Biblioterapia, czyli leczenie słowem – warsztaty w Bibliotece Publicznej w Łapach
Książki mogą stać się elementem działań z zakresu profilaktyki, terapii, wychowania, edukacji i socjalizacji odbiorców w każdym wieku. Dzięki czytaniu człowiek uczy się jak radzić sobie w życiu, zdobywa wiedzę o sobie i o swoich emocjach.
14 listopada br. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy zorganizowała warsztaty ph.„ Biblioterapia, czyli leczenie słowem” . W zajęciach wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „POLUB CZYTANIE! – książka łączy pokolenia”.
Warsztaty poprowadziła pedagog, terapeuta i filolog - Iwona Jaźwińska. Zajęcia zrealizowane były na podstawie opowiadania Margaret Wise Brown „Uciekający króliczek”, zabawnej i jednocześnie pełnej ukrytej mądrości rozmowie zwierzątek mówiącej o tym, czym jest i jaka jest rodzicielska miłość. Po uważnym wysłuchaniu bajki o królikach, dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści, oceniły zachowania głównych bohaterów. Następnie uczniowie w grupach wspólnie z zaproszonymi Paniami z UTW oglądali kolorowe ilustracje, po czym przystąpili do pracy twórczej tworząc własne wizje oraz wyobrażenia rzeczy i postaci, w które chcieliby się wcielić będąc na miejscu bohatera opowiadania.
Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenki wzbogacone elementami ćwiczeń ruchowych. Było dużo gwaru, śmiechu, radości i mądrych wypowiedzi małych ludzi.
Warsztaty pokazały uczestnikom jak radzić sobie z emocjami i różnymi uczuciami takimi jak : gniew i miłość oraz jak należy postępować aby wzajemne relacje były pozytywne i dawały poczucie bezpieczeństwa. Przeprowadzone zajęcia miały na celu ukazanie ogromnego znaczenia słowa czytanego oraz leczniczej roli literatury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.