Wycieczka „Szlakiem Kopernika”
Na początku października uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Łapach udali się na dwudniową wycieczkę. 45-osobowa grupa uczestników miała okazję lepiej poznać miejsca związane z patronem szkoły – Mikołajem Kopernikiem.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Olsztyna. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Planetarium. Siedząc w wygodnych fotelach mogliśmy podziwiać cały Układ Słoneczny. Śledząc prezentowane na kopule planety przekonaliśmy się, że Ziemia jest tylko malutkim punktem w Galaktyce. Prezentacja zrobiła na nas wielkie wrażenie. Olsztyńskie Planetarium jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi, który spędził w Olsztynie kilka lat, pełniąc funkcje administratora okolicznych dóbr Kapituły Warmińskiej. Następnie poszliśmy do Obserwatorium astronomicznego, które jest zlokalizowane w XIX-wiecznej wieży ciśnień. Na kolejnych piętrach mogliśmy zapoznać się z rozwojem astronomii oraz z różnymi metodami obserwacji i pomiarów astronomicznych. Na tarasie przy pomocy teleskopu mogliśmy obserwować przejawy aktywności Słońca. Z tarasu podziwialiśmy również panoramę miasta. Na zakończenie pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Warmii i Mazur, w którym zobaczyliśmy wyrysowaną ręką Kopernika Tablicę Astronomiczną, która jest jedynym na świecie zachowanym instrumentem obserwacyjnym, wykorzystywanym przez wielkiego astronoma.
Drugi dzień wycieczki zaczęliśmy od poznania historii Fromborka i jego związków z Kopernikiem. Zaskoczyło nas, że miasto ma 7 razy mniej mieszkańców od naszych Łap, za to jest 7 razy starsze. Po wejściu na Wieżę Radziejowskiego mogliśmy zobaczyć panoramę całego miasta oraz Zalew Wiślany. Następnie poszliśmy szukać śladów naszego patrona w Katedrze Warmińskiej. Katedra została zbudowana w latach 1329 - 1388 jako trójnawowa bezwieżowa hala z wydłużonym prosto zamkniętym prezbiterium. Wnętrze katedry dostosowane było do funkcji liturgicznych rezydującej tu kapituły katedralnej.
Mikołaj Kopernik we Fromborku spędził większą część swego życia, był tu kanonikiem kapituły warmińskiej. Tu napisał swoje dzieło, które przyniosło mu sławę. Ciało uczonego Kanonika pochowano zgodnie ze zwyczajem, w pobliżu jego ołtarza. Katedra wraz z Zespołem katedralnym należy do obiektów o najwyższej wartości artystycznej, historycznej i naukowej w skali światowej. Od roku 1994 został uznany jako Pomnik historii.
Ostatnim celem naszej eskapady był Malbork, który wielokrotnie gościł Mikołaja Kopernika podczas zjazdów stanów pruskich. Wędrówka po komnatach średniowiecznego zamku krzyżackiego wywarła na nas niesamowite wrażenie. Widzieliśmy cenne zbiory muzeum, jak zaliczana do największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych, kolekcja malarstwa, rzeźby, numizmatów i mebli.
Serdecznie dziękujemy Zjednoczeniu Polek na Emigracji w Wielkiej Brytanii, które dofinansowało wycieczkę. Program wyprawy „Szlakiem Kopernika” był bardzo intensywny, ale interesujący.Mamy nadzieję, że miejsca związane z polskim astronomem na długo zapadną w pamięć naszym uczniom.
Alicja Zgajewska
Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika w Łapach