Akcja "Żonkile" w bibliotece
W tym roku z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Żonkile zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Na znak pamięci o wydarzeniach z 19 kwietnia 1943 roku zorganizowaliśmy w naszej bibliotece upamiętniające spotkanie. W pierwszej części mieliśmy okazję wysłuchać wykładu na temat Pomocy udzielanej ludności żydowskiej na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką. Przeprowadziła go pani Magdalena Dzienis-Todorczuk, która na co dzień pracuje w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Następnie obejrzeliśmy "Zdążyć przed Panem Bogiem", klasykę polskiego reportażu oraz jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim. Poruszająca animacja na podstawie książki Hanny Krall została przygotowana dla Muzeum POLIN i udostępniona bezpłatnie na serwisie YouTube: https://bit.ly/Zdazyc_przed_Panem_Bogiem
Tym razem współpracowaliśmy z Klubem Wolontariusza oraz Klubem Senior+. Tego dnia można było spotkać wolontariuszy w naszym mieście, wręczających pamiątkowe żonkile, wykonane przez seniorów. To symbol jedności oraz przesłanie pokoju, czyli tak ważne wartości, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Ponadto są bezpośrednio związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał bukiet żółtych kwiatów od anonimowej osoby. Sam także każdego roku 19 kwietnia zanosił żonkile pod Pomnik Bohaterów Getta. Była to jego własna forma upamiętnienia tego wydarzenia, niezależnie od państwowych obchodów organizowanych przez komunistyczne władze Polski. Z czasem do Edelmana zaczęło się przyłączać coraz więcej osób, a żółte kwiaty stały się symbolem powstania w getcie warszawskim.
#ŁączyNasPamięć
Biblioteka Publiczna w Łapach