Hodowcy koni Zdzisław i Paweł Ciborowscy docenieni
Ogier Roki został zaprezentowany podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu przez hodowców Zdzisława i Pawła Ciborowskich z Łap-Dębowiny.
Koń został wytypowany jako jedyny z województwa podlaskiego. Był też jedynym przedstawicielem swojego gatunku na wystawie, która odbyła się w dniach 17-19 maja w Poznaniu i cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających.
Ogier na wystawie reprezentował rasę zachowawczą Polski Koń Zimnokrwisty w typie Sokólskim, a jego hodowcy zostali docenieni za popularyzację zwierząt ras rodzimych przez Instytutu Zootechniki w Krakowie oraz Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku.
- Pan Zdzisław Ciborowski działa od wielu lat ( od 1997 roku) w strukturach Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku. Wkłada ogrom pracy w rozwój hodowli koni oraz godnie reprezentuje swoje miasto i gminę poprzez uczestnictwo w wystawach, na których odnosi liczne sukcesy. Z kolei jego syn Paweł zajmuje się głównie hodowlą koni rasy polski koń zimnokrwisty w typie sokólskim – mówi Małgorzata Łojewska z Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku.
Obecnie hodowcy z Łap-Dębowiny są właścicielami całkiem licznego stada. Hodowcy prowadzą również punkt rozpłodowy.
- Posiadamy 9 klaczy-matek, ogiera Roki na punkcie rozpłodowym, ogiera 2-letniego, który będzie prezentowany na wystawie w Szepietowie oraz 7 sztuk młodzieży – wylicza Paweł Ciborowski.
Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu to nie jedyne miejsce, gdzie hodowcy prezentują swoje konie. Co roku uczestniczą m.in. w wystawie organizowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Również w tym roku w weekend (1-2 czerwca) w ramach Młodzieżowego Czempionatu Koni Sokólskich będzie można podziwiać konie Zdzisława i Pawła Ciborowskich z Łap-Debowiny.