Projekt “Odkurzone wspomnienia – zatrzymany czas” – wycieczka do Warszawy
Wycieczka do Warszawy, podczas której zwiedziliśmy Muzeum Życia w PRL oraz Pałac Kultury i Nauki, to kolejny punkt w realizowanym od września br. projekcie dla seniorów pt. „Odkurzone wspomnienia – zatrzymany czas”.
Muzeum Życia w PRL to niepowtarzalne miejsce, które wzbudziło w nas wspomnienia i refleksje. Pokazana została tam codzienność minionej epoki, gdy na półkach sklepowych królował ocet, a każdy nastolatek marzył o dżinsach z Pewexu.
– Oglądając muzealne eksponaty, poczuliśmy się tak, jakbyśmy wrócili do lat naszego dzieciństwa, do naszej młodości – opowiadali seniorzy. – Jakby nasze życie cofnęło się o ponad pół wieku. Podczas zwiedzania muzeum mogliśmy podziwiać dziesiątki sprzętów codziennego użytku, sprzęt audio, opakowania i materiały szkolne, artykuły gospodarstwa domowego, papierosy, perfumy, artykuły higieniczne czy spożywcze. W typowym mieszkaniu PRL obejrzeliśmy dobranockę z „Jackiem i Agatką”, zadzwoniliśmy z budki telefonicznej, przejechaliśmy się Maluchem, skosztowaliśmy wody z saturatora i oranżady w kawiarni "Antyczna". Ciekawostką było kino z epoki PRL z filmami Polskiej Kroniki Filmowej czy „partyjny kącik”.
Kolejnym przystankiem podczas naszej wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Jest to najbardziej charakterystyczny budynek Warszawy, „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, bez którego ciężko dziś wyobrazić sobie stolicę. Z zaciekawieniem zobaczyliśmy, co skrywa w swoich murach. Zwiedziliśmy reprezentacyjne pomieszczenia Pałacu m.in. Sale im. Mikołaja Kopernika, Marii Curie-Skłodowskiej czy salę radzieckiego architekta, projektanta Pałacu prof. L. W. Rudniewa. Zobaczyliśmy przepiękne sale redutowe, w których kiedyś odbywały się słynne bale sylwestrowe dedykowane śmietance partyjnej, a także wjechaliśmy na taras widokowy, z którego podziwialiśmy przepiękną panoramę Warszawy.
Wycieczka do Warszawy była sentymentalnym powrotem do czasów dzieciństwa i młodości. Jak mówią seniorzy: „Nie nasza wina, że przypadało ono akurat na czasy PRL. A Warszawa? – odkryliśmy jej piękno na nowo”.
Projekt dofinansowany z budżetu gminy Łapy.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach