„Biblioteka – świat w jednym miejscu” - Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Łapach
W dniach 8-15 maja świętowaliśmy XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Akcja organizowana jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i ma na celu pokazanie roli bibliotek w życiu społecznym, edukacji i kulturze. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy przygotowała szereg atrakcji i ciekawych wydarzeń zachęcających do wspólnego świętowania i spędzenia tego czasu właśnie z nami.
9 maja – ŚWIAT PODRÓŻY
Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy od spotkania z dziennikarką Joanną Grzymkowską-Podolak i operatorem obrazu Jarosławem Podolakiem pt. „Zakochani w świecie. Indie”. Nasi Goście odwiedzili wiele miejsc, ale to właśnie do Indii wracali wielokrotnie. Opowieściom o poznanych tam ludziach, kulturze, religii i życiu codziennym towarzyszył pokaz wspaniałych fotografii. Podróżnicy zabrali nas w filmową podróż po jednym z najbardziej intrygujących stanów Indii, Radżastanie. Pokazali również filmowe impresje z Waranasi, Amritsaru i innych zakątków tego ogromnego kraju.
10 maja – ŚWIAT BAJEK
Tego dnia w bibliotece odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu „Czy Wy wiecie …krasnoludki są na świecie”, który adresowany był do dzieci w wieku 7-9 i 10-12 lat z powiatu białostockiego. Jego przedmiotem było samodzielne wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać krasnoludka w oparciu o książki Marii Konopnickiej. Organizatorem konkursu była Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (Biblioteka Publiczna Powiatu Białostockiego) przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Białymstoku i Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego oraz nasza biblioteka. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały zakwalifikowane do etapu finałowego i przekazane do Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego. Poza tym wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy. Wydarzenie uświetniła część artystyczna ph. „Skrzaty Marii Konopnickiej” w wykonaniu uczniów kl. III A ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łapach pod kierunkiem Pani Karoliny Dziemianowicz.
11 maja – ŚWIAT POEZJI I ŚWIAT SZTUKI KULINARNEJ
Do świata poezji zaprosiliśmy uczniów klasy II a z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Łapach. Spotkanie ph. „(…) co to takiego poezja. (…) A ja nie wiem i nie wiem (…)” poprowadziła zaprzyjaźniona z naszą biblioteką Pani Iwona Jaźwińska, polonistka, pedagog, logopeda i terapeutka. Podczas zajęć poznaliśmy szerokie znaczenie terminu „poezja” na przykładzie utworów z różnych epok, z pojedynczych wersów i według własnych pomysłów układaliśmy wiersz Czesława Miłosza oraz przeprowadziliśmy analizę treści współczesnych utworów poetyckich, w tym jednego autorstwa obecnej na spotkaniu młodej poetki Gabrieli Grygoruk. Na zakończenie spotkania zaprezentowała ona zebranym własne wiersze, recytując je przy subtelnym gitarowym akompaniamencie Dawida Moczulskiego.
Drugim wydarzeniem, które odbyło się w bibliotece tego samego dnia, były warsztaty kulinarne z cyklu "Przepisy z kart powieści". Seniorzy przygotowali potrawy pochodzące z utworów literackich. Mieliśmy okazję spróbować barszczu ukraińskiego w wykonaniu obywatelki Ukrainy, która obecnie przebywa w Łapach. Poza tym na stole pojawiły się kotlety schabowe z majerankiem, o których pisała Maria Dąbrowska w opowiadaniu „Na wsi wesele”, nadziewane pieczarki wspomniane przez Antoniego Słonimskiego w słynnym poemacie „Popiół i wiatr” oraz placek drożdżowy z kruszonką zainspirowany zwyczajami wielkanocnymi opisanymi w „Chłopach” Władysława Reymonta.
Realizacja zajęć była możliwa dzięki wsparciu Akademii Lidera Lokalnego realizowana w ramach projektu pt. „Centrum Usług Społecznych w Łapach” współfinansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, działanie Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.
12 maja – ŚWIAT KRYMINAŁÓW
W bibliotece gościliśmy uczniów klasy I b wraz z panią Iwoną Łapińską z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego w Łapach. Po krótkiej prezentacji dotyczącej Artura Conan Doyle’a (twórcy serii o Sherlocku Holmesie) młodzież wzięła udział w grze terenowej pt. „Bądź jak Sherlock!” polegającej na rozwiązaniu pięciu zagadek związanych z tematyką kryminalną. Grupa, która uzyskała najlepszy czas, otrzymała od nas nagrody specjalne.
13 maja – ŚWIAT QUIZÓW I REBUSÓW
Oddział dla Dzieci zaprosił uczniów klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach do gry literackiej ph. „Krasnoludki są na świeci”. Zadaniem uczestników było rozwiązanie pięciu zadań związanych z biografią i twórczością Marii Konopnickiej - patronki roku 2022. Grę poprzedził pokaz multimedialny przedstawiający postać pisarki. Ponadto dzieci obejrzały wystawę upamiętniającą 180. rocznicę jej urodzin oraz zapoznały się zasadami korzystania z Oddziału dla Dzieci.
Filia Biblioteczna w Uhowie
Najciekawszym wydarzeniem XIX Tygodnia Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Uhowie było spotkanie z autostopowiczem Kowalem Podróżnikiem, które odbyło się 9 maja. Nasz gość odwiedził 30 krajów w Europie, Ameryce Północnej i Azji. O swoich podróżach opowiedział uczniom klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Hugona Kołłątaja w Uhowie, którzy uczestniczyli w spotkaniu wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Koszczuk-Petrych.
Ponadto w Uhowie zorganizowane zostały zajęcia "Kreatywne wtorki" dla dzieci na temat podróży oraz warsztaty epistolograficzne dla uczniów klasy II z miejscowej szkoły. Odbyło się także spotkanie z dziećmi z oddziałów przedszkolnych pt. "Z wizytą w Japonii, czyli teatrzyk Kamishibai".
Filia Biblioteczna w Płonce Kościelnej
10 maja w Filii Bibliotecznej w Płonce Kościelnej został przeprowadzony konkurs recytatorski ph. "Pojedziemy w cudny kraj..." poświęcony Marii Konopnickiej. Wzięli w nim udział uczniowie klas I - III ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej. Zwycięzcy i pozostali uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy.
Filia Biblioteczna w Daniłowie Dużym
W ramach Tygodnia Bibliotek w Filii Bibliotecznej w Daniłowie Dużym przygotowana została relacja online „Kartka z życia bibliotekarza”, a dla grupy przedszkolaków - teatrzyk Kamishibai pt. „Czytanie jest słodkie”.
Tydzień Bibliotek miał na celu podkreślenie roli bibliotek i czytania oraz zainteresowanie książką większego grona odbiorców. Hasło tegorocznej edycji „Cały świat w jednym miejscu” oznacza, że to właśnie w bibliotece cała wiedza o świecie jest na wyciągnięcie ręki. Biblioteka jest jednocześnie ośrodkiem zapewniającym swobodny dostęp do wiedzy i miejscem spotkań kulturalnych, edukacyjnych, a także przestrzenią zabawy i rozrywki. Pamiętajmy o tym przez cały rok!
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy