97 lat miasta Łapy

piątek, 31 grudzień 2021

1 stycznia 1925 roku weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1924 powołujące nową jednostkę administracyjną – miasto Łapy. W sobotę (1 stycznia) mija 97 lat...

Na jego mocy dotychczasowa osada Łapy oraz wsie Łapy-Barwiki, Łapy-Leśniki, Łapy-Bociany, Łapy-Wity, Łapy-Goździki i Łapy-Zięciuki wyłączono z granic gminy Poświętne, do której wcześniej należały. Miejscowości te zostały scalone w gminę miejską Łapy, do której po kilku latach włączono także kolonię kolejową Osse.

Z początku działała powołana przez władze ówczesnego województwa białostockiego tymczasowa rada miejska i tymczasowy zarząd miasta. Pierwszym burmistrzem (Kierownikiem Tymczasowego Zarządu Miasta) został Stanisław Hryniewicki.

W kilka miesięcy po otrzymaniu praw miejskich odbyły się pierwsze wybory do rady, które - po unieważnieniu - zostały wkrótce powtórzone. Pierwsze posiedzenie rady pochodzącej z wyboru odbyło się w październiku 1925 r. Natomiast miesiąc później odbyło się kolejne posiedzenie Rady Miejskiej, na której wybrano nowego burmistrza w osobie Kazimierza Świątkowskiego z PPS. Nowy włodarz miasta pochodził z Milanówka, zaś do Łap przybył w 1919 r., gdzie zatrudnił się w charakterze rysownika w dziale mechanicznym w warsztatach kolejowych. Świątkowski pełnił swoją funkcję do 11 czerwca 1926 r., kiedy to został aresztowany pod zarzutem posiadania broszur i bibuły komunistycznej. Jego obowiązki przejął dotychczasowy zastępca – Marcin Gołaszewski, który kierował miastem okrągły rok. W końcu czerwca 1927 r. wybrano nową Radę Miejską Łap, zaś w następnym miesiącu obrano kolejnego burmistrza – Antoniego Perkowskiego, tym razem rodowitego mieszkańca Łap. Po ustąpieniu Perkowskiego w 1934 r., jego następcą został – pochodzący z Brześcia Kujawskiego – Henryk Ciborowski, który sprawował swój urząd już do wybuchu II wojny światowej. 

Na podstawie artykułu z 2014 r. historyka Piotra Sobieszczaka