Mamy dwie, ogólnodostępne stacje ładownia pojazdów elektrycznych

czwartek, 23 grudzień 2021

Obok basenów letnich w Płonce Kościelnej oraz przy Inkubatorze Przedsiębiorczości w Łapach – to w tych dwóch lokalizacjach można bezpłatnie naładować samochód.

 W gminie Łapy działają dwie, średnio szybkie stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Za tę usługę nie są od kierowcy pobierane opłaty.

Przy wyborze lokalizacji brano pod uwagę dostępność punktów oraz to, czy działka jest własnością Gminy.

- Nowe stacje ładowania pojazdów są już od kilku miesięcy dostępne i użytkownicy pojazdów elektrycznych mogą z nich za darmo korzystać. Samochodów elektrycznych przybywa, dlatego jestem przekonany, że to dobry krok w przyszłość – mówi burmistrz Krzysztof Gołaszewski.

Wykonawcą inwestycji była wyłoniona w drodze przetargu firma Rzońca Sp. z o.o. z Łomży.

Montaż stacji ładowania pojazdów odbył się w ramach projektu Projekt pn. „Redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez montaż odnawialnych źródeł energii na obiektach użyteczności publicznej w Gminie Łapy” został przez Gminę Łapy zgłoszony na konkurs w ramach działania 5.1 (Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii).

Oprócz stacji ładowania pojazdów kilkanaście budynków użyteczności publicznej wyposażono w ogniwa fotowoltaiczne. Są to: Świetlica Wiejska w Łupiance Starej, Wiejski Dom Kultury w Uhowie, Wiejski Dom Kultury Łapy-Szołajdy w Łapach-Dębowinie, budynek na potrzeby OSP w Łapach-Dębowinie, budynek na potrzeby OSP ,  baseny w Płonce Kościelnej, Szkoła Podstawowa  nr 1 w Łapach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Łapach,  Szkoła Podstawowa nr 3 w Łapach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łapach (dawne Gimnazjum w Łapach), Przedszkole nr 1 w Łapach, Przedszkole nr 2 w Łapach, Urząd Miejski w Łapach oraz Inkubator Przedsiębiorczości w Łapach. Natomiast w świetlicy Wiejskiej w Łupiance Starej, w budynkach OSP w Płonce Kościelnej i w Łapach-Dębowinie zostały zainstalowane pompy ciepła.

Na ten cel Gmina Łapy pozyskała dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.  Koszty całego projektu  wyniosły 2,5 mln zł, a dofinansowanie: 1 mln 846 tys. zł.

logotypy EFRR kolor 07 08 2018