Przeciwdziałanie uzależnieniom dzieci i młodzieży
Od września we wszystkich gminnych szkołach podstawowych oraz w Zespole Szkół Mechanicznych i w I Liceum Ogólnokształcącym w Łapach przed wywiadówkami szkolnymi odbywają się bezpłatne wykłady pn. „Jak zapobiegać zachowaniom ryzykownym podejmowanym przez dzieci i młodzież?” skierowane do rodziców.
To wspólne działania Urzędu Miejskiego i Centrum Usług Społecznych w Łapach, zrealizowane w szkołach przez specjalistów z ETAPu Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku oraz policjantów z Komisariatu Policji w Łapach.
Wykłady pn. „Jak zapobiegać zachowaniom ryzykownym podejmowanym przez dzieci i młodzież?” w szkołach
Celem wykładów było dostarczenie rodzicom wiedzy na temat przyczyn zachowań ryzykownych, sposobów zapobiegania tym zachowaniom oraz umiejętności pomocy dziecku eksperymentującemu ze środkami psychoaktywnymi oraz przedstawienie założeń Programu „Fred goes net”. Odbyły się spotkania w: Szkole Podstawowej Nr 3 w Łapach Osse, Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej, Szkole Podstawowej w Łupiance Starej, Szkole Podstawowej w Uhowie, Szkole Podstawowej Nr 2 w Łapach oraz w Szkole Podstawowej Nr 1 w Łapach w obu lokalizacjach – przy ul. Polnej i przy ul. Matejki.
Zajęcia dla uczniów „Uzależnienie – jak można go uniknąć”
Od połowy września rozpoczęły się zajęcia informacyjno – edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8) i ponadpodstawowych: „Uzależnienie – jak można go uniknąć” prowadzone przez specjalistów z ETAPu i policjantów z Komisariatu Policji w Łapach. Uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu przyczyn sięgania po środki psychoaktywne, mechanizmów, rodzajów i faz uzależnienia, skutków zażywania środków psychoaktywnych i form pomocy. Ponadto kształtują umiejętności komunikacji, wyrażania własnego zdania, współpracy, współdziałania. Zajęcia obejmują także tematykę związaną z cyberprzemocą oraz są wprowadzeniem do Programu „Fred goes net”. Zajęcia mają formę wykładowo-warsztatową, prowadzone będą metodami aktywnymi („burza mózgów”, scenki, praca w grupach, parach, mini-debata, pantomima). Zajęcia dla jednej grupy/klasy trwać będą 3 godz. dydaktyczne.
Udział w Programie wczesnej interwencji „Fred goes net”
Dodatkowo w ramach Programu wczesnej interwencji „Fred goes net” rekomendowanego z listy programów Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii powstaną zamknięte grupy liczące 6-12 osób skierowane do osób młodych, które eksperymentują z alkoholem, narkotykami i innymi substancjami psychoaktywnymi. Program nie jest kierowany do młodzieży uzależnionej. Jest to program interaktywny. Zastosowane w nim ćwiczenia mają na celu aktywną interakcję pomiędzy uczestnikami i prowadzącym. Osoby zakwalifikowane do programu biorą udział w zajęciach grupowych prowadzonych metodą wywiadu motywującego. Program kierowany dla młodzieży w wieku 14-21 lat oraz ich rodziców. Potencjalni uczestnicy programu to młodzież eksperymentująca z alkoholem, narkotykami i innymi środkami psychoaktywnymi (z wyjątkiem heroiny)
Uczestnicy do programu są zakwalifikowani po wcześniejszej konsultacji u terapeuty prowadzącego grupę. W ramach programu zrealizowane będą: dwa spotkania trwające 8 godz. dydaktycznych, jedne dla młodzieży, a drugie dla rodziców. Łącznie 16 godzin dydaktycznych.
Do programu mogą kierować: szkoła, policja, sąd, prokuratura oraz rodzice, opiekunowie prawni, nauczyciele, rodzina. Do programu można zgłosić się także samemu.
Aby wziąć udział w programie „Fred goes net” należy zgłosić się do:
Centrum Usług Społecznych w Łapach (ul. Główna 50, wejście od ul. Nowej), od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, tel. 85 833 50 20, 85 715 25 50 wew. 210, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Spotkanie grupy doskonalenia zawodowego pedagogów i psychologów ze szkół podstawowych
W dniu 20 października b.r. łapscy psycholodzy i pedagodzy będą uczestniczyli w spotkaniu grupy doskonalenia zawodowego pedagogów i psychologów ze szkół podstawowych z terenu województwa podlaskiego, którego tematem przewodnim będzie profilaktyka zachowań ryzykownych i nadużywania nowych technologii wśród dzieci i młodzieży w szkole. Spotkanie organizowane jest przez ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku.
Zadanie realizowane w ramach Centrum Aktywności Społecznej działającego przy Centrum Usług Społecznych w Łapach.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.