Narodowe Święto Niepodległości 2021

piątek, 12 listopad 2021

11 listopada został wypełniony wieloma, różnymi wydarzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy mogli wybierać w bogatym programie uroczystości.  Świętować można było nie tylko w podniosłym nastroju czy oglądając film „Legiony”, ale także na sportowo w „Biegu Niepodległości”.  Wystartowało w nim ponad 80 biegaczy. W przededniu święta akademie odbyły się także w szkołach i przedszkolach.

Przypominamy także, że przed nami jeszcze zaplanowany na piątek (12 listopada) koncert grupy „…Kolej na Łapianki”  pt. „Łapianie dla Niepodległej”, który rozpocznie się o godz. 18.00 w sali widowiskowej Domu Kultury.

Złożono kwiaty na cmentarzu

Na symbolicznym nagrobku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza na łapskim cmenatrzu burmistrz Krzysztof Gołaszewski wraz z sekretarz gminy Joanną Micotą oraz wicestarostą Romanem Czepe, wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Mariuszem Gołaszewskim, radnymi Rady Miejskiej Wiesławem Szustakiem i Stanisławem Żochowskim w towarzystwie przedstawicieli Łapskiego Towarzystwa Regionalnego złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Uroczysta msza św. w kościele Św. Krzyża

Oficjalną część obchodów w dniu 11 listopada poprzedziła uroczysta msza św. w Kościele Św. Krzyża zakończona oratorium pt. „Wszystko to miłość” w wykonaniu uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystości na Placu Niepodległości

Następnie na Placu Niepodległości  odbyły się miejskie uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych oraz zaproszonych gości.

Wzięli w nich udział: podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski z małżonką, wicestarosta Roman Czepe,  burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski wraz z sekretarz gminy Joanną Micotą, przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Sławomir Jan Maciejewski wraz z radnymi: Krystyną Grabowską, Leszkiem Gulewiczem, Klarą Iwacyk, Adamem Karasiewiczem,  Kamilą Klim, Edytą Łapińską, Piotrem Łapszo, Adamem Perkowskim, Andrzejem Rogowskim, Wiesławem Szustakiem i Stanisławem Żochowskim, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Białostockiego Mariusz Gołaszewski wraz z radnymi powiatowymi Andrzejem Gąsowskim i Marią Busłowską, zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Robert Dzierżek, naczelnik Ośrodka Szkoleniowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku mł. bryg. Wojciech Kusznerko oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach bryg. Dariusza Koca, komendant komisariatu Policji w Łapach podinspektor Tomasz Organek, przedstawiciele Koła Terenowego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku oraz Łapskiego Towarzystwa Regionalnego, a także delegacje szkół, strażacy z OSP z Łap, Łap-Dębowiny i Płonki Kościelnej. Licznie przybyli także mieszkańcy.

Wartę honorową przy Pomniku Niepodległości oraz przy pomniku ppłk. St. Nilskiego-Łapińskiego wystawili strażacy ochotnicy z OSP Łapy-Dębowina. Z pochodniami przybyli także ks. Józef Łupiński z  harcerzami 7HDW "Szara Szekla" w Łapach (Hufiec ZHP Białystok). Na telebimie miejskim zaprezentowano filmik pt. „Bohaterowie Niepodległej z Łap” autorstwa historyka Piotra Sobieszczaka.

Biało-czerwone flagi dla mieszkańców

Zanim uroczystość się rozpoczęła burmistrz Krzysztof Gołaszewski tradycyjnie już rozdał mieszkańcom flagi.  Goście uroczystości zostali również przyozdobieni  kotylionami niepodległościowymi, które wykonali uczestnicy gminnego konkursu na najpiękniejszy kotylion.  Seniorzy z Domu Senior+ wykonali przypinki okolicznościowe, które także zostały wręczone uczestnikom spotkania. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1w Łapach przynieśli bardzo długą, polską flagą, którą własnoręcznie wykonali. Na Placu Niepodległości było więc biało-czerwono i bardzo odświętnie.

Następnie wspólnie odśpiewano hymn narodowy. W historyczny nastrój wprowadziła uczestników uroczystości prezes Łapskiego Towarzystwa Regionalnego im. ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego Dorota Kondratiuk, która w swoim wystąpieniu wspominała nazwiska łapskich bohaterów okresu walk o niepodległość.  Pani prezes przywołała także wciąż aktualne słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego:  „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Następnie głos zabrał burmistrz Krzysztof Gołaszewski. Pan burmistrz  w swoim przemówieniu wspominał ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Mówił także o „bohaterach Niepodległej z Łap”, a wśród nich o ppłk. Stanisławie Nilskim-Łapińskim. Dziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie obchodów, ale także tym wszystkim, którzy na co dzień dbają o wychowanie patriotyczne.  Pan burmistrz nawiązał także do aktualnej sytuacji w kraju: - Szczególnie teraz, gdy tak blisko nas, na wschodniej granicy Polski sytuacja jest tak trudna i kryzysowa. Gdy granicy strzegą dzień i noc żołnierze, pogranicznicy i policja. Gdy pojawia się zagrożenie… Myślimy z troską o naszej Ojczyźnie – mówił, podkreślając, że także nasi bliscy, koledzy, sąsiedzi służą obecnie na granicy za co nagrodzono ich brawami.

Z kolei podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski powiedział m.in.: „Doceniajmy tę wolność, tę niepodległość, którą mamy (…). Dzisiaj możemy nieco bardziej odczuć to, co czuli nasi przodkowie, gdy Ojczyzna była  w niebezpieczeństwie”.

Następnie głos zabrał wicestarosta Roman Czepe. – Trzeba robić wszystko, żeby Polska była silna i niezależna, bo jeśli my nie zadbamy o wojsko, nie zadbamy o jedność, nie zadbamy o siłę naszego państwa to nasi sąsiedzi nie zadbają – przestrzegał.

Oprawa artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Hugona Kołłątaja w Uhowie

Po części artystycznej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Hugona Kołłątaja w Uhowie burmistrz Krzysztof Gołaszewski wspólnie z sekretarz gminy Joanną Micotą oraz wiceministrem Dariuszem Piontkowskim i wicestarostą Romanem Czepe pogratulowali laureatom konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2021” oraz ich rodzicom i wręczyli dyplomy oraz nagrody. Pan burmistrz przekazał też na ręce dyrektorów placówek oświatowych podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu – także tym, którzy nie zostali wyróżnieni nagrodami.

Pod koniec uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze przy Pomniku Niepodległości i pomniku ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego.

Zaśpiewały „Łapskie Nutki”

Wspólnie z zespołem „Łapskie Nutki” odśpiewano także kilka pieśni patriotycznych. Na koniec czekała pyszna gorąca grochówka ugotowana i serwowana przez strażaków z OSP „Łapy-Dębowina”. Dodatkowe oświetlenie Placu Niepodległości zapewnili strażacy ochotnicy z OSP Płonka Kościelna i OSP Łapy.

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację Narodowego Święta Niepodległości.

Listy okolicznościowe

List okolicznościowy Posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego

List okolicznościowy Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego

Czytaj także:

Znamy laureatów konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2021”

Relacja z „Biegu Niepodległości”

Zapraszamy na koncert "Łapianie dla Niepodległej"