"Z Mazurkiem Dąbrowskiego przez dzieje"

piątek, 04 marzec 2022

„NARÓD, KTÓRY NIE SZANUJE SWEJ PRZESZŁOŚCI NIE ZASŁUGUJE NA SZACUNEK TERAŹNIEJSZOŚCI I NIE MA PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI”. Józef Piłsudski

Mając w pamięci te piękne słowa oraz to, że w 2022 roku obchodzimy 200. rocznicę śmierci Józefa Rufina Wybickiego, Zarząd Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku razem z Biblioteką Publiczną w Łapach zorganizowali w dniu 3 marca spotkanie studentów. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku Józefa Wybickiego i oddając hołd jego dokonaniom ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech’’, która później została ogłoszona polskim Hymnem Narodowym. Z myślą przewodnią „Z Mazurkiem Dąbrowskiego przez dzieje’’ (temat spotkania) poprowadziła nas w przepiękny sposób Pani Dorota Kondratiuk – Dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach, historyk, Prezes Łapskiego Towarzystwa Regionalnego im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego.


Hymn polski od wieków łączy Polaków na całym świecie, a jego słowa nawiązujące do ważnych wydarzeń z dziejów narodu polskiego towarzyszyły drodze ku niepodległości. „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” już w XIX wieku została przyjęta z entuzjazmem - śpiewały ją Legiony Dąbrowskiego i szybko stała się znana ludziom we wszystkich zaborach. Trafiła do serc Polaków zarówno dzięki potędze słów, wyrażających patriotyzm i nadzieję, jak i za sprawą melodii wpadającej w ucho, nietypowej dla pieśni wojskowej, bo opartej na motywach ludowego mazura. Jej autor jest nieznany. W niedługim czasie „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech’’ została przetłumaczona aż na 17 języków, w tym m.in. na niemiecki, angielski, francuski, węgierski, macedoński, serbski, rosyjski, żmudzki oraz rosyjski. Pani Dorota Kondratiuk w swojej wypowiedzi odniosła się również do słów każdej zwrotki, umieszczając je w rysie historycznym.


Do dnia dzisiejszego utrzymały się tradycje, według których śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego następuje w szczególnych dla kraju momentach, przy okazji ważnych wydarzeń, świąt, rocznic, czy też wydarzeń sportowych. Dzięki temu Polacy wierzyli w odzyskanie niepodległości lub nabierali sił do dalszej walki, a obecnie czują się jedną wspólnotą.
Nie zabrakło również niskiego pokłonu dla bohaterstwa Ukraińców i Ukrainek, brutalnie zaatakowanych przez moskiewski reżim. Choć brakuje słów na takie barbarzyństwo, wyrażamy z nimi naszą solidarność, wspieramy ich i dodajemy im otuchy. Atak na wolną Ukrainę jest dla nas atakiem na Europę.

Podczas spotkania wysłuchaliśmy wierszy, a także pięknej pieśni „Imiona wolności".


W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Łap Pan Krzysztof Gołaszewski, Pani Dyrektor i pracownicy biblioteki. Zakończyło się ono zwiedzeniem ciekawej wystawy o Józefie Wybickim i Mazurku Dąbrowskiego, którą zorganizowali pracownicy biblioteki, a po której z pięknym komentarzem oprowadziła nas Pani Elżbieta Roszkowska.
Zarząd UTW dziękuje pracownikom biblioteki oraz studentom UTW za liczne przybycie.

                                                                                          Wanda Modzelewska
                                                                                          Wiceprezes Zarządu UTW w Łapach