#SzkołaPamięta – dwójeczka pamięta
Przedszkole nr 2 w Łapach jak co roku, przyłączyło się do akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki -„Szkoła pamięta”.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi najmłodszemu pokoleniu na pielęgnowanie pamięci o bohaterach, którzy walczyli za wolną Polskę, a zwłaszcza o tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu i społeczeństwa. Dlatego w ostatnich dniach października dzieci z przedszkola odwiedziły miejsca pamięci narodowej związanej z historią Łap oraz z bohaterami walczącymi o wolność Naszej Małej Ojczyzny. Przedszkolaki z grup czterolatków: Krasnoludki, Motylki i Muchomorki zapaliły symboliczne znicze przy obelisku upamiętniającym kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego podkomendnych oraz przy pomniku poświęconemu ppłk. Stanisławowi Nilskiemu-Łapińskiemu. Natomiast najstarsze przedszkolaki z grupy Sówek i Biedronek oddały hołd bohaterom zapalając znicze na ich grobach znajdujących się na lokalnym cmentarzu, a zwłaszcza pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Paląc symboliczne światełko i pochylając się nad grobami tych, którzy poświęcili życie za Ojczyznę oddajemy hołd bohaterom polskiej drogi do niepodległości – taką lekcję patriotyzmu przeżyły więc Nasze przedszkolaki w ostatnich dniach października. W akcji wzięły udział tez dzieci z zamiejscowego oddziału przedszkolnego Przedszkola nr 2 w Łapach. Ponadto Dzieci z grupy Biedronki wraz z wychowawczyniami wyruszyły na niezwykłą wizytę na cmentarz miejscowy. Podczas wizyty dzieci miały okazję słuchać opowieści o zmarłych osobach oraz dowiedzieć się, jak ważne jest zachowanie pamięci o tych, którzy odeszli. 6 latki miały okazję zapalić znicze i zmówić modlitwę wyrażając w ten sposób szacunek i pamięć dla byłych pracowników przedszkola: Pani Marii Marszałek, Pani Haliny Michno, Pani Małgorzaty Pułkośnik, Pani Elżbiety Porowskiej, Pani Jadwigi Równej, Pani Eugenii Łapińskiej. Odwiedziły też Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym odczytały napis na tablicy: "Tu spoczywają prochy 21 nieznanych żołnierzy, którzy walczyli w wojnie polsko- bolszewickiej i zginęli pod Łapami w 1920 r." Ta inicjatywa miała na celu ukazanie dzieciom, że zrozumienie i szacunek dla życia i śmierci są ważnymi elementami kształtującymi ich rozwijającą się osobowość. Po wizycie na cmentarzu dzieci opowiadały o swoich wrażeniach i zadawały pytania, co stanowiło doskonałą okazję do dalszej rozmowy i edukacji na ten temat. Wizyta na cmentarzu była nie tylko ciekawym wydarzeniem, ale także ważnym krokiem w procesie kształtowania wrażliwości i empatii u najmłodszych. Dzieci wychodząc spod bram cmentarza, zrozumiały, że pamięć i szacunek dla zmarłych to wartości, które powinny być pielęgnowane przez całe życie.
Jako pracownicy Przedszkola nr 2 w Łapach wzięliśmy też udział w akcji „Ocalmy od zniszczenia” Łapskiego Towarzystwa Regionalnego.
Przedszkole nr 2 w Łapach