Niech żyje Polska! Vivat Niepodległa!

poniedziałek, 14 listopad 2022

Za nami obchody Narodowego Święta Niepodległości. Każdy mógł znaleźć w bogatym programie uroczystości sposób, aby spędzić ten wyjątkowy dla Polski i Polaków dzień - 11 listopada tak, jak lubi.

Świętować można było nie tylko w podniosłym nastroju na Placu Niepodległości, wspólnie modląc się w kościele Św. Krzyża czy oglądając premierowy film „Prorok”, ale także na sportowo w „Biegu Niepodległości”. W przededniu święta akademie odbyły się także w szkołach i przedszkolach. Wciąż można też obejrzeć wystawę okolicznościową w Bibliotece Publicznej w Łapach.

Złożono kwiaty na cmentarzu

Jak co roku, przed głównymi uroczystościami, na symbolicznym nagrobku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza na łapskim cmentarzu burmistrz Krzysztof Gołaszewski wraz z sekretarz gminy Joanną Micotą oraz wicestarostą Romanem Czepe, radną Rady Powiatu Marią Busłowską, radnymi Rady Miejskiej Andrzejem Rogowskim i Stanisławem Żochowskim w towarzystwie przedstawicieli Łapskiego Towarzystwa Regionalnego oraz ks. Józefa Łupińskiego i harcerzy 7HDW "Szara Szekla" w Łapach (Hufiec ZHP Białystok) złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Zaśpiewały „Łapskie Nutki”

W patriotyczny nastrój zgromadzonych na Placu Niepodległości gości wprowadził zespół „Łapskie Nutki”, który zaśpiewał kilka pieśni.

Biało-czerwone flagi dla mieszkańców

Zanim uroczystość się rozpoczęła burmistrz Krzysztof Gołaszewski tradycyjnie już rozdał mieszkańcom flagi.  Goście uroczystości zostali również przyozdobieni  kotylionami niepodległościowymi, które wykonali uczestnicy gminnego konkursu na najpiękniejszy kotylion.   Na Placu Niepodległości było więc biało-czerwono i bardzo odświętnie.

Uroczystości na Placu Niepodległości

„Byliśmy kiedyś pod zaborami, pod zaborem rosyjskim. Widzimy, że Rosja dzisiaj znów podnosi swoją bandycką twarz, dlatego pilnujmy tej naszej wolności, tej naszej niepodległości…” – mówił podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Łapach sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz. Pan minister przybył do Łap  m.in. po to, aby uczestniczyć w uroczystym podniesieniu flagi na nowo zainstalowany maszt na Placu Niepodległości.  O przystąpieniu do rządowego projektu „Pod biało-czerwoną” zdecydowali mieszkańcy, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu. Przypomniał o tym, w swoim wystąpieniu burmistrz Krzysztof Gołaszewski, który dziękował wszystkim osobom, instytucjom i szkołom, które nie tylko od święta, ale na co dzień dbają o  wychowanie patriotyczne i pielęgnują lokalną historię. W trakcie uroczystości głos zabrał także radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Krzysztof Kondraciuk, który zachęcał do radosnego świętowania. Z kolei wicestarosta Powiatu  Białostockiego Roman Czepe podzielił się ze zgromadzonymi osobistym wspomnieniem ze spotkania sprzed lat z legionistą Antonim Patlą. Przedstawicielka białostockiego Oddziału IPN Magdalena Dzienis –Todorczuk mówiła o historycznym aspekcie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wątek historycznym w lokalnym ujęciu nieco szerzej i jak zawsze interesująco rozwinęła prezes Łapskiego Towarzystwa Regionalnego Dorota Kondratiuk.

Po części artystycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2022”.

Pod koniec uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze przy Pomniku Niepodległości i pomniku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego.

W uroczystościach miejskich poza osobami wyżej wspomniani wzięli  udział także: sekretarz gminy Joanna Micota, przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Dariusz Wincenciak wraz z radnymi: Krystyną Grabowską, Leszkiem Gulewiczem, Klarą Iwacyk, Adamem Karasiewiczem,  Edytą Łapińską, Andrzejem Rogowskim, Wiesławem Szustakiem i Stanisławem Żochowskim, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Mariusz Gołaszewski wraz z radną powiatową Marią Busłowską, zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Robert Dzierżek, naczelnik Ośrodka Szkoleniowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku bryg. Krzysztof Dawidziuk wraz z z-cą dowódcy jednostki JRG nr 5 PSP w Łapach mł. bryg. Maciejem Forysiem, komendant komisariatu Policji w Łapach podinspektor Tomasz Organek, przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów Stanisława Grzybowska wraz  z radnymi, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Kamil Raciborski wraz z radnymi, przedstawiciele Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku oraz Łapskiego Towarzystwa Regionalnego, a także delegacje szkół, strażacy z OSP z Łap-Dębowiny. Licznie przybyli także mieszkańcy.

Miejskie uroczystości uświetnił udział: pocztów sztandarowych, żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej,  strażaków OSP Łapy-Dębowina oraz harcerzy 7HDW "Szara Szekla" w Łapach (Hufiec ZHP Białystok).

Na telebimie miejskim przez cały dzień wyświetlano prezentację przygotowaną przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach.

Uroczysta msza św. w kościele Św. Krzyża

Wspólnie modlono się w intencji Ojczyzny na mszy św. o godz. 15.00 w kościele Św. Krzyża. Uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. dziekana Krzysztofa Jurczaka odbyła się z udziałem pocztów sztandarowych.

Film „Prorok”

Wieczorem przy wypełnionej sali kinowej w Domu Kultury widzowie obejrzeli film „Prorok” o błogosławionym księdzu kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Podziękowania

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację Narodowego Święta Niepodległości.

Listy okolicznościowe

List okolicznościowy Posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Jurgiela

List okolicznościowy podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusza Piontkowskiego

List okolicznościowy Posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego

List okolicznościowy Starosty Powiatu Białostockiego Jana Bolesława Perkowskiego

Czytaj także:

Znamy laureatów konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2021”

Relacja w TVP 3 Białystok „Obiektyw” z dnia 11.11.2022 r. https://bialystok.tvp.pl/64472106/11112022-godz-1830

#PodBiałoCzerwoną