Jubileusz 75 – lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach
Rok 1944 – to był szczególny rok w życiu pewnej lokalnej społeczności. Rok 2019 – to jest szczególny rok w życiu owej społeczności. Co łączy ten czas 75 lat? Istnienie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach.
Dostojny Jubileusz obchodzi pierwsza w mieście szkoła średnia, która powstała niczym feniks z popiołów wojennej pożogi na przekór wszelkim dziejowym trudnościom. 75 świeczek na urodzinowym torcie - to dobry moment na refleksje, podsumowania, bilans osiągnięć. Sporo wiedzy o historii szkoły, jej osiągnięciach, sukcesach opublikowano w mediach, umieszczono w kronikach szkoły, utrwalono na czarno-białych lub kolorowych fotografiach, a Jubileusz – to strażnik pamięci o Twórcach tych dziejów – Nauczycielach, Uczniach, Wspólnocie Szkolnej. Bez nich nie byłoby powodu do świętowania. Potwierdzają to słowa Jonatana Edwards’a: „Nauczyciele i uczniowie to dwie uzupełniające się zmienne: żadna nie byłaby tym, czym jest, bez obecności tej drugiej”.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZU 75- LECIA I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. ADAMA MICKIEWICZA w ŁAPACH
Obchody niezwykłego Jubileuszu rozpoczęły się 8 czerwca 2019 roku o godzinie 15.00 uroczystą Mszą Świętą, odprawioną w Kościele pw. Świętego Krzyża w Łapach.Koncelebrze przewodniczył Ksiądz Doktor Andrzej Mikucki, a towarzyszył mu Ksiądz Marek Soliwoda.
Odświętną oprawę liturgii, z udziałem uczniów i nauczycieli, wzbogaciła homilia Księdza Doktora Andrzeja Mikuckiego, nawiązująca do okoliczności, w których zebrali się wierni – tradycji i historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach - podkreślająca zasługi społeczności w niej funkcjonującej w kształtowaniu postaw patriotycznych i krzewieniu wartości religijnych mimo często niesprzyjających okoliczności. Kaznodzieja zwrócił także uwagę na postać Adama Mickiewicza – Patrona Szkoły - jego ogromną rolę w ocaleniu tożsamości Narodu Polskiego. Ksiądz celebrans przywołał własne doświadczenia związane z kilkuletnią pracą nauczyciela – katechety edukującego młodzież naszej szkoły. Kapłani i zgromadzeni na uroczystej liturgii, wierni objęli modlitwą wszystkich żyjących uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów, powierzając ich Bożej Opatrzności, a tych, spośród społeczności szkolnej, którzy odeszli już do Wieczności, wsparli modlitwą o dostąpienie przez nich radości Życia Wiecznego. Uroczystą Mszę Świętą zwieńczyło odśpiewanie pieśni „My chcemy Boga”.
Wspólny spacer z Kościoła Parafialnego pw. Świętego Krzyża w Łapach do budynku I Liceum Ogólnokształcącego stał się wstępem do kolejnej części programu szkolnego święta.
Część oficjalna Uroczystości w szkole
Część oficjalną uroczystości urodzinowych I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach rozpoczęto w sali gimnastycznej odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” i powitaniem przez Dyrektora Szkoły Pana Dariusza Wincenciaka wszystkich zebranych: absolwentów, gości honorowych, nauczycieli, pracowników i uczniów, przedstawicieli mediów .
Uroczystość Jubileuszu zaszczycili swą obecnością goście honorowi – wśród nich:
Pan Roman Czepe – Wicestarosta Powiatu Białostockiego
Pani Maria Marciszewska – Dyrektor Wydziału Oświaty i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Białymstoku
Pan Krzysztof Gołaszewski – Burmistrz Łap
Pan Sławomir Maciejewski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach
Pani Elżbieta Brzosko – Przewodnicząca Związku Zawodowego NSZZ „ Solidarność”
Pan Radosław Wojciula - Przewodniczący Rady Rodziców
Pani Barbara Bajda, Pani Ewa Stranc, Pani Dorota Kondraciuk, Pani Wiesława Wincenciak, Pani Małgorzata Koszczuk- Petrych, Pan Krzysztof Dobkowski, Pan Mariusz Gołaszewski, Pan Daniel Gołaszewski, Pan Dariusz Rydzewski – Dyrektorzy Szkół i Placówek Kulturalno - Oświatowych
Przedstawiciele duchowieństwa:
Ksiądz Doktor Andrzej Mikucki – Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej, nauczyciel - katecheta
Ksiądz Marek Soliwoda – nauczyciel - katecheta
Emerytowani dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły:
Pani Jadwiga Maciejewska – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach w latach 1988-2006, nauczyciel matematyki, kierownik internatu, absolwentka szkoły
Pan Fryderyk Nowicki – wieloletni wicedyrektor szkoły, nauczyciel muzyki i przysposobienia obronnego, założyciel żeńskiej orkiestry dętej i chóru szkolnego
Pani Stanisława Gryszko – wieloletni wicedyrektor szkoły, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie
Pani Zofia Łapińska – nauczyciel geografii
Pan Jarosław Pol – nauczyciel plastyki i techniki
Pan Józef Gołaszewski – nauczyciel przysposobienia obronnego
Pan Józef Krupa – nauczyciel, wychowawca, kierownik internatu
Pani Teresa Komar – nauczyciel biologii
Pani Krystyna Bokiniec – nauczyciel języka niemieckiego i języka rosyjskiego
Pani Jadwiga Mikołajczyk – nauczyciel chemii
Pan Edward Śmigielski – nauczyciel wychowania fizycznego
Pani Krystyna Panasko – Samczuk – nauczyciel – bibliotekarz
Pani Urszula Brysiewicz – nauczyciel języka angielskiego
Pan Zbigniew Płoński – nauczyciel geografii
Pani Alicja Saeed – nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości
Pani Stanisława Jankowska – wieloletni główny księgowy szkoły
Pani Ewa Perkowska – wieloletni sekretarz szkoły
Pani Barbara Mrówka, Pan Antoni Owczarczuk – pracownicy szkoły
W programie oficjalnych obchodów Jubileuszu znalazły się także wystąpienia :
Przedstawicieli obecnej i byłej Dyrekcji Szkoły : Pana Dariusza Wincenciak i Pani Jadwigi Maciejewskiej
Przedstawicieli władz oświatowych i samorządowych:
Pana Romana Czepe, Wicestarosty Powiatu Białostockiego, Pana Sławomira Maciejewskiego – Przewodniczącego Rady Miasta Łapy
Pana Krzysztofa Gołaszewskiego – Burmistrza Łap
Przedstawicieli absolwentów oraz zaproszonych gości:
Pani Doroty Kondraciuk- Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach, absolwentki szkoły,
Pana Romana Czepe - Wicestarosty Powiatu Białostockiego oraz Pana Krzysztofa Gołaszewskiego – Burmistrza Łap – absolwentów szkoły.
