„Nasz regionalny kącik”- poznajemy historię

piątek, 03 listopad 2023

Przedszkole nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach już po raz piąty  wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „#Szkoła pamięta ”.

Celem akcji organizatora było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Pomysłów na różnorodne działania przedszkolakom nie brakowało. Grupa „Rumianki” zorganizowała kącik regionalny - wystawę staroci, rękodzieła i innych przedmiotów z historią. Dzięki zaangażowaniu i życzliwości rodziców oraz pracowników naszej placówki udało się zgromadzić ciekawe eksponaty. Przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie, których już nie używamy, a często wyrzucamy, dla nas stały się prawdziwą ozdobą. Wśród nich znalazły się cenne perełki tj.  stare wydania książek, modlitewnik, broszurki, stare banknoty, kartki żywnościowe, urzekające wyroby z wikliny oraz drewna, chodniki robione na krosnach, piękne meble,  ciężkie mosiężne naczynia, wspaniałe lampy i świeczniki. Zachwyt wzbudzały ręcznie robione serwetki, tkaniny, a także inne równie ciekawe przedmioty. Na szczególnym, zaszczytnym  miejscu zawisło wyjątkowe, mosiężne godło Polski.
Zajęcia przeprowadzone w przedszkolnym kąciku regionalnym pozwoliły dzieciom poznać historię Polski, w tym poszczególnych członków naszych rodzin.
Wystawa wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród całej społeczności przedszkolnej. Mamy nadzieję, że żywe lekcje historii na długo pozostaną w pamięci.                                                                                         Elżbieta Piszczatowska
                                                                                            Przedszkole nr 1
                                                                                  z Oddziałami Integracyjnymi w Łapach