Czcimy pamięć poległych w Wólce Waniewskiej
"Marsz nakazano, robić się musi,
A jak nie pójdziesz Niemiec Cię zmusi,
Bo zaraz do wsi wchodzą z pytami, ,
Chłopi znikają za płotami.
A kogo złapie tak " chrzciciel" zwany,
Pytą dostanie do mostu gnany,
To są bandyci mówią Polacy,
Takie niemieckie byli wojacy,
Tylko bezprawie , tylko rabunek "
Te proste słowa nieznanego poety pochodzące z Kroniki Pomnika Męczeństwa Narodu wsi Wólka Waniewska najlepiej oddają atmosferę tamtych czasów i pokazują bestialstwo okupanta wobec zwykłych ludzi. Niemcy nie poprzestawali na masowym zabijaniu bezbronnej ludności. Palili zabudowania, grabili mienie i niszczyli wszystko, co napotkali na swojej drodze.
Pamięć o wydarzeniach i bohaterach, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę jest naszym obowiązkiem, dlatego dziś wszyscy musimy stać na straży prawdy, właśnie w imieniu tamtych ofiar, musimy stać na straży prawdy, prawdy o przeszłości, właśnie także po to, by budować przyszłość, bo w tę przyszłość musimy iść razem z tymi, którzy zostali zamordowani w okrutny, bestialski sposób przez niemieckich najeźdźców.
Jak co roku w pierwszą niedzielę sierpnia odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia sprzed 79 lat w lesie pod Wólką Waniewską. Obchody rozpoczęły się w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Bokinach. Mszę Świętą celebrowaną przez księdza proboszcza Jana Szczubełka i księdza Wojciecha Bielickiego poprzedził montaż słowno-muzyczny w wykonaniu najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej. Dzieci swoim występem ukazały jak ważny jest patriotyzm, szacunek do ojczyzny oraz podtrzymywanie pamięci o poległych w historii. Wśród zebranych na Mszy Świętej byli Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski współorganizator uroczystości, radni Rady Miejskiej w Łapach pani Krystyna Grabowska i pan Karol Brzozowski, sołtysi wsi Bokiny i Wólka Waniewska, przedstawiciele Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Sokołach, przedstawiciele rodzin pomordowanych. Wśród nich świadek tamtych wydarzeń pani Jadwiga Makowska, siostra jednego z poległych. A także delegacja Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej, mieszkańcy okolicznych miejscowości, członkowie Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej na czele z Panią Dyrektor Alicją Skłodowską, uczniowie i rodzice.
Po Mszy Świętej miała miejsce dalsza część uroczystości przy Obelisku w lesie pod Wólką Waniewską. Rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Zebrani modlili się w intencji pomordowanych i minutą ciszy uczcili ich pamięć. Następnie głos zabrał Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, który podkreślił ważność tego wydarzenia w kontekście obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Zwrócił uwagę, że z roku na rok ubywa naocznych świadków zbrodni, które miały miejsce na naszych terenach. Zaznaczył, że spoczywa na nas obowiązek przekazywania historycznej prawdy młodemu pokoleniu. Na koniec delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
Szkoła Podstawowa im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej