Podsumowanie XXIV Łapskiego Tygodnia Teatru

środa, 12 kwiecień 2023

Tegoroczny „XXIV Łapski Tydzień Teatru” zainaugurował Białostocki Teatr Lalek ze spektaklem „Czerwony kapturek”.  To interaktywne przedstawienie wciągnęło młodą widownię do współtworzenia fabuły. Choć dzieci doskonale znały tę kultową bajkę, spektakl potoczył się niespodziewanym torem.

Kolejny dzień teatralnego tygodnia, 29 marca, upłynął w towarzystwie charyzmatycznej grupy teatralnej „Katarynka – bajki stają się rzeczywistością”. Dom Kultury odwiedziły dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych z Łap, Uhowa, Łupianki Starej i Płonki Kościelnej. Podczas spektakli dzieci śpiewały szanty, tańczyły, a nawet protestowały przeciwko zamknięciu Zoo.

W czwartek, 30 marca, swoją przedpremierę miały grypy teatralne z Domu Kultury w Łapach, które pod okiem doświadczanego aktora grającego na co dzień w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, Dawida Malca wystawiły fragment spektaklu „Dziób w dziób”. Kostiumy przygotowane przez Beatę Łupińską i Edytę Łapińską sprawiły, że tytułowa banda gołębi wyglądała jak prawdziwy gang. Premiera spektaklu odbędzie się w czerwcu.

W sobotę na scenie sali widowiskowej obejrzeliśmy dwa spektakle Tykocińskiego Teatru Amatorskiego. Pełne humory i satyrycznie potraktowanej rzeczywistości poruszyły tematykę miłości i relacji międzyludzkich, w których zatarł się balans pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. W życiu podobnie jak w teatrze spektakl „Tango Tykocin” uświadomił widzom, że „Raz jesteśmy aktorami a raz widzami”.

Wyjątkowym elementem tygodnia teatru był młodzieżowy zespół teatralny z Łomży. Teatr ‘Per Pan” ukazał realistyczny obraz okupowanej Warszawy osnuty tekstami poetów międzywojnia, których trudna poezja przy dźwiękach alarmu i dźwiękach ostrzału stała się nie tylko wzruszająca, ale i bardziej zrozumiała.

Spektakl „Jak ty nic nie rozumiesz” w wykonaniu Teatru THE M.A.S.K.”,  został ciepło przyjęty przez publiczność, której śmiech wypełniał wnętrze sali. Spektakl, który powstał według pomysłu Macieja Dzięciołowskiego na bazie scen kabaretowych autorstwa Stefanii Grodzieńskiej oraz piosenek satyryka Jerzego Jurandota, w niezwykle dowcipny sposób odniósł się do życia rodzinnego. Każdy z nas znalazł tam cząstkę siebie jednocześnie nabierając dystansu do ról życiowych, które pełnimy na co dzień jako matki, córki, ojcowie czy narzeczeni.

Niedziela była kryminalną ucztą.  Zwieńczeniem teatralnego tygodnia, był spektakl Teatru Pneumatycznego „Osaczenie”, który przeniósł widzów do brytyjskiego miasteczka. Temat kłamstwa, szantażu, zbrodni i okupu trzymał widzów w napięciu do ostatniego aktu. Komisarz Owens okazał się być doskonałym detektywem, a problematyka zbrodni i jej oceny pozostawiła w widzach dyskusyjną ocenę.

W każdy teatralny wieczór publiczność miała okazję poznać zróżnicowany repertuar i stylistykę gry aktorskiej. Była to okazja do zobaczenia sztuki w różnych, ciekawych interpretacjach, ale także wspaniała promocja naszego miasta, które odwiedziły grypy z Łomży, Augustowa, Tykocina, Białegostoku i Bielska Podlaskiego. Wstęp na przegląd spektakli był wolny. Organizatorem wydarzenia był Dom Kultury w Łapach.

 

Dom Kultury w Łapach