Spotkanie w bibliotece z Janiną Norkūnienė pt. „Tradycje Wileńszczyzny”

wtorek, 27 luty 2024

W piątkowe popołudnie w bibliotece w Łapach odbyło się spotkanie pełne historii, muzyki i tradycji Wileńszczyzny. Główną bohaterką wydarzenia była Janina Norkūnienė, mieszkanka Wilna, ceniona etnografka, absolwentka Konserwatorium w Wilnie, kierowniczka Izby Palm i Użytku Codziennego w Ciechanowiszkach oraz dyrektorka zespołu folklorystycznego “Cicha Nowinka”. Pani Janina to również autorka książek i wielka pasjonatka, która dba  o przekazywanie bogactwa kulturowego Wileńszczyzny kolejnym pokoleniom.

Spotkanie rozpoczęło się od serdecznego powitania przez dyrektor biblioteki Małgorzatę Roszkowską. Wydarzenie zgromadziło sympatyków biblioteki oraz osoby ciekawe historii. Wśród nich obecni byli Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – Krystyna Grabowska, Radny – Sławomir Jan Maciejewski, Przewodnicząca Rady Seniorów – Wanda Modzelewska oraz Prezes Stowarzyszenia UTW – Barbara Gogolewska.

W trakcie spotkania odbył się pokaz wicia palm wielkanocnych z suszonych roślin przywiezionych specjalnie z Litwy. Janina Norkūnienė, jak prawdziwa mistrzyni w tej sztuce, dzieliła się swoimi umiejętnościami z widownią, prezentując nie tylko techniki wicia palm, ale również opowiadając o symbolice związanej z tym zwyczajem.

Podczas spotkania Janina Norkūnienė zaprezentowała również dwie swoje książki: “Palma Wileńska w obecnej dobie” oraz “Obrzędy i tradycje wesela podwileńskiego”. Pierwsza z nich uzupełniała pokaz wicia palm, ukazując wielorakość ich form, kolorystykę oraz bogactwo roślin używanych przez palmiarki. „Obrzędy i tradycje wesela wileńskiego” to z kolei obszerna książka pokazująca wiele sytuacji i wydarzeń związanych z poszukiwaniem kandydatki na żonę, swatami, samym obrzędem weselnym oraz pierwszymi latami po zawarciu związku. Obie publikacje to prawdziwe skarby dla miłośników historii, folkloru i kultury Wileńszczyzny wzbogacone licznymi zdjęciami. Autorka w fascynujący sposób opowiada w nich o zwyczajach, obrzędach i tradycjach, które od wieków stanowią nieodłączny element kultury tego obszaru.

W tle można było usłyszeć dźwięki tradycyjnej muzyki wileńskiej oraz obejrzeć wystawę zdjęć przedstawiających stare fotografie Wileńszczyzny. Starannie wyselekcjonowane obrazy przenosiły widzów w czasy, gdy życie toczyło się w rytmie tradycji i lokalnych obyczajów.

Całe wydarzenie było niezwykle ciepłe i przyjazne, co zawdzięczamy nie tylko samej Janinie Norkūnienė, ale także prowadzącej – Halinie Okuniewskiej, która z pasją i zaangażowaniem prowadziła spotkanie. Obie panie stworzyły atmosferę sprzyjającą dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem, a publiczność miała okazję do bliższego poznania bogactwa tradycji Wileńszczyzny.