Pierwszy konkurs wiedzy historycznej w Łapach. Wyjątkowe urodziny ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego.
W 131. rocznicę urodzin ppłk. Stanisława Nilskiego – Łapińskiego odbył się w Łapach pierwszy konkurs poświęcony jego osobie. Do rywalizacji o nagrodę główną – wyjazd w miejsce spoczynku bohaterskiego podpułkownika, stanęli uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Łapy:
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Łapach
Jan Michalski
Rafał Kalinowski
Gabriela Murawska
Aleksandra Piekutowska
Aleksandra Wróblewska
Uczestników przygotowali Beata Drozdowska i Grzegorz Hryncewicz
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach
Dominika Jamiołkowska
Jakub Idźkowski
Olaf Jankowski
Wiktoria Kutyna
Aleksandra Perkowska
Uczestników przygotowała Maria Łapińska
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łapach
Bogumił Gąsowski
Martyna Kamińska
Marcin Wyszyński
Stanisław Śliwowski
Zuzanna Thomas
Uczestników przygotowała dr Beata Drozdowska
Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej
Anna Łupińska
Joanna Roszkowska
Julia Drozdowska
Zuzanna Kośnik
Mateusz Rodowicz
Uczestników przygotowała Aneta Łapińska
Szkoła Podstawowa w Łupiance Starej
Izabela Żur
Julia Narewska
Małgorzata Śliwonik
Wiktoria Markowska
Magdalena Piszczatowska
Uczestników przygotował Grzegorz Hryncewicz
Szkoła Podstawowa im. Hugona Kołłątaja w Uhowie
Malwina Olszewska
Natalia Raciborska
Julia Goździk
Malwina Truskolaska
Zuzanna Zaremba
Uczestników przygotowała Grażyna Gumkowska
Wydarzenie miało miejsce w Domu Kultury w Łapach. Nad merytoryczną oprawą czuwało Łapskie Towarzystwo Regionalne. Muzeum Wojska w Białymstoku udostępniło zdjęcia archiwalne żołnierskich mundurów z okresu I wojny światowej.
Przed rozpoczęciem konkursu uczestnicy i zaproszeni goście, wśród których byli między innymi Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Sławomir Maciejewski, przedstawiciele Gminnej Rady Seniorów, rodzice i dziadkowie uczestników oraz mieszkańcy mogli obejrzeć krótką prezentację przybliżającą postać ppłk. Stanisława Nilskiego – Łapińskiego.
Pytania były pilnie strzeżone i stanowiły tajemnicę do momentu rozpoczęcia konkursu. Zakres wiedzy dotyczył życia i działalności niepodległościowej Stanisława Nilskiego – Łapińskiego oraz realiów okresu I wojny światowej. Konkurs prowadził Pan Marcin Tomkiel, rodowity Łapianin, znany dziennikarz i autor biografii Nilskiego.
W Jury konkursu zasiedli przedstawiciele samorządu oraz organizacji historycznych i wojskowych: Burmistrz Łap – Krzysztof Gołaszewski, Joanna Micota – Sekretarz Gminy, Dorota Kondratiuk – Prezes Łapskiego Towarzystwa Regionalnego im. ppłk. Stanisława Nilskiego – Łapińskiego, plut. Marcin Pieńkowski – Białostocki 18 Pułk Rozpoznawczy oraz Marcin Tomkiel.
Rywalizacja była bardzo wyrównana. Uczniowie dysponowali szeroką i szczegółową wiedzą o życiu i walce Nilskiego – Łapińskiego. O przejściu do tury finałowej decydowały niewielkie różnice punktowe.
W drugiej turze zmierzyły się trzy drużyny:
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach
Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej
Szkoła Podstawowa w Łupiance Starej
W finale spotkały się łapska Dwójka i szkoła w Łupiance Starej. Po dogrywce pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach. Ogromna wiedza i przygotowanie do konkursu ujęły Jury, które zdecydowało, że do Lwowa pojadą obie szkoły. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono okolicznościowe dyplomy i nagrody. Jeszcze w trakcie konkursu uczniowie zdmuchnęli symboliczną świeczkę na torcie urodzinowym Stanisława Nilskiego – Łapińskiego, zaś już po rozdaniu nagród wszyscy przeszli pod symboliczny pomnik, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Organizatorami wydarzenia były Gmina Łapy oraz Dom Kultury w Łapach. Patronat nad konkursem objęli: Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego, Podlaski Kurator Oświaty, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, Łapskie Towarzystwo Regionalne im. ppłk Stanisława Nilskiego – Łapińskiego oraz Muzeum Wojska w Białymstoku.
Wśród instytucji, które ufundowały nagrody byli: Marszałek Województwa Podlaskiego, Urząd Miejski w Łapach, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoją pracą i wielkim zaangażowaniem przyczynili się do realizacji pierwszego w Łapach konkursu wiedzy historycznej.
Wielkie brawa dla uczniów, ich opiekunów i dyrekcji.
Dziękujemy KGW „Łapianka na obcasach” – Klub Kobiet za przygotowanie słodkiego stołu.