AK i Godzina W

poniedziałek, 30 maj 2022

Rok 2022 to 80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK przeprowadziła wiele walk partyzanckich, akcji sabotażowych i dywersyjnych, działań wywiadowczych, ochrony ludności cywilnej przed wysiedleniem. Jednym z większych przedsięwzięć było Powstanie Warszawskie. Było to ważne wydarzenie nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale też dla wszystkich Polaków. Było nadzieją na odzyskanie niepodległości oraz suwerenności państwa, a po wojnie zjednoczyło naród. Polacy pokazali światu, że mimo braku broni, słabego wyszkolenia młodych żołnierzy, mogli walczyć z przeważającymi siłami wroga ponad 2 miesiące. Wzbudziło to wielki podziw Europy. Niestety powstanie zostało okupione tysiącami poległych, zruinowaniem stolicy, stratą bezcennych zbiorów muzealnych i naukowych.

Wiele osób słyszało o Armii Krajowej i Powstaniu Warszawskim, ale nie wszyscy potrafią powiązać żołnierzy AK z powstańcami.

Wiedza o Powstaniu Warszawskim propagowana jest głównie wśród młodzieży warszawskiej. W szkołach poza stolicą, informacje zazwyczaj pochodzą z podręcznika i poświęca się temu tematowi zaledwie kilkanaście minut. Dzięki realizacji projektu „AK i Godzina W” dofinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej również młodzi mieszkańcy Łap będą mieli okazję poznać losy żołnierzy AK - powstańców. Dzieci odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego, poznają miejsca, w których toczyły się walki, złożą kwiaty pod Pomnikiem Gloria Victis na Warszawskich Powązkach, zostaną zapoznani z historią cmentarza przez przewodnika. Podsumowaniem zdobytej wiedzy będą warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy projektu przygotują plakaty powstańcze lub prace przedstawiające poznane miejs