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy

5) Katarzyna Żukowska - Koc - Dyrektor Centrum Usług Społecznych

6) Justyna Miszczuk – Dyrektor Domu Kultury w Łapach

Laureaci „Kryształowej Podkowy” otrzymali statuetki zaprojektowane i wykonane przez wrocławską artystkę Joannę Sawicką z Pracowni Szkła „Unikat”.

Laureaci Nagrody Burmistrza Łap „Kryształowa Podkowa – Wyróżnienie Roku” 2024

W kategoria: "Osoba" -  Laureatem został  Ks. kan. prof. dr hab. Józef Łupiński

Uzasadnienie:

Ks. kan. prof. UKSW dr hab. Józef Łupiński to wybitny specjalista w zakresie historii Kościoła i historii Polski. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży. Tytuł magistra uzyskał w 1991 r. na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego W 1997 r. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Następnie w 2012 r. na podstawie dorobku naukowego otrzymał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Laureat jest profesorem nadzwyczajnym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz kierownikiem Katedry Nauk Pomocniczych Teologii. Wykłada również w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Uczestnik ogólnopolskich oraz zagranicznych konferencji i seminariów naukowych. Autor oraz współredaktor wielu książek. Opublikował kilkadziesiąt artykułów w czasopismach katolickich w wydawnictwach krajowych i zagranicznych. Ksiądz Profesor posiada imponujący dorobek naukowy, ale jest również wspaniałym organizatorem i przyjacielem młodzieży. Ksiądz jest drużynowym 7 Łapskiej Wodnej Drużyny Wielopoziomowej „Szara Szekla” w Łapach. Wspólnie z harcerzami bierze udział w wielu wyjątkowych akcjach. Co roku przywozi z Zakopanego Betlejemskie Światło Pokoju, które podczas Miejskiej Wigilii trafia do naszych mieszkańców. Co roku organizuje wędrowne obozy żeglarskie i wyjazdy w góry z harcerzami. Jednak najbardziej niesamowitą wyprawę Ksiądz zorganizował latem 2017 r., kiedy to w ciągu 3 tygodni przepłynął Narwią i Wisłą razem z druhnami i druhami łapskiej drużyny niemal 700 km. I to czym?! Tratwą – zabawnie nazwaną „Arką Józefa”. Harcerze zbudowali ją samodzielnie. Budowa trwała rok. Spływ odbył się w ramach obchodów Roku Wisły. Wyprawa połączona została ze spotkaniami z władzami mijanych miast. Wzbudziła też zainteresowanie mediów i była wyjątkową promocją Gminy Łapy. W 2023 r. ksiądz Józef Łupiński otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wolontariusz Roku” w konkursie „Nagradzamy NGO” – jest to nagroda przyznawana  przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

W kategorii: "Firma/instytucja" - Laureatem została Wspólnota Gruntowa Binduga

Uzasadnienie:

Wspólnota Gruntowa Binduga to grupa ponad trzystu rdzennych mieszkańców Łap, którzy odziedziczyli po przodkach prawo własności najpiękniejszego terenu rekreacyjnego nad rzeką Narew w Łapach. Z terenów tych od lat 70. korzystali mieszkańcy Gminy Łapy i okolicznych miejscowości. Na terenach będących dotąd własnością Wspólnoty funkcjonuje m.in. miejski stadion. Również urokliwy teren nad rzeką Narew w Łapach, stanowiący własność  Wspólnoty jest ogólnodostępny i od wielu lat odwiedzają go mieszkańcy. Odbywają się tam zawody sportowe, latawcowe i inne. Mieszkańcy chętnie tam spacerują i spędzają wolny czas na świeżym powietrzu. Dostęp do tego terenu nie jest w żaden sposób ograniczony przez Wspólnotę Binduga. Jednak z powodu braku prawa własności Gmina nie mogła na tych terenach prowadzić żadnych inwestycji, a próby nabycia terenu kończyły się brakiem porozumienia w tej sprawie. Sytuacja zmieniła się w 2021 r. kiedy to dzięki przychylności, pozytywnemu podejściu i dobrej współpracy Wspólnoty Binduga  z burmistrzem Krzysztofem Gołaszewskim udało się Gminie Łapy zakupić od Wspólnoty ponad 7 hektarów nieruchomości. Dzięki tak prospołecznym i prorozwojowym decyzjom członków i zarządu Wspólnoty Gruntowej Binduga Gmina Łapy nabyła prawo własności i jako właściciel terenu może w końcu pozyskiwać zewnętrzne środki oraz przeprowadzać inwestycje związane z budową nowoczesnego stadionu, centrum targowo-rekreacyjnego i targowicy na miarę XXI wieku.. Pierwsze efekty tych działań już możemy podziwiać. -  powstało piękne miejsce rekreacyjne przy stawie.  Z pewnością efekty decyzji o sprzedaży nieruchomości będą miały długofalowy i pozytywny wpływ na dalszy rozwój Gminy Łapy.

W Kategorii: "Organizator przedsięwzięcia/wydarzenia" - Laureatem został Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach za organizację gali boksu „Łapy Boxing Night”.

Uzasadnienie:

„Łapy Boxing Night” to prestiżowa impreza organizowana przez Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach przy współpracy z Klubem Bokserskim Top Team Łapy. W turnieju organizator stawia na utalentowanych lokalnych zawodników, którzy wyróżniają się poziomem sportowym oraz zaangażowaniem i wsparciem swoich kibiców. Starcie w boksie olimpijskim to przede wszystkim szansa dla młodych lokalnych zawodników, dla  których jest to niesamowita okazja, by zaprezentować się przed większą publicznością i oswoić się z klimatem zawodowych wydarzeń sportowych. Wysoki prestiż gali przyciąga zawodników z całej Polski, którzy chcą powalczyć na gali i zmierzyć się z zawodnikami z Podlasia. Pierwsza i druga edycja „Łapy Boxing Night” w 2023 roku zgromadziła ponad 800 kibiców na hali zawodów. Podobnie wysoką frekwencję zaliczyła gala boksu w 2024 r.

Zdjęcia: fot. Jerzy Barańczuk