Mistrzostwa Świata Drużyn Radiowych (WRTC 2022) we Włoszech

środa, 05 lipiec 2023

W dniach 8-9 lipca 2023 r. w Bolonii w regionie Emilia Romagna we Włoszech odbędą się Mistrzostwa Świata Drużyn Radiowych (WRTC 2022). Zawody te polegają na pracy na radiostacji w zawodach IARU Championships (co roku w drugi weekend lipca) i zrobieniu jak największej ilości łączności (połączeń radiowych) z krótkofalowcami z całego świata. Drużyny są dwuosobowe wyłonione wcześniej w dwuletnich eliminacjach w innych zawodach krótkofalarskich gdzie zawodnicy nadawali ze swoich domowych radiostacji lub gościnnie podróżując po świecie. Reprezentowane są wszystkie kontynenty świata w ilość ponad 60 drużyn w kilku kategoriach: TL+TM (Lider+operator), dzika karta, młodzieżowa i sponsorowana.

Zawodnicy nadają ze specjalnie przygotowanych przez Organizatorów we współpracy z krótkofalowcami lokalnymi i wolontariuszami stanowisk polowych pod namiotem położonych w promieniu do 50 km od Bolonii. Każde stanowisko  jest wyposażone jednakowo w maszt z antenami kierunkowymi,  generator prądu i akcesoria niezbędne do wygodnej pracy na radiostacji przez 24 godziny non-stop (od 14 czasu polskiego w sobotę 8 lipca do 14 w niedzielę 9 lipca). Pracę zawodników nadzoruje międzynarodowy Sędzia, którego zadaniem jest czuwać nad przestrzeganiem regulaminu zawodów i przekazywania na bieżąco danych do Komitetu Olimpiady. Zawodnicy i krótkofalowcy z całego świata używają swoich znaków wywoławczych uznanych międzynarodowymi przepisami (Polska ma prefiks podstawowy SP – Sugar Papa np. tak jak na samolotach cywilnych zarejestrowanych w Polsce, I – Italy, VE – Kanada). Wszystkie dane o łącznościach krótkofalowcy zapisują na bieżąco (on-line) w logu na swoich komputerach.

Olimpiada radiowa odbywa się cyklicznie od 1990 roku: Seattle-USA (1990), San Francisco-USA (1996), Bled-Słowenia (2000), Helsinki-Finlandia (2002), Florianopolis-Brazylia (2006), Moskwa- Rosja (2010), Boston-USA (2014), Wintenbergia-Germany (2018). Olimpiada we Włoszech jest w roku 2023 ze względu na pandemię Covid.

Od roku 2010 (Moskwa) nieprzerwanie zawody te sędziuje Pan Wiesław Kosiński SP4Z, były nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach, mieszkaniec Łap. Mimo dobrze wyposażonej swojej stacji i anten nie udawało mu się zakwalifikować jako zawodnik. Jednak zaangażowanie i doświadczenie pozwala mu by organizatorzy powierzyli mu tę równie zaszczytną funkcję. Pan Wiesław jest krótkofalowcem od 1976 roku, gdzie zetknął się z tym hobby w Szkole Podstawowej nr 2 w Łapach (klub SP4PBI prowadzony przez nieżyjącego nauczyciela fizyki Pana Jerzego Niewiarowskiego SP4CZD). W Rosji, USA i Niemczech nie było polskiej drużyny. W tym roku mamy jedną drużynę z Polski -  Koledzy Krzysztof SP7GIQ i Bogusław SP7IVO, obaj z okolic Łodzi.

Pan Wiesław serdecznie zaprasza do przejrzenia strony organizatorów zawodów WRTC 2022 w Bolonii, gdzie można użyć tłumaczenia na język polski – poznać zawodników i sędziów i wiele innych informacji. Niestety tylko po znakach wywoławczych rozpoznaje się skąd pochodzą uczestnicy, nie jest podana narodowość.

Link do Olimpiady: https://www.wrtc2022.it/

Facebook: https://www.facebook.com/WRTC2022/?ref=embed_page

W czasie Olimpiady przez 24 godziny będą przekazywane wyniki na żywo do Internetu. Jednak nie ujawnia się kto z operatorów kryje się pod znakami drużyn radiowych Olimpiady ze względu na szczególną specyfikę tych zawodów by uniknąć wołania pracującej drużyny przez „swoich” krótkofalowców z danego kraju. Zawodnicy pracują dwiema radiowymi emisjami: telegrafią (Alfabet Morse’a) i fonią tylko w języku angielskim. Wyniki te nie będą jeszcze wynikami oficjalnymi.

Po zakończeniu nadawania o godz. 14 w niedzielę 9 lipca wszyscy krótkofalowcy z całego świata proszeni są o przesłanie swoich logów (wykaz zrobionych łączności z danymi o czasie łączności, częstotliwości, emisji i grupie kontrolnej) do organizatorów najpóźniej 6 godzin po zakończeniu zawodów. Zawodnicy Olimpiady zobowiązani są do cyfrowego nagrania całości 24 godzinnej pracy ze swoich dwóch radiostacji i przekazania go wraz z logiem dla sędziego 30 min po zakończeniu zawodów. Potem Komisja Olimpiady sprawdza czy poprawnie zalogowane są znaki wszystkich stacji i prawidłowo jest odebrana grupa kontrolna tych stacji (tzw. Cross-check) i na tej podstawie ogłasza zwycięzców w poniedziałek wieczorem 10 lipca na uroczystym podsumowaniu Olimpiady. Szacuje się, że zwycięzcy mogą przeprowadzić ponad 5 tysięcy łączności w ciągu 24 godzin zawodów. Dużo zależy od aktywności pozostałych krótkofalowców z całego świata (zachęcani są akcjami dyplomowymi i nagrodami) i bardzo od propagacji fal radiowych, która silnie zależy od aktywności geomagnetycznej Słońca, pory roku i pory dnia. „Prognozy radiowe” są pozytywne, ilość plam na Słońcu jest duża (średnio ponad 150).

Kto wygra Olimpiadę? Powiadomimy o tym w następnym tygodniu wraz relacją Pana Wiesława z przebiegu Olimpiady po Jego powrocie.

Niech „moc radiowa” pozostanie z Panem Wiesławem i z nami, życzymy powodzenia i udanej imprezy WRTC 2022 – Italy.

Załączamy zdjęcia z 3 poprzednich zawodów WRTC, na których sędziował Pan Wiesław:

Rosja-2010, USA-2014, Niemcy-2018. Zdjęcia oddają atmosferę jak przebiegają te zawody i gdzie znajduje się sędzia (referee). Wolontariusze mają bardzo duży wkład w organizację takiej imprezy.