Zenon Perkowski i Henryk Łupiński wśród osób uhonorowanych przez Prezydenta RP
Mieszkańcy gminy Łapy - prezes Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku Zenon Perkowski oraz Henryk Łupiński zostali w piątek (3.06) uhonorowani przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych.
Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe byłym działaczom opozycji demokratycznej w Polsce oraz kobietom, które za swoją patriotyczną postawę i aktywne wspieranie działalności antykomunistycznej swoich bliskich były szykanowane i represjonowane przez władze PRL.
Polska pamięta o zasługach tych, którzy walczyli o wolny kraj, cierpieli prześladowania; to, że nikt dziś za poglądy nie idzie do więzienia, to wielka państwa zasługa – mówił Prezydent podczas uroczystości w Belwederze, podkreślając, że wręcza oznaczenia osobom, które uważa za bohaterów wolności.
– Cena, którą zapłaciły niektóre rodziny, czy pokolenie wtedy młodych ludzi lat 70., 80., tych którzy rzeczywiście chcieli wolnej Polski była w wielu przypadkach niezwykle wysoka – cena zniszczonych rodzin, karier, podeptanych przez komunistów zawodowych szans, często nieskończonych studiów, prześladowań, więzienia, pobicia – powiedział.
– Chcę, abyście wiedzieli, że po 30 latach Polska nadal pamięta o tych zasługach – zaznaczył.
Wśród 24 osób odznaczonych za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej znaleźli się mieszkańcy gminy Łapy:
Zenon Perkowski - aktywny działacz NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych na terenie gminy Sokoły, który został odznaczony KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI.
Natomiast Henryk ŁUPIŃSKI - członek NSZZ „Solidarność w Zakładach Przetwórstwa Owocowo–Warzywnego w Białymstoku, kolportował nielegalną prasę i ulotki został odznaczony KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI.
Pozostali odznaczeni to:
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Krzysztof GOŁBA
Założyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów Śląskiej Akademii Medycznej. Organizator strajków studenckich, internowany.
Serafin MASIANIS
Członek NSZZ „Solidarność” i Klubu Inteligencji Katolickiej w Pile. Po wprowadzeniu stanu wojennego adwokat oskarżonych z powodów politycznych.
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Ewa BARAŃSKA–JAMROZIK
Organizatorka podziemnych wystaw i imprez artystycznych w Krakowie, Autorka druków niezależnych.
Paweł KOZERA
Działacz NZS, podczas strajku radomskiego, uczestnik i szef służb porządkowych podczas akcji solidarnościowej na Politechnice Warszawskiej, współtwórca pisma „Słowo”. Wraz z braćmi Adamem i Tomaszem drukował wydawnictwa niepodległościowe.
Małgorzata PĘKSYK
Działaczka opozycji antykomunistycznej w okresie stanu wojennego i następnie do 1989 r. represjonowana przez SB, dyskryminowana w pracy.
Jacek TOMCZAK
Inicjator i współzałożyciel Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Naftoremoncie w Płocku, aresztowany za działalność związkową.
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Adam KOZERA
Współpracował z Grupami Oporu „Solidarni”, drukował wraz z braćmi Pawłem i Tomaszem wydawnictwa niepodległościowe.
Tomasz KOZERA
Współpracował z Grupami Oporu „Solidarni”, drukował wraz z braćmi Pawłem i Adamem wydawnictwa niepodległościowe.
Jan LIBERA
Członek NSZZ „Solidarność”, kolportował ulotki, malował napisy na murach oraz zawieszał flagę „Solidarności” na kominie ciepłowni w Legionowie.
Beata MAJDZIK
Działaczka opozycji demokratycznej, wraz z mężem, Ryszardem Majdzikiem, drukowała biuletyn „Solidarność Skawina” oraz „Białego Orła”.
LECH MEKS
Pracownik Fabryki Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie stanu wojennego oraz do 1989 r., aresztowany i skazany na 3 lata pozbawienia wolności, wyrok odsiadywał w więzieniu w Hrubieszowie.
za zasługi dla Niepodległej
odznaczeni zostali
MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI
Ewa BARAŃSKA–JAMROZIK
Żona śp. Atilli Jamrozika, współzałożycielka Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Twórczych i Naukowych.
Bronisława BIK
Matka Ewy, zaangażowanej w powołanie niezależnej organizacji Ruch „Wolność i Pokój” oraz Marka Bika, uczestnika m.in. akcji ulotkowych w XIV LO w Krakowie
i organizatora uroczystości upamiętniającej zbrodnię katyńską na Rynku Głównym.
Barbara GORCZYCKA–MUSZYŃSKA
Matka Wojciecha Muszyńskiego, należącego do konspiracji szkolnej: Frakcji Młodzieży Republikańskiej, przekształconej w Polską Organizację Młodzieżową.
Matylda JURKOWSKA
Matka Zdzisława Jurkowskiego m.in. członka Komitetu Założycielskiego NZS na Wydziale Matematyczno–Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Niezależnej Oficyny Studentów „Czekając”.
Jadwiga KIEPURA
Matka Jarosława Kiepury, aktywnego działacza w nielegalnej organizacji Polska Partia Niepodległościowa.
Janina KOSAKOWSKA
Matka Leszka Kosakowskiego, związanego z Polską Partią Niepodległościową, współpracującego z opozycją węgierską i współuczestniczącego w zakładaniu Solidarności Polsko–Węgierskiej.
Lidia PODWORSKA
Matka Jarosława Podworskiego, uczestnika akcji ulotkowych, kolportażu i druku materiałów m.in. „Solidarności” i KPN w Gliwicach, aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Gliwicach.
Nelli ROKITA–ARNOLD
Małżonka Jana Rokity, działacza opozycji demokratycznej. Była współpracownikiem nielegalnego NZS w Uniwersytecie Jagiellońskim i organizacji „Wolność i Pokój”.
Janina SIEDLICH–WOJCIECHOWSKA
Matka Macieja Wojciechowskiego działacza Niezależnej Federacji Młodzieży Szkolnej i niezależnych struktur ZHP w Krapkowicach.
Teresa SKUBISZEWSKA
Matka Konrada Falęckiego, działacza Grup Oporu Solidarni, Grupy Witka/Waldka, pseudonim „Koń”, biorącego udział w rozrzucaniu ulotek, stawianiu urządzeń nagłaśniających w centrum Warszawy.
Ewa WASILEWSKA
Matka Witolda Wasilewskiego, założyciela i leadera niepodległościowej organizacji „Wolna Polska”, stawiającej sobie za cel obalenie systemu komunistycznego.
Źródło: https://www.prezydent.pl/
Zdjęcia: Przemysław Keler/KPRP