Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami ustanowiony w 1992 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Szczególnie w tym dniu warto przypominać, że osoby z niepełnosprawnościami mają pełne prawo do aktywnego uczestnictwo we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami. To też dobry moment, aby z większą empatią spojrzeć na problematykę niepełnosprawności.
Z tej okazji wszystkim osobom z niepełnosprawnościami składamy życzenia pomyślności w pokonywaniu trudności, siły i konsekwencji w dążeniu do poprawy jakości życia.
Ciepłe pozdrowienia kierujemy także do rodzin, przyjaciół, opiekunów oraz wszystkich osób, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami.
Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Łapach
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy udali się z wizytą do swoich przyjaciół z Dziennego Domu "Senior+" oraz Klubu "Senior+" w Łapach. Zaprezentowali przedstawienie, do którego długo przygotowywali się podczas warsztatów teatralnych prowadzonych w ramach Centrum Aktywności Społecznej i Centrum Usług Społecznych w Łapach. „Aktorzy” byli bardzo stremowani, ale dzięki wsparciu i wcześniejszemu występowi seniorów nabrali odwagi i pewności siebie. Sam występ okazał się być już czystą przyjemnością. Przedstawienie zostało nagrodzone brawami i drobnymi upominkami. Podczas rozmowy przy słodkim poczęstunku czas szybko minął.
W Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami chcemy przypomnieć z jakich form wsparcia mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny w Gminie Łapy:
- Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
- Na ternie Gminy działała Środowiskowy Dom Samopomocy dla ponad 40 osób. Do zadań ŚDS-u należy budowanie sieci oparcia społecznego, przygotowanie do życia w społeczeństwie i funkcjonowania w środowisku: osób przewlekle psychicznie chorych, z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Dom funkcjonuje przez 8 godzin w ciągu dnia (od poniedziałku do piątku), gdzie przez co najmniej 6 godzin prowadzona jest rewalidacja, rehabilitacja oraz inne zajęcia terapeutyczne.
- W 2020r. wprowadzono nową usługę społeczną – Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. Dzięki pomocy asystenta osoby z niepełnosprawnościami mogą podejmować aktywność społeczną. Asystent pomoże osobie z niepełnosprawnościami w wykonywaniu codziennych czynności tj. pójście do sklepu, kina, na koncert, do urzędu, rodziny i znajomych. Adresatami programu są osoby z niepełnoprawnościami posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych.
- W 2020r. Gmina Łapy pozyskała dofinansowanie na budowę „Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Daniłowie Dużym”. Z usług Centrum opiekuńczo-mieszkalnego będą korzystały dorosłe osoby z niepełnosprawnościami ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, gdzie będą miały zapewnione usługi zamieszkiwania w ramach pobytu dziennego lub całodobowego. Wsparciem zostanie objętych 18 osób z niepełnosprawnościami, w tym 6 korzystających z usług zamieszkiwania dziennego i 12 korzystających z usług wsparcia całodobowego. W Centrum oferowane będzie różnorodne wsparcie, w tym w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej, kompetencji poznawczych oraz społecznych.
- W okresie pandemii COVID-19 prowadzona jest akcja pt. „Wspieraj Seniora” polegająca na zapewnieniu wsparcia Seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu i nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby. Program zakłada pomoc w dostarczeniu niezbędnych produktów do domu seniora, by ograniczyć konieczność wychodzenia osób starszych na zewnątrz podczas pandemii, ze względu na ich bezpieczeństwo.
- W strukturach CUS działa Dzienny Dom „SENIOR+”, w którym ponad połowa uczestników to osoby z niepełnosprawnościami. Dom zapewnienie wsparcia seniorom (osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+) przez umożliwienie korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji, w tym oferty prozdrowotnej, obejmującej także usługi w zakresie aktywności ruchowej, a także oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej, w zależności od potrzeb stwierdzonych w środowisku lokalnym. W ramach Programu SENIOR+ udostępniana jest seniorom infrastruktura pozwalająca na aktywne spędzanie wolnego czasu, a także zaktywizowanie i zaangażowanie seniorów w działania samopomocowe i na rzecz środowiska lokalnego.
- W 2021r. uruchomiono Klub „SENIOR+” dla 20 osób. Działalność Klubu „Senior+” polega na motywowaniu seniorów do działań na rzecz samopomocy i działań wolontarystycznych na rzecz innych.
- Gmina Łapy w 2020 r. przystąpiła do Programu „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych”. Usługa indywidualnego transportu osoby z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności obejmuje pomoc w wydostaniu się z mieszkania lub innego miejsca, przejazd i pomoc w dotarciu do miejsca docelowego. Transport odbywa się nowym, specjalistycznym 9 – osobowym pojazdem marki MAN/V-Van, rok produkcji 2021. Pojazd przystosowany jest do przewozu osób z niepełnosprawnościami, w tym co najmniej jednej osoby na wózku inwalidzkim, wyposażony w dodatkowe atestowane pasy bezpieczeństwa umożliwiające bezpieczne przypięcie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich zgodne z normą ISO 10542-2, fotele wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, dodatkowe poręcze lub uchwyty umożliwiające bezpieczne wsiadanie i wysiadanie osób z pojazdu. Wyposażony jest w atestowaną windę załadowczą o udźwigu min. 300 kg, posiadającą aktualne badania i przegląd Urzędu Dozoru Technicznego, drzwi boczne przesuwne z obu stron pojazdu wraz z wysuwanym podestem.
- Należy podkreślić też rolę opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Opieka nad osobą z niepełnosprawnościami wiąże się z rezygnacją członków rodzin, opiekunów z udziału w życiu społecznym, zawodowym, zaniedbuje własne zdrowie czy też inne potrzeby oraz całkowicie rezygnuje z indywidualnych aspiracji. Odpowiedzią na potrzeby tych osób jest usługa społeczna - opieka wytchnieniowa, która odciąży członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.
Dzięki realizowanym przez Gminę Łapy projekcie, osoby z niepełnosprawnością lub o ograniczonej mobilności mają zapewnione wsparcie związane z możliwością rozwijania aktywności w życiu społecznym, zawodowym i publicznym.