Podsumowanie projektu „W drogę z Niepodległą”
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę nauczyciele Szkoły Podstawowej nr1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach, działający w ramach Stowarzyszenia Szkoła Bez Barier, Aldona Bagińska i Alicja Raciborska wzięły udział w konkursie Niepodległa 2018 Fundacji PZU z Kulturą.
Projekt pt.: „ W drogę z Niepodległą” otrzymał dotację na realizację zaplanowanych działań mających na celu zwiększenie dostępu do szeroko pojętej kultury dzieciom i młodzieży szkolnej oraz zwiększenie ich wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego na poziomie lokalnym i ogólnopolskim.
Działania, które były prowadzone przybliżyły lokalnych bohaterów walczących o odzyskanie Ojczyzny. Postać Stanisława Nilskiego - Łapińskiego (bliskiego współpracownika Józefa Piłsudskiego) i jego wkład w odzyskanie niepodległości, dzieci poznały na zajęciach warsztatowych w Izbie Pamięci Gimnazjum nr 1 w Łapach. Podczas rajdu rowerowego do Płonki Kościelnej dzieci aktywnie spędziły czas przy ognisku piekąc smaczne kiełbaski i przyjemnej zabawie na świeżym powietrzu rywalizując w wielu konkursach.
Następnym działaniem w październiku była gra terenowa, która zaangażowała uczniów ze Szkół Podstawowych naszej gminy. Uczestnicy wykazali się znajomością symboli narodowych, hymnu, umiejętnością wykonania flagi polskiej oraz znajomością granic naszej Ojczyzny. Odpowiadały na pytania dotyczące wydarzeń i postaci związanych z uzyskaniem Niepodległości przez Polskę. Podsumowaniem gry była ożywiona dyskusja na temat: „Co my możemy zrobić obecnie dla Ojczyzny ?”. Wszyscy zgodziliśmy się, że nasza nauka i praca każdego dnia powinna wpływać na rozwój i piękno naszego kraju.
Kolejnym naszym działaniem była wycieczka autokarowa do Warszawy. Dzieci zwiedziły Muzeum Żydów Polskich ”POLIN”, Centrum Nauki Kopernik oraz spacerowały po Krakowskim Przedmieściu poznając zabytki i postacie związane z historią Rzeczpospolitej Polskiej. Następną atrakcją była podróż do stolicy Podlasia. Beneficjenci projektu uczestniczyli w lekcji historii w Muzeum Historycznym oraz wzięły udział w warsztatach w Wedlu. Największym jednak przeżyciem była obecność w Operze Podlaskiej. Mieliśmy okazję uczestniczyć w premierze musicalu pt. „ Upiór w operze”. Późnym wieczorem i pełni wrażeń wróciliśmy do domów. Na uwagę zasługuje fakt, iż po raz pierwszy uczniowie mieli dostęp do szeroko pojętej kultury.
W lutym 2019 roku na zajęciach warsztatowych, uczniowie mieli zaszczyt gościć pana Włodzimierza Kostro – uczestnika zsyłki na Syberię.
Z wielkim zainteresowaniem i uwagą słuchały relacji z okrutnej, nieludzkiej wywózki. Pan Kostro opowiedział nam o panującym tam głodzie, o transporcie w bydlęcych warunkach, o nieludzkich warunkach do przeżycia w dalekiej Syberii. Tylko głęboka wiara dawała nadzieję na przetrwanie. Przeżyć mógł tylko ten, kto się nie poddał i walczył z trudami surowego klimatu, niewolniczo pracował za porcję chleba. Ta nietypowa lekcja historii nie tylko przypomniała uczniom ważne momenty z przeszłości naszego kraju, ale dla wielu dostarczyła też nowych wartości. Dzieci podzieliły się historiami swoich przodków i ich losach oraz przedstawiły pamiątki rodzinne zachowane z omawianego okresu.
Projekt rozpoczął się 1 października 2018 roku i kończy się 31 maja 2019 roku. Cieszymy się, że Fundacja PZU już po raz czwarty dotowała działania- Stowarzyszenia Szkoły bez Barier i dzięki Fundacji PZU myślimy, że udało nam się rozbudzić w uczniach ciekawość świata, miłość do własnego kraju, pasję i aktywność życiową a przede wszystkim wykształcić postawę dumy z własnej Ojczyzny i przynależności do narodu polskiego.
Autorki projektu: Aldona Bagińska
Alicja Raciborska