I urodziny Centrum Usług Społecznych

środa, 25 maj 2022

Już w najbliższą niedzielę (31 lipca) Burmistrz Łap i Dyrektor CUS w Łapach zapraszają na wydarzenie z okazji Pierwszych Urodzin Centrum Usług Społecznych w Łapach, które odbędzie się od godz. 14.00 na Placu Solidarności w Łapach.

W programie uroczystości przewidziano:

 • MOBILNĄ PRZYCHODNIĘ, w której mieszkańcy Gminy Łapy będą mogli skorzystać z badań: spirometrycznych (w kierunku ASTMY i POCHP choroby obturacyjnej płuc, pomiar objętości, pojemności płuc oraz przepływu powietrza w płucach i oskrzelach), kardiologicznych (w kierunku wykrywania nieprawidłowości budowy i pracy serca), dermatologicznych (w kierunku wykrywania czerniaka czyli raka skóry), trychologicznych (w kierunku jakości włosów i stanu skóry głowy). Badania przeprowadzone będą przez wykwalifikowany personel, a sprzęt zainstalowany w mobilnej pracowni jest nowym sprzętem, co gwarantuje dokładne pomiary i prawdziwy wynik badania.
 • Stanowisko Centrum Usług Społecznych w Łapach, gdzie będzie można otrzymać informację nt. wszystkich usług społecznych i świadczeń realizowanych w CUS w Łapach,
 • Prezentację wozu strażackiego i pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowany przez strażaków z JRG PSP w Łapach,
 • Stanowisko Komisariatu Policji w Łapach i prezentację radiowozu,
 • Stanowisko Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku, w ramach którego osoby zainteresowane służbą w Wojsku Polskim będą miały możliwość zapoznania się z procesem rekrutacji, warunkami pełnienia służby wojskowej oraz złożyć wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.
 • Stanowisko Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie mieszkańcy będą mogli skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego oraz aktualnych ofert pracy,
 • Stanowisko Letniej czytelni pod chmurką oraz loterię z nagrodami, przygotowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Łapy,
 • „Kącik kreatywności” dla najmłodszych uczestników uroczystości przygotowały przez Klub Integracji Społecznej „Sukces w działaniu” i Świetlicę Socjoterapeutyczną „Świat w kolorach”, a w min takie atrakcje jak: tworzenie prac plastycznych zwierzątka i postacie 3D, malowanie farbami po sterczu oraz domek do malowania, kolorowanki, malowanie twarzy, przygotowywanie własnych gniotkow z balonu i mąki, szachy, boisko dmuchane, przeciąganie liny, zabawa w zgadywanki, piniata z cukierkami, inne.
 • Stanowisko z pysznymi słodkościami przygotowane przez Klub Wolontariusza, Dzienny Dom i Klub SENIOR+,
 • Wystawa królików,
 • Warsztat dla rodziców pt. „Pozytywna Dyscyplina” w budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy od godz. 16.00. „Pozytywna dyscyplina” jest to nurt wychowawczy, w którym nie ma ani kar ani nagród. Opiera się na postrzeganiu dziecka jako równoprawnego podmiotu w relacji dziecko - dorosły. Jako jedna z nielicznych koncepcji wyraźnie pokazuje, że dziecko potrzebuje troskliwego rodzica i jednocześnie stanowczego. Uzyskanie tego balansu, bez skakania w nadmierną uprzejmość czy stanowczość jest trudnym zadaniem rodzicielskim i wymaga pewnej wiedzy oraz praktyki. Pozytywna dyscyplina wzmacnia więź, uczy asertywności, wzmacnia autorytet, rozwija kompetencje, daje narzędzia, jest wszechstronna. Dlatego zapraszamy wszystkich rodziców, którzy potrzebują i szukają wsparcia w nabyciu umiejętności wychowawczych. Udział w warsztacie jest bezpłatny. Dla rodziców z małymi dziećmi zapewniamy opiekę nad nimi w sali obok.
 • Dmuchany plac zabaw, zjeżdżalnie.

A na scenie zobaczymy:

 • Występ grupy teatralnej seniorów w sztuce pt. „CUS to nie ZUS”,
 • Występ dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Świat w kolorach”,
 • Występy solistów z Domu Kultury,
 • Pierwsza Pomoc Przedmedyczna,
 • Występ grupy MPower Cheers,
 • Pokaz tańca „Zumba”,
 • Występy Zespołów „Łapskie Nutki”, ”Płonkowianie”, „Kolei na Łapianki”, „Nocny Kwartet”, „Mega Band”,
 • Występ grupy „Fire Time” – pokaz tańca z ogniami

Uroczystość Pierwszych Urodzin Centrum Usług Społecznych w Łapach została objęta Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Pana dr. Artura Kosickiego.

Patronat medialny nad imprezą objęli telewizja TVP3 Białystok i lokalna Gazeta Łapska.

Współorganizatorami uroczystości są:

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, Komisariat Policji w Łapach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy, Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach, Dom Kultury w Łapach, Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Daniłowie Dużym, Piekarnia Wojciech Grodzki, BENMAR Markety Budowlane, KRUPIAK Robert i Paweł Wojno, MIKABO Usługi Budowlane, Spółdzielnia Mleczarska w Łapach, PSS SPOŁEM Łapy, KM Budownictwo.

Przypominamy, iż Centrum Usług Społecznych w Łapach zostało utworzone z dniem 1 sierpnia 2021r. poprzez przekształcenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łapach na podstawie prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej - ustawy z dnia 19 lipca 2019r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.

Wydarzenie: I Urodziny Centrum Usług Społecznych w Łapach współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.