78. rocznica mordu niemieckiego pod Wólką Waniewską

środa, 10 sierpień 2022

 „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – Józef Piłsudski

78 lat minęło od tragicznych wydarzeń w lesie obok Wólki Waniewskiej, gdzie zostali pomordowani przez hitlerowców mieszkańcy okolicznych wsi. Mijają lata, a pamięć trwa. W niedzielę 7 sierpnia miała miejsce coroczna uroczystość, która rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Bokinach. 

We mszy świętej, celebrowanej przez proboszcza parafii księdza Jana Szczubełka i księdza Wojciecha Bielickiego, uczestniczyli Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, radny Rady Miejskiej w Łapach Karol Brzozowski, sołtysi wsi Bokiny i Wólka Waniewska, przedstawiciele Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Sokołach, delegacja Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej Aneta Łapińska i Agnieszka Stypułkowska, przedstawiciele rodzin pomordowanych, mieszkańcy okolicznych miejscowości, członkowie Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej na czele z Panią Dyrektor Alicją Skłodowską, uczniowie i rodzice.

Z roku na rok jest coraz mniej naocznych świadków zbrodni II wojny światowej. Wojny, która była jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach ludzkości. Po 83 latach od rozpoczęcia tej straszliwej wojny, następuje proces wypierania z pamięci świadomości Polaków, kto był faktycznym sprawcą, kto był odpowiedzialny za tamte zbrodnie, zniszczenia i śmierć. Dlatego, ciąży na nas coś więcej niż pamięć o tamtych wydarzeniach, o bohaterach którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny, ciąży na nas dbałość o prawdę. Ta pamięć o prawdzie II wojny światowej nigdy nie może zaginąć. W duchu tego przesłania najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łupiance Starej przedstawili przejmujący montaż słowno- muzyczny nawiązujący do tamtych wydarzeń.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przy Obelisku w Wólce Waniewskiej. Rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego i minutą ciszy w hołdzie pomordowanym. Następnie, Dyrektor Szkoły powitała przybyłych gości. Głos zabrał Burmistrz Łap, który podkreślał jak ważna jest pamięć o tych wydarzeniach, przekazywana młodemu pokoleniu w kontekście trwającej obecnie wojny na Ukrainie. Zebrani pomodlili się w intencji pomordowanych pod przewodnictwem księdza proboszcza. Na koniec delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Coroczne spotkania na miejscu zbrodni, wspólna modlitwa i obecność dzieci i młodzieży, to dowód na to, że pamięć o tych wydarzeniach nie zaginie.

Cześć i chwała bohaterom, cześć i chwała wieczna pamięć wszystkim Polakom, wszystkim obywatelom Polski z czasów II wojny światowej.

 

Relacja w Polskim Radiu Białystok z dnia 7.08.2022 r.: 78. rocznica zbrodni hitlerowskiej w lesie w Wólce Waniewskiej