98 lat miasta Łapy

piątek, 30 grudzień 2022

W niedzielę (1 stycznia) minie 98 lat odkąd powołano - miasto Łapy.

1 stycznia 1925 roku weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1924 powołujące nową jednostkę administracyjną – miasto Łapy. Na jego mocy dotychczasowa osada Łapy oraz wsie Łapy-Barwiki, Łapy-Leśniki, Łapy-Bociany, Łapy-Wity, Łapy-Goździki i Łapy-Zięciuki wyłączono z granic gminy Poświętne, do której wcześniej należały. Miejscowości te zostały scalone w gminę miejską Łapy, do której po kilku latach włączono także kolonię kolejową Osse.

Z początku działała powołana przez władze ówczesnego województwa białostockiego tymczasowa rada miejska i tymczasowy zarząd miasta. Pierwszym burmistrzem (Kierownikiem Tymczasowego Zarządu Miasta) został Stanisław Hryniewicki.

W kilka miesięcy po otrzymaniu praw miejskich odbyły się pierwsze wybory do rady, które - po unieważnieniu - zostały wkrótce powtórzone. Pierwsze posiedzenie rady pochodzącej z wyboru odbyło się w październiku 1925 r. Natomiast miesiąc później odbyło się kolejne posiedzenie Rady Miejskiej, na której wybrano nowego burmistrza w osobie Kazimierza Świątkowskiego z PPS. Nowy włodarz miasta pochodził z Milanówka, zaś do Łap przybył w 1919 r., gdzie zatrudnił się w charakterze rysownika w dziale mechanicznym w warsztatach kolejowych. Świątkowski pełnił swoją funkcję do 11 czerwca 1926 r., kiedy to został aresztowany pod zarzutem posiadania broszur i bibuły komunistycznej. Jego obowiązki przejął dotychczasowy zastępca – Marcin Gołaszewski, który kierował miastem okrągły rok. W końcu czerwca 1927 r. wybrano nową Radę Miejską Łap, zaś w następnym miesiącu obrano kolejnego burmistrza – Antoniego Perkowskiego, tym razem rodowitego mieszkańca Łap. Po ustąpieniu Perkowskiego w 1934 r., jego następcą został – pochodzący z Brześcia Kujawskiego – Henryk Ciborowski, który sprawował swój urząd już do wybuchu II wojny światowej. 

Na podstawie artykułu z 2014 r. historyka Piotra Sobieszczaka

Z tej okazji przypominamy film "Sto lat temu w Łapach" historyka Piotra Sobieszczaka.

 

Zapraszamy na wystawę "Ziemia Łapska wczoraj i dziś"

Ogłoszony w listopadzie konkurs fotograficzny "Ziemia Łapska wczoraj i dziś" zamienił się w wystawę fotografii prezentowaną w Domu Kultury w Łapach.

Tematem konkursu organizowanego przez Klub Sortowy „MINOTAUR” oraz Dom Kultury w Łapach była prezentacja aktualnej fotografii miejsca przedstawionego na zdjęciu archiwalnym. Archiwalne fotografie Łap i okolic można było znaleźć m.in. na stronie wirtualneLapy.dklapy.pl. Uczestnicy mogli także korzystać z archiwum własnego i innych źródeł.

Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania historią ziemi łapskiej i promowanie walorów Łap i okolic.

Jury w składzie Jerzy Brańczuk, Dariusz Gumowski, Dorota Nysztor przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

nagrody otrzymali:

I nagrodę otrzymuje Anna Kaczyńska za cykl fotografii

II nagrodę otrzymuje Alicja Zgajewska za cykl fotografii

III nagrodę otrzymuje Marta Łapińska i Jakub Dobrzyński za zestaw „W drodze do sanktuarium”

równorzędne wyróżnienia otrzymali:

Wojciech Grzegorz Domagała - za zestaw „Wieża ciśnień”
Izabela Wolpiuk – za zestaw „Most w Uhowie”

Wystawę można oglądać do połowy stycznia w Foyer Domu Kultury w Łapach.

 


Zapraszamy na wystawę "Uchwycona przeszłość"

Archiwalne zdjęcia dawnych Łap i ich mieszkańców pochodzą z wystawy “Uchwycona przeszłość” zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy w ramach projektu “Uchwycona przeszłość” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

To swoisty zapis historii naszego miasta powstały w oparciu o fotografie pochodzące z rodzinnych zbiorów. Udostępnione bibliotece zdjęcia (wraz z opisem) zostały zdigitalizowane, poddane renowacji i wydrukowane w dużym formacie.

Wystawę można będzie oglądać w styczniu 2023 r. w oszklonej wiacie edukacyjnej znajdującej się przed budynkiem biblioteki na Placu NSZZ “Solidarność”.