Bezpieczny pieszy w Gminie Łapy

czwartek, 20 lipiec 2023

Gmina Łapy otrzymała dofinansowanie w ramach Rządowego programu Rządowego programu ograniczania przestępczości  i aspołecznych zachowań razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 - 2024” (2023 r.)  na zadanie pn. „Bezpieczny pieszy w Gminie Łapy”.

W ramach realizacji projektu zostanie wykonane oznaczone przejście dla pieszych zlokalizowane w ciągu jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta – ul. Gen. WŁ. Sikorskiego, na wysokości Centrum Przesiadkowego w Łapach w kierunku Placu Niepodległości.

Otrzymana  kwota dofinansowania w wysokości 79 600,00 zł. 

Wartość całego zadania opiewa na kwotę 99 500,00 zł.

W ramach modernizacji na przejściu zostanie zainstalowany system Aktywnych Elementów Odblaskowych ze światłem LED podłączony do lampy ostrzegawczej nad znakiem D6 oraz do czujników ruchu. To inteligentny system aktywnego przejścia dla pieszych informujący kierowcę o osobie poruszającej się na przejściu dla pieszych. Posiada zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, aktywne punktowe elementy odblaskowe, znak drogowy D-6 z lampą ostrzegawczą, dodatkowo zostanie wyposażony w oznakowanie poziome wykonane metodą grubowarstwową (w kolorze białoczerwonym). Ponadto przejście zostanie wyposażone w wbudowany głośnik emitujący sygnały głosowe skierowane w stronę pieszego natychmiast, gdy zostanie wykryta jego obecność przy przejściu.

Ponadto w ramach projektu zostaną zakupione zestawy pomocy dydaktycznych typu „Atuchodzik” i „Drogowy domek edukacyjny”, które zostaną przekazane przedszkolom i szkołom podstawowym, dla których organem prowadzącym jest Gmina Łapy, w celu realizacji zajęć przyswajających zasady bezpiecznego poruszania się po drogach przez najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 – 2024 - Edycja 2023

Rządowy Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022–2024” jest kontynuacją działań „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018–2020” oraz „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” i rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” na lata 2007–2015. O dofinansowanie mogą ubiegać się projekty, których głównym celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych.

Czytaj także:

 Drogowy domek edukacyjny pomoże uczyć dzieci bezpieczeństwa na drodze

Aktywne i bezpieczne przejście dla pieszych gotowe dla uczestników ruchu drogowego