„Dzień Pomocy Potrzebującym” - Mali Wolontariusze z Przedszkola nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach

poniedziałek, 26 luty 2024

23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym.  W tym dniu wolontariusze na całym świecie organizują wydarzenia promujące ideę wolontariatu. Nasze przedszkole natomiast miało zaszczyt i ogromną przyjemność gościć Panią Annę Janczewską wraz z wolontariuszami z Klubu Wolontariusza w Łapach.

Zaproszeni goście opowiedzieli dzieciom o swojej pracy na rzecz potrzebujących mieszkańców Gminy Łapy, a także mieli okazję poznać akcje charytatywne, w których biorą udział przedszkolaki. Jednym z wielu takich przedsięwzięć są działania podejmowane w ramach kampanii „Pola nadziei”. Jest to akcja charytatywna na rzecz Fundacji „Pomóż Im” i podopiecznych Białostockiego Hospicjum dla Dzieci. Nasze przedszkole w ramach tej akcji zorganizowało m.in.: zbiórkę grosiaków, miesiąc dobroczynności, zbiórkę książek, kolorowanek oraz artykułów higienicznych na rzecz pacjentów UDSK w Białymstoku. W grudniu dzieci brały udział w akcji „Misja Piernik” i samodzielnie wykonały ciasteczka, które przekazaliśmy seniorom przebywającym w Domu Pomocy Społecznej.  W lutym natomiast przedszkole przyłączyło się do akcji „Dzielmy się sercem”, której celem jest zbiórka słodyczy dla wolontariuszy i pracowników fundacji. Dzieci z Jedyneczki wykonały także piękne kartki ze słowami wsparcia dla pacjentów Białostockiego Centrum Onkologii w ramach akcji „Walentynkowa fala serdeczności”, a także wspólnie z rodzicami pisali wiersze z cyklu ”Iskry nadziei”. Takie działania uświadamiają najmłodszym, że pomaganie to nie tylko wsparcie materialne, ale równie istotne ciepłe myśli i dobre słowo kierowane do potrzebujących. Przedszkolaki nie zapominają także o potrzebujących pomocy zwierzętach. Uczestniczyliśmy w zbiórce dla Schroniska „Dolina Dolistówki” oraz Fundacji „Kotkowo”. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać pokaźną ilość karmy, a także innych potrzebnych akcesoriów dla zwierząt.

Udział dzieci w tego typu akcjach rozwija poczucie empatii i wrażliwości na potrzeby innych, kształtuje właściwe postawy społeczne oraz poczucie odpowiedzialności za innych. Dorośli natomiast obserwując swoje dzieci, ich zaangażowanie chętnie włączają się w prowadzone działania charytatywne. Mali Wolontariusze stają się propagatorami idei wolontariatu wśród osób dorosłych.

Pamiętajmy - “Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas” (Flora Edwards).

Przedszkole nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach