Czerwcowe rocznice
4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne od czasów II wojny światowej. Były wynikiem obrad Okrągłego Stołu.
Miały charakter otwarty i demokratyczny. Zapisały się w historii jako zwycięstwo polskich obywateli, którzy solidarnie powiedzieli „nie” systemowi totalitarnemu. Nie były jednak w pełni wolne. Przedstawiciele władz komunistycznych zagwarantowali Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej co najmniej 299 miejsc w Sejmie, czyli 65 proc. Pozostałe mandaty poselskie zostały przeznaczone dla kandydatów bezpartyjnych. Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W wyniku wyborów czerwcowych Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.
Pierwszym niekomunistycznym premierem został Tadeusz Mazowiecki.
4 czerwca 1992 rok. W nocnym głosowaniu z 4 na 5.06. 1992 roku, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa został odwołany Gabinet Premiera Jana Olszewskiego. Lustracja była powodem bezpośrednim do działania zagrożonych polityków. Był to zamach na pierwszy od września 1939 r polski rząd z wolnych wyborów, który kładzie się cieniem na polski parlamentaryzm.
Premier Jan Olszewski w swoim expose z 21. XII. 1991 roku mówił: "Chciałbym, by powołanie tego rządu było początkiem końca komunizmu w Polsce".
W gmachu Sejmu 4 czerwca 1992 roku w nocy z ust premiera padły znamienne słowa:" Ja chciałbym stąd wyjść tylko z jednym osiągnięciem. I jak do tej chwili mam przekonanie, że z nim wychodzę. Chciałbym mianowicie, kiedy ten gmach opuszczę (...),że wtedy kiedy się to wreszcie skończy - będę mógł wyjść na ulice tego miasta, wyjść i popatrzeć ludziom w oczy. I tego wam Panie Posłanki i Panowie Posłowie życzę po tym głosowaniu. " Premier Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r. Sławomir Maciejewski- Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach