Koncert "Lata 20., lata 30. na WYNOS!" - piątek, 15 lipca godz. 19.00 w Domu Kultury w Łapach. Wstęp wolny

poniedziałek, 04 lipiec 2022

Po ubiegłorocznym sukcesie „Operetki na WYNOS!” Stowarzyszenie Operetka Wrocławska serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert z polską piosenką dwudziestolecia międzywojennego.

Uwaga! Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne wydarzenie zostało przeniesione z Placu NSZZ "Solidarność" do Domu Kultury w Łapach.

Wydarzenie odbędzie się 15 lipca 2022 o godz. 19:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Łapach. Wstęp wolny!

W programie "Lata 20., i 30. na WYNOS!" wokaliści przeniosą odbiorców w podróż po kabaretowym świecie polskich przebojów E. Bodo, H. Ordonówny, M. Fogga, S. Przybylskiej, J. Kiepury: "Powróćmy jak za dawnych lat...", "Jesienne róże", "Zimny drań", "Umówiłem się z nią na 9", "Brunetki, blondynki", "Ach, śpij kochanie", "Gramofonomanka", "Na pierwszy znak", „Ta mała" i wiele innych. Piosenka kabaretowa pochodząca z wodewili i często z pierwszych polskich przedwojennych filmów stanowi niezwykle ważny element kultury polskiej.

Wystąpią:

Mariola Augustyn  – sopran
Damian Domalewski – tenor
Tomasz Maleszewski – tenor
Tancerze Teatru Scena Kamienica

Po koncercie dla dzieci uczestniczących w wydarzeniach wręczymy kolorowanki, które zawierać będą ciekawostki, rebusy, zagadki, wykreślanki i krzyżówki, związane z polską piosenką retro. Zaplanowany został także konkurs na najpiękniejsze prace plastyczne.

Projekt pt. „Lata 20., lata 30. Na WYNOS!” został dofinansowany z budżetu Gminy Łapy.


Stowarzyszenie Operetka Wrocławska zostało założone w roku 65-lecia sztuki operetkowej we Wrocławiu (2020). W swoich działaniach skupia się na krzewieniu tego gatunku muzycznego, poprzez organizację oryginalnych i niestandardowych projektów społeczno-kulturalnych: koncertów, spektakli, recitali i widowisk.

Ze względu na obserwowany zanik tej dziedziny sztuki muzycznej, postawiliśmy sobie za cel przypomnienie najważniejszych dzieł operetkowych polskich i zagranicznych kompozytorów w atrakcyjnej wokalnie i instrumentalnej formie wyrazu. Założyciele stowarzyszenia to uznani w środowisku artystycznym działacze, animatorzy kultury i artyści z powodzeniem realizujący wiele projektów artystycznych i edukacyjnych skupiających się na gatunku operetkowym. Dlatego też działalność organizacji czerpie z ich dokonań i doświadczenia na polu krzewienia sztuki wysokiej oraz organizacji wydarzeń na najwyższym poziomie.
Cele regulaminowe Stowarzyszenia Operetka Wrocławska zakładają odbudowę tradycji tego gatunku muzyki na terenie całej Polski.

Tylko w 2021 roku Stowarzyszenie Operetka Wrocławska przygotowało ogólnopolską trasę koncertową, która odbyła się w 56 polskich miejscowościach i 9 województwach. Plasuje to organizację, jako jedną z najaktywniejszych w Polsce. Zrealizowaliśmy 34 zadania publiczne dostarczając sztukę operetkową dla kilkudziesięciu tysięcy odbiorców. W ramach projektów kulturalnych, odbywały się koncerty plenerowe: "Operetka na WYNOS!, "Lata 20., lata 30. na WYNOS!", „Operetka dla Dzieci na WYNOS!”, liczne festiwale operetkowe, wydarzenia specjalne i edukacyjne. Łącznie przygotowaliśmy i wykonaliśmy 92 wydarzenia! Wszystkie odbywają się zawsze nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych odbiorców, a często osób wykluczonych z dostępu do dóbr kultury.

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska jest pomysłodawcą i realizatorem unikalnego w skali kraju projektu pn. „Koncerty na WYNOS!”. Wydarzenie to w dobie pandemii cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i stanowi bezpieczną możliwość oglądania i słuchania koncertów ze swoich okien i balkonów, czy też na dużych przestrzeniach otwartych. Dotychczas wydarzenia w ramach teatru objazdowego odbyły się na podwórkach, rynkach, skwerkach i placach m. in. w: Słupsku, Darłowie, Jarosławcu, Wrocławiu, Brzegu Dolnym, Pile, Opolu, Legionowie, Brześciu Kujawskim, Żorach, Oświęcimiu, Raciborzu, Ciechocinku, Środzie Wielkopolskiej, Wałbrzychu, Żninie, oraz na terenie powiatów kamiennogórskiego, piaseczyńskiego, wrocławskiego, krakowskiego, kępińskiego, żnińskiego, złotowskiego i ostrołęckiego. W ramach intensyfikacji działań odbyły się pilotażowe edycje festiwali muzyki operetkowej w Żninie (dwie edycje), Radlinie, Oświęcimiu, Darłowie oraz na Podlasiu.

Stowarzyszenie Operetka Wrocławska może poszczycić się realizacją dużych projektów społeczno-kulturalnych. W grudniu 2020 z okazji Mikołajek i dzięki dotacji Fundacji LOTTO przygotowaliśmy specjalny spektakl online „Operetka dla Dzieci”, który dedykowany był dzieciom znajdującym się w polskich ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych (domach dziecka) oraz rodzinom zastępczym. W obliczu ogólnonarodowej kwarantanny na początku 2021 roku, dzięki wsparciu Fundacji PZU nagraliśmy, a następnie rozesłaliśmy pocztą 5.000 egzemplarzy płyt CD z największymi przebojami dwudziestolecia międzywojennego. Adresatami byli dolnośląscy seniorzy skupieni wokół organizacji opiekuńczych, uniwersytetów trzeciego wieku, czy też instytucji aktywizujących osoby w starszym wieku.