Spotkanie z cyklu „Odkrywamy Łapy na nowo – rozmowy o historii”: Znaczenie Liceum Pedagogicznego w społeczności Łap
Spotkania z cyklu „Odkrywamy Łapy na nowo – rozmowy o historii”, które odbyło się 14 marca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy, było dla miłośników lokalnej historii kolejną okazją do wspomnień. Tym razem tematem rozmowy było Liceum Pedagogiczne i jego znaczenie dla społeczności naszego miasta. Spotkanie przygotowała i poprowadziła absolwentka szkoły i słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pani Janina Nos.
Budynki Liceum Pedagogicznego były pierwszymi w Łapach, które wzniesiono dla konkretnej szkoły. Pierwsi uczniowie przekroczyli mury placówki w 1953 r. Przyszli pedagodzy uczyli się w warunkach specjalnie dla nich stworzonych. Zajęcia praktyczne odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1, która w tamtym czasie funkcjonowała pod nazwą Szkoły Ćwiczeń. W 1965 r. dokonano ostatniego naboru kandydatów na nauczycieli, a rok szkolny 1969/1970 był ostatnim rokiem działalności liceów pedagogicznych w Polsce. Budynki łapskiej szkoły przejęło nowo powstałe Technikum Mechaniczne, w którym część nauczycieli liceum podjęła pracę.
W maju 2022 r. odbył się pierwszy Zjazd Absolwentów Liceum Pedagogicznego w Łapach. Z tej okazji na budynku Zespołu Szkół Mechanicznych odsłonięta została pamiątkowa tablica.
Pani Janina Nos w oparciu o przygotowaną prezentację przybliżyła zebranym okoliczności powstania placówki, opowiedziała o nauczycielach, uczniach, najważniejszych wydarzeniach i życiu codziennym szkoły.
Na spotkanie przybyli dawni uczniowie Liceum Pedagogicznego, jak również Szkoły Ćwiczeń. Wszyscy z nutką nostalgii wracali do przeszłości i lat spędzonych w murach tej placówki. Przywołanych zostało wiele osobistych wspomnień, pojawiło się wzruszenie.
Do Pani Janiny Nos kierujemy serdeczne podziękowania za przygotowanie i poprowadzenie tego wydarzenia.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy