Wyjazd uczniów i kadry do Grecji w ramach programu Erasmus +
„Zwiedzaj świat. To lepsze niż najpiękniejszy sen.”
Ray Bradbury
Trzydziestoosobowa grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach wraz z opiekunami w dniach 28 maja – 10 czerwca 2023 roku w ramach projektu Erasmus + odwiedziła Grecję.
Celem projektu było rozwijanie kompetencji w greckim świecie. Na program dnia składały się różnorodne zadania, mające na celu rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, kreatywności, zarządzania czasem, umiejętności pracy w grupie i wielu innych. Popołudniami uczestniczyliśmy w wędrówkach i wycieczkach, które były niewątpliwie atrakcyjne i pouczające.
Stacjonowaliśmy w Leptokarii, miasteczku w północnej części kraju nad Morzem Egejskim, które przez dwa tygodnie było „greckim domem” w czasie mobilności. To tam młodzież poznała warunki i atmosferę nauki w okolicznej szkole.
Pobyt na Skathios to ciekawa lekcja historii, kultury i architektury Grecji. Na tej wyspie nakręcono część scen do musicalu „Mamma Mia!.” Sam rejs na wyspę to niezapomniane przeżycia i doświadczenia. Należy do nich nauka tańca sirtaki, stworzonego na potrzeby filmu „Greg Zorba. Spacer po malowniczej wiosce górskiej Stary Panteleimon z kamiennymi uliczkami i 200-letnimi platanami to jak podróż w czasie. Litochoro , miasteczko położone u podnóża masywu górskiego Olimpu, to kolejny przystanek uczestników mobilności, którzy podjęli trud wspinaczki górskiej, podziwiając po drodze Wodospady Zeusa, Wanny Afrodyty i bajeczne krajobrazy. Greckie Meteory, zwane „środkiem nieba” i wybudowane przez mnichów w dalekiej przeszłości na szczytach skał klasztory, są bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Być w takich miejscach – patrzeć i podziwiać to wielkie wyróżnienie i czas na refleksję o kruchości człowieka wobec potęgi natury. Tam też uczniowie mieli okazję obserwować pisanie ikon w tamtejszej pracowni ikon. Spacer po Salonikach i symboliczne miejsca – Łuk Triumfalny Galeriusza czy Biała Wieża to kolejna lekcja „na żywo” z historii i architektury Grecji. Uczestnicy mobilności chętnie będą również wspominać czas spędzony na pobliskich plażach i kąpiele w Morzu Egejskim.
Uczniowie z pewnością udoskonalili w czasie realizacji projektu kompetencje językowe. Uwierzyli w swoje możliwości, poznali swoje mocne strony, zdobyli nowe doświadczenia. Uczyli się zasad pracy w zespole, wcielania pomysłów w życie, zawarli wiele wartościowych znajomości. Poznali również lepiej samych siebie w nowych okolicznościach.
Katarzyna Joanna Kulwicka
Szkolny koordynator projektu Erasmus+