20 lat Polski w Unii Europejskiej

wtorek, 30 kwiecień 2024

1 maja 2024 roku mija 20 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

 - 7 i 8 czerwca 2003 r., odbyło się w Polsce referendum akcesyjne przy udziale 58,85% uprawnionych do głosowania, w którym za członkostwem w Unii Europejskiej opowiedziało się 77,45% obywateli biorących udział w głosowaniu, a 22,55% było przeciw. Polacy w referendum akcesyjnym opowiedzieli się za wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej kończąc tym samym proces zakotwiczania Polski w strukturach Zachodu. Spełniło się jedno z marzeń kilku pokoleń Polaków, którzy widzieli miejsce swojej Ojczyzny wśród państw demokratycznych, szanujących prawa człowieka, budujących swoją przyszłość w oparciu o rozwój gospodarczy, pokojowe relacje i podnoszenie jakości życia swoich obywateli. Traktat akcesyjny został ratyfikowany 23 lipca 2003 r. przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. 1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z dziewięcioma innymi państwami. Było to największe w historii rozszerzenie UE - czytamy w Uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 czerwca 2023 r.

Łapska Biblioteka Publiczna realizuje projekt pn.  „Moja Biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej” 

W związku z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w łapskiej Bibliotece realizowany jest projekt pn.  „Moja Biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej” 

Celem projektu jest wsparcie mieszkanek i mieszkańców z naszej miejscowości w świadomym uczestnictwie w europejskich sprawach publicznych.

W ramach projektu 16 kwietnia odbyło się już pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań dla mieszkańców z ekspertkami i ekspertami, poświęconych najważniejszym obecnie tematom dot. Unii Europejskiej. 

Spotkanie ph. "20 lat Polski i mojej miejscowości w Unii Europejskiej” poprowadziła dr Beatą Jurkowicz, ekspertka sieci Team Europe, która opowiedziała o zmianach w życiu społecznym, jakie zaszły przez ostatnie 20 lat w Polsce, m.in. w obszarze infrastruktury, transportu i wolności przemieszczania się, pracy, edukacji, klimatu, dostępu do technologii czy praworządności.

Kolejne spotkanie już 14 maja

Na kolejne spotkanie pt. „Instytucje unijne i zaangażowanie obywatelskie, wybory do Parlamentu Europejskiego” z dr Beatą Jurkowicz zapraszamy mieszkańców już 14 maja o godzinie 10:00 do Biblioteki.

Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Moja biblioteka: przestrzeń wiedzy i rozmowy o Unii Europejskiej”. Projekt Komisja Europejska w Polsce realizowany przez Fundacja Civis Polonus.