Prestiżu Jubileuszowi 75- lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach nadały szczególne gratulacje i życzenia dalszego rozwoju, podążania za własnymi marzeniami skierowane do Dyrekcji, Nauczycieli, Uczniów, Pracowników, Rodziców, Absolwentów Szkoły, które napłynęły od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Pan Sławomir Maciejewski przekazał podziękowania za dotychczasową pracę dla Rzeczypospolitej oraz życzenia pomyślności i wielu kolejnych jubileuszy od Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. W imieniu Rady Miejskiej wyraził wdzięczność za działalność na rzecz społeczeństwa Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Łapy, którzy kształcili się w murach tej szkoły, za aktywny udział nauczycieli i absolwentów w pracy samorządowej.
Powoli patetyczny nastrój, towarzyszący zgromadzonym, przerodził się w mniej oficjalny. Przyszła bowiem pora na część artystyczną, wypełnioną muzyką i pięknym śpiewem. Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje, łączy pokolenia, przełamuje wszelkie bariery.
Wykonawcami niezwykłego koncertu zatytułowanego „Lubię wracać” byli artyści Filharmonii i Opery Podlaskiej, niegdyś duet uczniowsko-koleżeński naszej szkoły, dziś małżeński - Maria i Kamil Wróblewscy.
I wreszcie nadszedł czas na spotkania po latach, te koleżeńskie, klasowe, towarzyskie, bo po to, tak naprawdę organizuje się zjazd absolwentów w miejscu wyjątkowym, sentymentalnym – w murach opuszczonej przed laty szkoły .
Część nieoficjalna Uroczystości Jubileuszowych
Spotkania po latach
Przybyli, przyjechali, a nawet przybiegli z różnych stron Regionu, Polski, Świata. Okazja niezwyczajna. Warto się na tę chwilę odpowiednio przygotować. Radosne powitania poprzedzone sprawdzeniem, z kim będziemy świętować, przeplatały się z bardziej lub mniej udanymi próbami rozpoznania niektórych osób po latach rozłąki. Opowieściom, anegdotom nie było końca! Ożyły studniówki, bale maturalne i karnawałowe, dawne prywatki nazywane obecnie domówkami. Edukacja, choć już w nowych szatach, nie wpłynęła na zmianę szkolnych obyczajów. Studniówki są do dziś najważniejszą częścią tradycji tej szkoły. Nawet stan wojenny, przerwy w dostawach prądu i „stopień zasilania dwudziesty” nie były w stanie tego zmienić.
Pozostały w pamięci dawnych uczniów słynne sentencje niezapomnianych nauczycieli np. „ 3 O w uczniowskiej drodze do sukcesu” śp. Prof. Mieczysława Górskiego : „ Olej w głowie”, „Ołów w …… tym, co służy do siedzenia” , „Ochota do nauki”. Rygor szkolnej codzienności stał się, wraz z upływem czasu, towarzyską gratką, bo któż, z nieco wcześniej urodzonych absolwentów, nie pamięta wizerunku ucznia I Liceum Ogólnokształcącego w Łapach z lat minionych? Strój szkolny, odpowiednia fryzura, obuwie profilaktyczne na zmianę, „makijaż z wody”, tarcza szkolna obowiązkowo przyszyta / nie przypięta / do rękawa wierzchniego ubrania.
Niesamowita atmosfera radości z powrotu i poznania, emocje i entuzjazm, łzy wzruszenia i uśmiech na twarzach towarzyszyły absolwentom i wszystkim uczestnikom również podczas balu w Restauracji „Sfera”, który trwał aż do świtu. Tylko perspektywa ponownego rozstania z gronem przyjaciół, koleżanek i kolegów ze szkolnej ławki wyzwoliła uczucie żalu, aż chciało się wołać: „Chwilo trwaj….”! Ale, jak zatrzymać czas, który pędzi, jakby wpadł w jakiś trans? Carpe diem!
Ewa Gierałtowska